SZÚ

Kontaktní údaje


Státní zdravotní ústav
Šrobárova 49/48
Praha 10, 100 00
Tel.: 26708 1111
E-mail pro elektronická podání:
podatelna@szu_cz
E-mail pro elektronickou fakturaci:
fakturace@szu_cz
Běžný tvar e-mailu zaměstnanců SZÚ:
jmeno.prijmeni@szu_cz
Datová schránka: ymkj9r5
IČ: 75010330
DIČ: CZ75010330
Č. účtu: 1730101/0710
Profily zadavatele:
e-Gordion
Tendermarket
NEN
Tisková mluvčí:
Štěpánka Čechová
Tel.: 725 191 383
Home » Témata zdraví a bezpečnosti » Nemoci a jejich prevence » Infekční nemoci » Nemoci přenášené hmyzem a roztoči
Stáhnout článek jako PDF Vytisknout

Nemoci přenášené hmyzem a roztoči

KlíštÄ› obecné  (Ixodes ricinus) Jedná se o velkou skupinu infekčních nemocí, jejichž původce (virus, bakterie, parazit) je hmyzem nebo roztoči přenášen z rezervoirového zvířete (výjimečně to může být i člověk) na vnímavého člověka (který nemá protilátky proti příslušné infekci). Koloběh původce nákazy se v tomto případě obvykle uskutečňuje v místech s vyhraněnými přírodními podmínkami (vegetace, zvířena, mikroklima a další), která nazýváme přírodními ohnisky nákazy . Člověk může být při vstupu do ohniska napaden/ infikován. Zatímco volně žijící zvířata, jako pravidelní a dlouhodobě přizpůsobení účastníci koloběhu nákazy, zpravidla nevykazují klinické příznaky onemocnění, člověk jako nový prvek je ohrožen infekcí. Ve světovém měřítku se uplatňují jako přenašeči infekce kromě klíšťat nejvíce komáři a další krev sající hmyz, flebotomové, mouchy rodu glosina, ploštice, vši, blechy; ve středoevropském měřítku především klíšťata a v omezené míře některé druhy hmyzu. Na obrázku je zachyceno klíště obecné ( Ixodes ricinus ), samice vlevo, samec vpravo. Revize textu dne 3. 4. 2017


‹‹   Předchozí   1 2

Klíšťová encefalitida

### link article=1380 text=Klíšťová encefalitida title=Klíšťová encefalitida mode=inline ### Články týkající se výskytu klíšťové encefalitidy.


 

Lymeská borrelioza

Články týkající se výskytu lymeské borreliozy.


 

Předpověď stupně rizika napadení klíštětem - komentář

Předpověď je vydávána každé pondělí a čtvrtek (do 13.00 hodin). Předpověď stupně rizika napadení klíštětem obecným Ixodes ricinus  pomocí počítačového programu TICKPRO.


 

Mapování přírodních ohnisek zoonóz přenosných na člověka v ČR a jejich změny ovlivněné modifikacemi klimatu.

Stručný výběr výsledků ze závěrečné zprávy. Projekt IGA č. NT11425-52010.


 

Světový den zdraví - onemocnění přenášená vektory (Vector-borne diseases- VBD)

Světový den zdraví se každoročně slaví dne 7. dubna a to u příležitosti výročí založení Světové zdravotnické organizace . Prioritním tématem letošního roku jsou onemocnění přenášená vektory (Vector-borne diseases- VBD ).


 

Reakce vedení SZÚ na reportáž "Teplo a klíšťata jdou ruku v ruce, testuje se nová vakcína"

Oznámení vedení SZÚ k reportáži odvysílané dne 9. 3. 2014 Českou televizí na kanálu ČT24: “Teplo a klíšťata jdou ruku v ruce, testuje se nová vakcína“.


 

Anofelizmus bez malárie v ČR

V tomto týdnu se na serveru novinky.cz objevil článek s trvzením, že se v ČR lze nakazit malárií a že se zde případy malárie vyskytují. V reakci na tento zavádějící článek uveřejňujeme stručnou zprávu vedoucího NRL pro dezinsekci a deratizaci CEM.


 

Jak se chránit před napadením klíšťaty

Zásadou je zabránit napadení klíšťaty při pobytu v přírodě a jejich včasné a správné odstranění, pokud k napadení došlo.


 
‹‹   Předchozí   1 2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nahoru