Evropský týden testování na HIV a žloutenky nabízí zdarma anonymní testy a prodloužené pracovní doby testovacích míst
Evropský týden testování na HIV a žloutenky je celoevropská aktivita snažící se upozorňovat na problematiku HIV bez stigmatizace. Akce předchází 1. prosinci, Světovému dni boje proti AIDS. V roce 2022 se testovací týden koná v termínu od 21. do 28. listopadu a jde už o devátý ročník této celoevropské kampaně. V České republice ji koordinuje Státní zdravotní ústav a finančně podporuje ministerstvo zdravotnictví. Ve všech 14 krajích bude k dispozici celkem 82 testovacích míst, ať už v kamenných poradnách nebo při mobilním testování. Odborníci ze třiceti zúčastněných organizací a institucí nabízejí všem zájemcům o testování přes 1000 hodin svého času.
„Důležité je, že na HIV může být testován každý, anonymně a zdarma. Zdarma může být také každý testován na žloutenky B, C a eventuálně i na syfilis. Pro osoby s pozitivním výsledkem testování na HIV se otevírá cesta k okamžité léčbě v některém z osmi HIV center, což je velice podstatné. Dostane se jim plné podpory a odborné léčby tak, aby byla v co největší míře zachována kvalita života daného člověka,“ uvádí ředitelka Státního zdravotního ústavu MUDr. Barbora Macková.
„Přehled všech míst s aktuální dobou testování je k dispozici na webu www.tadyted.com. Testování je samozřejmě dostupné všem, bez ohledu na národnost, pohlaví a věk. Pro cizince jsou na webu www.tadyted.com připraveny základní informace o HIV a pohlavně přenosných infekcích v deseti jazykových mutacích. Neváhejte a přijďte,“ vyzývá odbornice SZÚ a manažerka Národního programu HIV/AIDS v ČR MUDr. Anna Kubátová.
Také Státní zdravotní ústav nabízí jedno z testovacích míst s prodlouženou pracovní dobou své HIV poradny. Kdokoli k nám může přijít pro rady, na testy, na konzultaci. Poradna v areálu SZÚ na adrese Šrobárova 48, Praha 10 bude zájemcům otevřena každý všední den od pondělí 21. 11. do pondělí 28. 11., vždy od 8:00 do 18:00 hodin a najdete ji v budově číslo 3 v 1. patře.
V evropském kontextu patří Česká republika k zemím s relativně nízkou úrovní infekce HIV/AIDS. V oblasti prevence infekce HIV a onemocnění AIDS se hlásí ke Strategii světové zdravotnické organizace, formulované do roku 2030 a označované „95-95-95“. Znamená to, že do roku 2030 by 95 % osob, žijících s HIV mělo o své infekci vědět, 95 % z nich by mělo být léčeno a 95 % z léčených osob by mělo dosáhnout nedetekovatelné virové nálože.
„V České republice zná svůj HIV status asi 83 % HIV pozitivních osob. Co se týče podílu léěených a úspěšnosti léčby, Česká republika už cíle dosáhla a musí jej udržet. Plyne z toho potřeba dále rozvíjet účinná a komplexní preventivní opatření, zaměřit se na poskytování efektivního poradenství při testování a udržet zajištění rychlého přístupu ke kvalitní léčbě a péči pro osoby s diagnózou HIV,“ popisuje vedoucí Národní referenční laboratoř pro HIV/AIDS RNDr. Vratislav Němeček, CSc.
Nezbytná je v tomto ohledu dlouhodobá vzájemná spolupráce ministerstev, krajů a Magistrátu hlavního města Prahy, HIV center a dalších zdravotnických zařízení, Státního zdravotního ústavu, zdravotních ústavů, nevládních organizací i odborných společností.