Zoonózy (nemoci zvířat přenosné na člověka)
MUDr. Kateřina Fabiánová
Zoonózy (antropozoonózy) jsou nákazy zvířat (obratlovců), které jsou přenosné na člověka přímým kontaktem, vdechnutím, polknutím etiologického agens, dále prostřednictvím živých vektorů (např. u lymeské boreliózy a klíšťové encefalitidy přenos členovci ze zvířecích rezervoárů) nebo prostřednictvím neživých médíí, tzv. sapronózy: zdrojem nákazy zde je abiotický substrát, v němž se etiologické agens množí, př. půda, voda, zvířecí exkrementy atd. (př. adiasporomykóza). Etiologickým agens mohou být viry, bakterie, plísně, paraziti nebo priony. Mezi nejčastěji se vyskytující zoonózy v České republice patří: kampylobakterióza, salmonelóza, lymeská borelióza, klíšťová encefalitida, toxoplasmóza, yersinióza, tularémie, leptospiróza, listerióza, toxokaróza, ténióza, erysipeloid. Vzteklina nebyla v ČR u zvířat prokázána od roku 2002, díky zavedení plošné perorální vakcinace proti lysse u divoce žijících zvířat. Aktualizováno 17.8.2016
Výskyt vybraných zoonóz v České republice za období 1993-2019
Článek poskytuje přehled o výskytu některých zoonóz v České republice (dále jen ČR) v letech 1993–2019 , se zaměřením na ta onemocnění, která nebyla zařazena do předchozích sdělení věnovaných nemocem přenosných vodou a potravinami a nákazám přenosným vektory nebo v nich byla zmíněna jen okrajově. Údaje o výskytu uvedených onemocnění vycházejí z dat hlášených ve sledovaném období do informačního systému EpiDat (za období 25 let) a ISIN (2018–2019) – celostátního programu hlášení, evidence a analýzy dat o infekčních nemocech v ČR. Zprávy CEM (SZÚ, Praha( 2020; 29(11):431-443.
Celý článek 13. duben 2022 | Liptáková, Manďáková, Šebestová, Špačková, Kynčl
Problematika vztekliny a její výskyt v České republice
Odkaz na portál Státní veterinární správy České republiky
Celý článek 17. srpen 2016 | MUDr. Fabiánová Kateřina
Projekt „Mapování přírodních ohnisek zoonóz přenosných na člověka v ČR a jejich změny ovlivněné modifikacemi klimatu“ byl oceněn ministrem zdravotnictví
Dne 17. prosince 2015 předal ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček v Martinickém paláci v Praze ocenění za mimořádné výsledky ve zdravotnickém výzkumu a vývoji projektům, které byly podpořeny Interní grantovou agenturou MZ ČR z veřejných zdrojů.
Celý článek 8. únor 2016 | MUDr. Barbora Macková
Mapování přírodních ohnisek zoonóz přenosných na člověka v ČR a jejich změny ovlivněné modifikacemi klimatu.
Stručný výběr výsledků ze závěrečné zprávy. Projekt IGA č. NT11425-52010.
Celý článek 8. červenec 2015 | Bohumír Kříž, Milan Daniel, Čestmír Beneš, Marek Malý, Jan Kolář, Markéta Potůčková, Eva Štefanová
Aktualizované informace o výskytu vztekliny v ČR
Celý článek 22. leden 2010 | MUDr. Fabiánová Kateřina
Situace ve výskytu vztekliny u zvířat v ČR v listopadu 2007
V průběhu měsíce listopadu nebyla vzteklina na území ČR registrována. S negativním výsledkem bylo vyšetřeno celkem 1376 volně žijících a domácích zvířat.
Celý článek 12. prosinec 2007 | MVDr. Ivan Nágl
Tularémie - základní informace
Základní informace o onemocnění.
Celý článek 22. červenec 2019 | Oddělení epidemiologie infekčních nemocí
Jak se chránit před napadením klíšťaty
Zásadou je zabránit napadení klíšťaty při pobytu v přírodě a jejich včasné a správné odstranění, pokud k napadení došlo.
Celý článek 4. červen 2007 | RNDr. Milan Daniel, DrSc.
Anofelizmus bez malárie v ČR
V tomto týdnu se na serveru novinky.cz objevil článek s trvzením, že se v ČR lze nakazit malárií a že se zde případy malárie vyskytují. V reakci na tento zavádějící článek uveřejňujeme stručnou zprávu vedoucího NRL pro dezinsekci a deratizaci CEM.
Celý článek 20. červenec 2012 | RNDr. František Rettich, CSc.
Reakce vedení SZÚ na reportáž "Teplo a klíšťata jdou ruku v ruce, testuje se nová vakcína"
Oznámení vedení SZÚ k reportáži odvysílané dne 9. 3. 2014 Českou televizí na kanálu ČT24: “Teplo a klíšťata jdou ruku v ruce, testuje se nová vakcína“.
Celý článek 21. březen 2014 | MUDr. Barbora Macková
Světový den zdraví - onemocnění přenášená vektory (Vector-borne diseases- VBD)
Světový den zdraví se každoročně slaví dne 7. dubna a to u příležitosti výročí založení Světové zdravotnické organizace . Prioritním tématem letošního roku jsou onemocnění přenášená vektory (Vector-borne diseases- VBD ).
Celý článek 2. duben 2014 | Doc. MUDr. Bohumír Kříž, CSc.
Mapování přírodních ohnisek zoonóz přenosných na člověka v ČR a jejich změny ovlivněné modifikacemi klimatu.
Stručný výběr výsledků ze závěrečné zprávy. Projekt IGA č. NT11425-52010.
Celý článek 8. červenec 2015 | Bohumír Kříž, Milan Daniel, Čestmír Beneš, Marek Malý, Jan Kolář, Markéta Potůčková, Eva Štefanová
Předpověď stupně rizika napadení klíštětem - komentář
Předpověď je vydávána každé pondělí a čtvrtek (do 13.00 hodin). Předpověď stupně rizika napadení klíštětem obecným Ixodes ricinus pomocí počítačového programu TICKPRO.
Celý článek 13. březen 2014 | Milan Daniel, Bohumír Kříž, Kamil Zitek, Vlasta Danielová, Jaroslava Holubová, Jaroslav Valter, Tomáš Vráblík, Ivan Kott
Klíšťová encefalitida
### link article=1380 text=Klíšťová encefalitida title=Klíšťová encefalitida mode=inline ### Články týkající se výskytu klíšťové encefalitidy.
Celý článek 3. duben 2017 | MUDr. Fabiánová Kateřina
Prevence a očkování proti klíšťové encefalitidě
Odkaz na stránky České vakcinologické společnosti
Celý článek 17. březen 2016 | Oddělení epidemiologie infekčních nemocí
Předpověď aktivity klíštěte obecného na území České republiky
Celý článek 5. květen 2017 | MUDr. Fabiánová Kateřina
Ochrana před poštípáním komáry
Ochrana před poštípáním komáry je základem prevence mnoha onemocnění jak na území České republiky, tak v zahraničí.
Celý článek 27. srpen 2018 | Oddělení epidemiologie infekčních nemocí
"Obrovské klíště" Hyalomma marginatum - výskyt v Evropě
Celý článek 18. červen 2019 | Oddělení epidemiologie infekčních nemocí a RNDr. Kateřina Kybicová, Ph.D., Národní referenční laboratoř pro lymeskou borreliózu
Tularémie
Výskyt tularémie v přírodě je dán především existencí infikovaných hlodavců, kteří jsou zdrojem nákazy, a členovců sajících krev (komáři, mouchy, blechy, ovádi, klíšťata), kteří působí jako přenašeči původce onemocnění.
Celý článek 22. červenec 2019 | Oddělení epidemiologie infekčních nemocí
Chraňte se před klíšťaty!
Letošní sezóna klíšťat již začala a je v plném běhu. Chraňte se před klíšťaty! Lze se s nimi setkat prakticky kdekoliv - na zahradě, v parku, u vody a v lese. Klíšťata mohou přenášet různé nákazy. Hlavní zásadou je zabránit napadení klíšťaty při pobytu v přírodě a jejich včasné a správné odstranění, pokud k napadení došlo.
Celý článek 9. červenec 2020 | Oddělení epidemiologie infekčních nemocí
Chraňte se před poštípáním komáry!
Ochrana je základem prevence mnoha onemocnění přenosných komáry jak na území České republiky, tak v zahraničí.
Celý článek 9. červenec 2020 | Oddělení epidemiologie infekčních nemocí