SZÚ

Kontaktní údaje


Státní zdravotní ústav
Šrobárova 49/48
Praha 10, 100 00
Tel.: 26708 1111
E-mail pro elektronická podání:
podatelna@szu_cz
E-mail pro elektronickou fakturaci:
fakturace@szu_cz
Běžný tvar e-mailu zaměstnanců SZÚ:
jmeno.prijmeni@szu_cz
Datová schránka: ymkj9r5
IČ: 75010330
DIČ: CZ75010330
Č. účtu: 1730101/0710
Profily zadavatele:
e-Gordion
Tendermarket
NEN
Tisková mluvčí:
Štěpánka Čechová
Tel.: 725 191 383
Home » Aktuality » Chřipka i další respirační infekce jsou na...
Stáhnout článek jako PDF Vytisknout

Chřipka i další respirační infekce jsou na ústupu, ale nad epidemií ještě není vyhráno

Ve 2. týdnu roku 2023 se nemocnost akutními respiračními infekcemi včetně chřipky (ARI) snížila o téměř 18 % (17,6 %) a dosáhla hodnoty 1611 případů na 100 000 obyvatel. Pokles pozorujeme ve všech krajích a ve všech věkových skupinách. Nejvyšší nemocnost akutními respiračními infekcemi je aktuálně hlášena z Jihomoravského, Moravskoslezského a Pardubického kraje. 


„V kategorii tzv. chřipkových onemocnění (ILI) nemocnost klesla skoro čtvrtinu (23,8 %), a to napříč věkovými skupinami. Stále jsou ale čísla nemocných na vysokých hodnotách a svědčí o tom, že chřipková epidemie v České republice nadále probíhá,“ komentuje situaci vedoucí Oddělení infekčních nemocí MUDr. Jan Kynčl, Ph.D. 

V aktuální chřipkové sezoně bylo krajským hygienickým stanicím a Hygienické stanici hl. m. Prahy hlášeno celkem 195 klinicky závažných případů chřipky vyžadujících intenzivní péči, z nichž v 59 případech došlo k úmrtí.

„V dalších dnech a týdnech lze předpokládat, že by čísla nemocných jak chřipkou, tak dalšími respiračními infekcemi, mohla dále klesat, ale stále ještě není nad současnou vlnou infekcí vyhráno. Nelze ani vyloučit případný vzestup nemocných ve formě druhé vlny chřipkové epidemie. S ohledem na předpovědi meteorologů čekáme v následujících dnech teploty pod bodem mrazu a takové počasí by mohlo šíření respiračních infekcí dále zpomalit. To platí zejména pro nechřipkové respirační viry, kterým nízké teploty pro šíření a aktivitu méně vyhovují,“ predikuje epidemiolog MUDr. Jan Kynčl, Ph.D. 

Připomínáme také možnost očkování proti chřipce, které stále má smysl, a to především u skupiny lidí jakkoli imunitně oslabených. Vakcíny jsou na aktuálně cirkulující mix chřipkových virů dobře zacíleny a po 14 dnech od aplikace už poskytují významnou ochranu proti infekci. Také očkování a přeočkování proti covid-19 třetí dávkou a pro rizikové skupiny i čtvrtou posilovací dávkou, je stále velice aktuální. I s ohledem na nadcházející období jarních prázdnin a s nimi spojeným cestováním, včetně cest do zahraničí.  

Hlášení akutních respiračních infekcí  Hlášení akutních respiračních infekcí - 2. týden 2023

Nahoru