Jak se stát ŠPZ
Jak se stát školou podporující zdraví
Prvním krokem je prostudování metodik, které obsahují filozofii programu ŠPZ, jeho principy, pilíře a zásady.
Pro mateřské školy slouží publikace HAVLÍNOVÁ, M., VENCÁLKOVÁ, E., HAVLOVÁ, J., LACINOVÁ, I., PETRASOVÁ, N., SEDLÁČKOVÁ, H., SYSLOVÁ, Z., ŠPRACHTOVÁ, L.. a kol. Kurikulum podpory zdraví v mateřské škole. Portál: Praha, 2008. ISBN 978-80-7367-478-8.
Základní a střední školy mají k dispozici metodickou příručku HAVLÍNOVÁ, M., KOPŘIVA, P., MAYER, I., VILDOVÁ, Z. a kol. Program podpory zdraví ve škole. Portál: Praha, 2006. ISBN 80-7178-263-7.
Obě metodiky jsou v současné době téměř vyprodány. Pokud máte zájem o vstup do sítě ŠPZ a metodiku nemáte k dispozici, kontaktujte nás. Na základě Vaší přihlášky Vám publikaci rádi zapůjčíme.
Pro ZŠ, SŠ je nově k dispozici publikace "Program Škola podporující zdraví" od autorů M. Nejedlá a kolektiv. Ke stažení je zde .
Klikněte zde pro zobrazení online manuálu SHE pro ZŠ a SŠ, který Vám pomůže na Vaší cestě ke škole podporující zdraví.
Jestliže se pro program ŠPZ rozhodnete, máte možnost předběžně ohlásit svůj zájem o přijetí do sítě ŠPZ garantovi programu, Státnímu zdravotnímu ústavu. Učiníte tak formou přihlášky, která bude v rozsahu cca 1-2 stran (na jednom listu A4) obsahovat:
- úplný název a adresu školy, kontakty a jméno ředitele/ky
- prezentaci školy (základní údaje vč. názvu přijatých vzdělávacích programů)
- odpověď na tři otázky:
- Proč školu program Škola podporující zdraví zajímá?
- Kdo všechno projevuje o program ŠPZ zájem (ředitel, učitele, rodiče, žáci, obec, jiný partner)?
- Co od programu ŠPZ pro sebe očekává?
Přihlášku zašlete na adresu:
Národní koordinátor programu ŠPZ
Státní zdravotní ústav
Centrum podpory veřejného zdraví
Šrobárova 48
100 42 Praha 10
Předběžnou přihláškou si vytvoříte možnost kontaktu s naším koordinačním pracovištěm ŠPZ, kde Vám budeme nápomocny konzultacemi při tvobě projektu (ZŠ, SŠ) či kurikula (MŠ). Můžeme Vám také pomoci příklady dobrých praxí v jednotlivých krajích a navázáním kontaktu s členy sítě, kteří již ve Vašem kraji zapojeni jsou. Elektronicky Vám budou také zaslány některé podpůrné materiály pro tvorbu projektu (ZŠ, SŠ) či kurikula (MŠ).
Tvorba školního projektu podpory zdraví (ZŠ, SŠ), Kurikula podpory zdraví (MŠ) spočívá v aplikaci společné filozofie, principů a strategie (zásad a prostředků) na individuální podmínky a potřeby Vaší školy. Své specifické podmínky a potřeby si nejprve zanalyzujete a zhodnotíte podle zásad ŠPZ v metodice a autoevaluačním dotazníkem.
Poté co zpracujete svůj školní projekt podpory zdraví (ZŠ, SŠ), Kurikulum podpory zdraví (MŠ), výběrová komise (členové SZÚ, poradci programu, strategičtí partneři v krajích) prostuduje projekt/kurikulum a rozhodne, zda splňuje formální a věcné požadavky na projekt/kurikulum programu ŠPZ. Členové výběrové komise školu navštíví a seznámí se s vnitřními podmínkami školy. Nejedná se o kontrolní návštěvu, naším cílem je poznat Vaši školu a její specifika.
Po kladném posouzení projektu a návštěvě školy budete pozváni na setkání u Kulatého stolu v SZÚ, kde představíte svou školu a svůj projekt/kurikulum a kde bude předáno osvědčení o zařazení do národní sítě Škol podporujících zdraví v ČR. Na závěr Kulatého stolu obdržíte Osvědčení o zařazení do sítě ŠPZ a dostupné materiály z edice SZÚ a jiných.
Pokud máte k přihlášení do programu ŠPZ jakékoliv dotazy, neváhejte nás kontaktovat.