SZÚ

Kontaktní údaje


Státní zdravotní ústav
Šrobárova 49/48
Praha 10, 100 00
Tel.: 26708 1111
E-mail pro elektronická podání:
podatelna@szu_cz
E-mail pro elektronickou fakturaci:
fakturace@szu_cz
Běžný tvar e-mailu zaměstnanců SZÚ:
jmeno.prijmeni@szu_cz
Datová schránka: ymkj9r5
IČ: 75010330
DIČ: CZ75010330
Č. účtu: 1730101/0710
Profily zadavatele:
e-Gordion
Tendermarket
NEN
Tisková mluvčí:
Štěpánka Čechová
Tel.: 725 191 383
Home » Témata zdraví a bezpečnosti » Zdraví, výživa, bezpečnost potravin a předmětů... » Prevence chronických zánětů a životní styl » Pohyb a zdraví
Stáhnout článek jako PDF Vytisknout

Pohyb a zdraví

Pohyb a zdraví


Zdravý životní styl aneb 10 kroků ke zdraví

Zdravý životní styl je základem primární prevence. Pomůže vám předcházet mnoha zdravotním problémům (často vznikajících na podkladě chronického zánětu), případně zlepšit ty, které se již projevily. Nikdy není pozdě udělat ve svém životě alespoň malé změny, které se odrazí na celkové kvalitě života.


 

Cvičení pomohlo před závažnými komplikacemi COVID-19

Fyzická aktivita nám pomáhá cítit se lépe a předchází nebo zpomaluje řadu onemocnění, včetně srdečních chorob, rakoviny a demence. Pomáhá nám žít déle. Doporučuje se alespoň 150 minut mírné fyzické aktivity týdně. Studie publikovaná v časopise British Journal of Sports Medicine naznačuje, že rutinní pohybová aktivita může pomoci chránit lidi, kteří onemocní COVID-19, před vážným onemocněním.  Doporučujeme, aby úsilí o podporu fyzické aktivity bylo orgány veřejného zdraví upřednostňováno a začleněno do běžné lékařské péče.


 

Jak hmotnost a strava omezuje pohyblivost v průběhu stárnutí

Určitě víte, jak důležitá je pravidelná fyzická aktivita pro zdraví. A to nejen proto, abychom se cítili dobře, ale i jako prevence chronických zánětů, které souvisí s rizikem vzniku řady zdravotních obtíží. Více o zánětech naleznete v: Záněty a životní styl a  Zdravá 5ětka – prevence chronických zánětů v těle . Pohyblivost se u většiny osob s věkem snižuje, ale pravidelným cvičením, optimální hmotností a správnou stravou lze dosáhnout toho, že i v přibývajícím věku budete zdraví, pohybliví a nezávislí na pomoci ostatních. V následujícím článku jsme se snažili shrnout nejen doporučení o cvičení, ale také co správně jíst, kolik optimálně vážit a jak předejít případnému omezení pohyblivosti. A také co dělat, když už máte omezenou pohyblivost.


 

Nahoru