SZÚ

Kontaktní údaje


Státní zdravotní ústav
Šrobárova 49/48
Praha 10, 100 00
Tel.: 26708 1111
E-mail pro elektronická podání:
podatelna@szu_cz
E-mail pro elektronickou fakturaci:
fakturace@szu_cz
Běžný tvar e-mailu zaměstnanců SZÚ:
jmeno.prijmeni@szu_cz
Datová schránka: ymkj9r5
IČ: 75010330
DIČ: CZ75010330
Č. účtu: 1730101/0710
Profily zadavatele:
e-Gordion
Tendermarket
NEN
Tisková mluvčí:
Štěpánka Čechová
Tel.: 725 191 383
Home » Témata zdraví a bezpečnosti » Nemoci a jejich prevence » Infekční nemoci » Zoonózy (nemoci zvířat přenosné na člověka)
Stáhnout článek jako PDF Vytisknout

Zoonózy (nemoci zvířat přenosné na člověka)

perex_antropozoonozy_osel.jpg Zoonózy (antropozoonózy) jsou nákazy zvířat (obratlovců), které jsou přenosné na člověka přímým kontaktem, vdechnutím, polknutím etiologického agens, dále prostřednictvím živých vektorů (např. u lymeské boreliózy a klíšťové encefalitidy přenos členovci ze zvířecích rezervoárů) nebo prostřednictvím neživých médíí, tzv. sapronózy: zdrojem nákazy zde je abiotický substrát, v němž se etiologické agens množí, př. půda, voda, zvířecí exkrementy atd. (př. adiasporomykóza). Etiologickým agens mohou být viry, bakterie, plísně, paraziti nebo priony. Mezi nejčastěji se vyskytující zoonózy v České republice patří: kampylobakterióza, salmonelóza, lymeská borelióza, klíšťová encefalitida, toxoplasmóza, yersinióza, tularémie, leptospiróza, listerióza, toxokaróza, ténióza, erysipeloid. Vzteklina nebyla v ČR  u zvířat prokázána od roku 2002, díky zavedení plošné perorální vakcinace proti lysse u divoce žijících zvířat.   Aktualizováno 17.8.2016


 

Výskyt vybraných zoonóz v České republice za období 1993-2019

Článek poskytuje přehled o výskytu některých zoonóz v České republice (dále jen ČR) v letech 1993–2019 , se zaměřením na ta onemocnění, která nebyla zařazena do předchozích sdělení věnovaných nemocem přenosných vodou a potravinami a nákazám přenosným vektory nebo v nich byla zmíněna jen okrajově. Údaje o výskytu uvedených onemocnění vycházejí z dat hlášených ve sledovaném období do informačního systému EpiDat (za období 25 let) a ISIN (2018–2019) – celostátního programu hlášení, evidence a analýzy dat o infekčních nemocech v ČR. Zprávy CEM (SZÚ, Praha( 2020; 29(11):431-443.


 

Problematika vztekliny a její výskyt v České republice

Odkaz na portál Státní veterinární správy České republiky


 

Projekt „Mapování přírodních ohnisek zoonóz přenosných na člověka v ČR a jejich změny ovlivněné modifikacemi klimatu“ byl oceněn ministrem zdravotnictví

Dne 17. prosince 2015 předal ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček v Martinickém paláci v Praze ocenění za mimořádné výsledky ve zdravotnickém výzkumu a vývoji projektům, které byly podpořeny Interní grantovou agenturou MZ ČR z veřejných zdrojů.


 

Mapování přírodních ohnisek zoonóz přenosných na člověka v ČR a jejich změny ovlivněné modifikacemi klimatu.

Stručný výběr výsledků ze závěrečné zprávy. Projekt IGA č. NT11425-52010.


 

Aktualizované informace o výskytu vztekliny v ČR


 

Situace ve výskytu vztekliny u zvířat v ČR v listopadu 2007

V průběhu měsíce listopadu nebyla vzteklina na území ČR registrována. S negativním výsledkem bylo vyšetřeno celkem 1376 volně žijících a domácích zvířat.


 

Tularémie - eu "case" definice


 

Tularémie - základní informace

Základní informace o onemocnění.


 
1 2   Následující   ››

Jak se chránit před napadením klíšťaty

Zásadou je zabránit napadení klíšťaty při pobytu v přírodě a jejich včasné a správné odstranění, pokud k napadení došlo.


 

Anofelizmus bez malárie v ČR

V tomto týdnu se na serveru novinky.cz objevil článek s trvzením, že se v ČR lze nakazit malárií a že se zde případy malárie vyskytují. V reakci na tento zavádějící článek uveřejňujeme stručnou zprávu vedoucího NRL pro dezinsekci a deratizaci CEM.


 

Reakce vedení SZÚ na reportáž "Teplo a klíšťata jdou ruku v ruce, testuje se nová vakcína"

Oznámení vedení SZÚ k reportáži odvysílané dne 9. 3. 2014 Českou televizí na kanálu ČT24: “Teplo a klíšťata jdou ruku v ruce, testuje se nová vakcína“.


 

Světový den zdraví - onemocnění přenášená vektory (Vector-borne diseases- VBD)

Světový den zdraví se každoročně slaví dne 7. dubna a to u příležitosti výročí založení Světové zdravotnické organizace . Prioritním tématem letošního roku jsou onemocnění přenášená vektory (Vector-borne diseases- VBD ).


 

Mapování přírodních ohnisek zoonóz přenosných na člověka v ČR a jejich změny ovlivněné modifikacemi klimatu.

Stručný výběr výsledků ze závěrečné zprávy. Projekt IGA č. NT11425-52010.


 

Předpověď stupně rizika napadení klíštětem - komentář

Předpověď je vydávána každé pondělí a čtvrtek (do 13.00 hodin). Předpověď stupně rizika napadení klíštětem obecným Ixodes ricinus  pomocí počítačového programu TICKPRO.


 

Lymeská borrelioza

Články týkající se výskytu lymeské borreliozy.


 

Klíšťová encefalitida

### link article=1380 text=Klíšťová encefalitida title=Klíšťová encefalitida mode=inline ### Články týkající se výskytu klíšťové encefalitidy.


 

Prevence a očkování proti klíšťové encefalitidě

Odkaz na stránky České vakcinologické společnosti


 

Ochrana před poštípáním komáry

Ochrana před poštípáním komáry je základem prevence mnoha onemocnění jak na území České republiky, tak v zahraničí.


 

"Obrovské klíště" Hyalomma marginatum - výskyt v Evropě


 

Tularémie

Výskyt tularémie v přírodě je dán především existencí infikovaných hlodavců, kteří jsou zdrojem nákazy, a členovců sajících krev (komáři, mouchy, blechy, ovádi, klíšťata), kteří působí jako přenašeči původce onemocnění.


 

Chraňte se před klíšťaty!

Letošní sezóna klíšťat již začala a je v plném běhu. Chraňte se před klíšťaty! Lze se s nimi setkat prakticky kdekoliv - na zahradě, v parku, u vody a v lese. Klíšťata mohou přenášet různé nákazy. Hlavní zásadou je zabránit napadení klíšťaty při pobytu v přírodě a jejich včasné a správné odstranění, pokud k napadení došlo.


 

Chraňte se před poštípáním komáry!

Ochrana je základem prevence mnoha onemocnění přenosných komáry jak na území České republiky, tak v zahraničí.


 
1 2   Následující   ››

 

 

Nahoru