SZÚ

Kontaktní údaje


Státní zdravotní ústav
Šrobárova 49/48
Praha 10, 100 00
Tel.: 26708 1111
E-mail pro elektronická podání:
podatelna@szu_cz
E-mail pro elektronickou fakturaci:
fakturace@szu_cz
Běžný tvar e-mailu zaměstnanců SZÚ:
jmeno.prijmeni@szu_cz
Datová schránka: ymkj9r5
IČ: 75010330
DIČ: CZ75010330
Č. účtu: 1730101/0710
Profily zadavatele:
e-Gordion
Tendermarket
NEN
Tisková mluvčí:
Štěpánka Čechová
Tel.: 725 191 383
Home » Centra » Centrum epidemiologie a mikrobiologie » Národní referenční pracoviště v CEM » Národní referenční laboratoř pro chřipku a... » SARS-CoV-2
Stáhnout článek jako PDF Vytisknout

SARS-CoV-2

Vyšetřování SARS-CoV-2 v NRL pro chřipku, SZÚ


NRL pro chřipku a nechřipkové respirační viry

 

‹‹   Předchozí   1 2 3 4 5   Následující   ››

Národní referenční laboratoř jako první v Evropě poskytuje vzorky živého viru varianty omikron k dalšímu výzkumu

V České republice zatím není hlášen žádný další případ varianty omikron. Národní referenční laboratoř (NRL) momentálně jako první v Evropě poskytuje živou virovou kulturu kmene varianty omikron spolupracujícím laboratořím Světové zdravotnické organizace (WHO), aby materiál posloužil k dalšímu výzkumu. V pozitivních vzorcích v České republice nadále v naprosté většině dominuje varianta delta a její subvarianty.


 

Národní referenční laboratoř v tuto chvíli nesekvenuje žádné vzorky s podezřením na omikron. V ČR dál převládají subvarianty delty

K datu 29. 11. 2021 Národní referenční laboratoř (NRL) nemá hlášen příjem žádného vzorku s podezřením na variantu omikron. Na území ČR zaznamenáváme nárůst nových subvariant delty. Klinická praxe však zatím nehlásí žádné změny v projevech infekcí způsobených těmito delta subvariantami u sledovaných osob.


 

Laboratoře v České republice ani v Evropě zatím nehlásí záchyt varianty B1.1.529

Laboratoře v České republice ani v rámci Evropy v tuto chvíli nehlásí záchyt pozitivního vzorku varianty koronaviru B1.1.529. Národní referenční laboratoř (NRL) Státního zdravotního ústavu i další laboratoře v České republice jsou schopny tuto variantu detekovat.


 

V ČR je 15 potvrzených případů celoevropsky sledované subvarianty delta AY 4.2

V České republice nadále dominuje varianta koronaviru delta a její subvarianty. Celogenomová sekvenace potvrdila v ČR od srpna celkem 15 případů celoevropsky více sledované subvarianty AY 4.2. Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) se na ni zaměřuje s úkolem zjistit, zda může být odolnější proti očkování či léčbě. Podle zatím dostupných výsledků studií AY 4.2 vykazuje schopnost snadnějšího přenosu, ale přibližně stejnou odolnost vůči virus-neutralizačním protilátkám jako ostatní subvarianty delta.


 

V ČR nadále dominuje SARS-CoV-2 varianta delta a její subvarianty

Z hlediska zastoupení variant viru SARS-CoV-2 v ČR se situace prakticky nemění, dominuje varianta delta a její subvarianty. V rámci Evropy se začíná objevovat další subvarianta delty, označovaná AY 4.2. V ČR laboratoře zatím zachytily tři pozitivní vzorky AY 4.2. Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) se na tuto subvariantu nyní zaměřuje a zjišťuje, zda může být odolnější proti očkování či léčbě.


 

V ČR i v Evropě dále dominuje táž subvarianta delta varianty, vědci ale zpřesnili její označení na AY.43

V současné době se v České republice situace ohledně variant viru SARS-CoV-2 výrazně nemění. Dominantní je stále delta varianta, jen dominující subvarianta nově získala od vědců na mezinárodní platfromě Gisaid přesnější označení AY.43. Klinická praxe zatím nehlásí změny v chování viru a průbězích onemocnění u sledovaných pacientů.                   


 

Situace ve výskytu variant covid-19 je v ČR prakticky beze změn, dále dominuje subvarianta delty AY.4

Nejsilnější subvariantou v České republice je stále delta AY.4, která v celogenomové sekvenaci představuje zhruba čtvrtinu sledovaných pozitivních vzorků. Celkově varianta delta a její subvarianty (označované AY.x), nadále ve vzorcích z diskriminační PCR představují téměř 95 procent. Co se týká chování viru, klinická praxe zatím nehlásí žádné zásadní změny v průbězích onemocnění u sledovaných pacientů.


 

V ČR dominuje subvarianta covid-19 s označením delta AY.4. Ačkoli přibývá nakažených, klinická praxe nehlásí změny

Dominantní variantou SARS-CoV-2 v České republice zůstává delta a její subvarianty. Nejsilnější subvariantou je delta AY.4. Národní referenční laboratoř (NRL) eviduje také dva vzorky subvarianty AY.4.2, která se rychle šíří například ve Velké Británii. Probíhají odborné diskuse o vlastnostech této subvarianty. Zatím však klinická praxe nehlásí žádné zásadní změny v chování viru s ohledem na pacienty.


 

Nakažených virem SARS-CoV-2 přibývá, stále dominuje varianta delta a její subvarianty

Varianta delta a její subvarianty stále dominují v pozitivních vzorcích, které procházejí vyšetřeními metodou diskriminační PCR. V podrobné celogenomové sekvenaci pak u celkem 520 vzorků podíl původní delta varianty klesl na 31,5 % na úkor subvariant delty. Ačkoli přibývá nakažených, klinická praxe zatím nehlásí změny v průbězích či projevech nemoci.


 

Situace ohledně vývoje variant SARS-CoV-2 je v České republice beze změn, přibývá mladších pacientů

Co se týká variant covid-19 v České republice, situace je de facto stabilní. Stále převládá varianta delta a její subvarianty. Dříve dominantní alfa už se vyskytuje jen zhruba ve 2% pozitivních vzorků vyšetřených metodou diskriminační PCR. Z hlediska chování viru v těle pacienta nehlásí prozatím klinická praxe žádné změny.


 

Situace v ČR je ohledně vývoje variant COVID-19 beze změn

Na variantu delta a její subvarianty stále připadá zhruba 95 procent všech výsledků z vyšetření pozitivních vzorků metodou diskriminační PCR. Celogenomová sekvenace pak prokazuje, že podíl původní delta varianty klesl pod 50 procent na úkor jejích subvariant, souhrnně označovaných delta+. Situace se poslední týdny de facto nemění.


 

Situace se v zásadě nemění. Delta a její subvarianty jsou v pozitivních vzorcích zastoupeny zhruba v poměru 50:50

Situace, s ohledem na výskyt variant covid-19, zůstává v ČR prakticky stejná, delta varianta dál ustupuje svým vlastním vývojovým subvariantám. Momentálně se v celogoenomově sekvenovaných vzorcích vyskytují původní delta a její subvarianty zhruba půl na půl. Z hlediska vývoje situace pro pacienty klinická praxe nehlásí změny.


 

Původní varianta delta dále ustupuje vlastním subvariantám, situace se ale výrazně nemění

Podíl původní varianty delta ve výsledcích z celogenomové sekvenace představuje aktuálně zhruba 60 %. Pozorujeme nárůst podílu stejných subvariant delta varianty, které se šíří i v dalších zemích. Z hlediska chování viru v populaci však klinická praxe zatím nehlásí žádné změny. Na základě vyšetření metodou diskriminační PCR pak lze konstatovat, že na variantu delta, a to včetně subvariant, připadá stále přibližně 95 % pozitivních případů.


 

Alfa už skoro vymizela, dominuje delta a její subvarianty

Diskriminační PCR testy ukazují, že na variantu delta, včetně jejích subvariant, připadá v ČR přibližně 95 % případů. Dříve dominantní alfa se již téměř nevyskytuje. Trend potvrzuje i podrobná celogenomová sekvenace, podle které podíl původní varianty delta klesá na 56 % a posilují její subvarianty. Tento vývoj je v Česku podobný jako v okolních zemích. Data také ukazují, že nemoc se stále častěji týká především mladých lidí.


 

Delta a její subvarianty stále převládají

Na území České republiky stále převládá varianta delta a její subvarianty, a to zhruba z 95 %. Podle výsledků celogenomové sekvenace výskyt původní delta varianty klesá na zhruba 67 % a vzrůstá nárůst delta subvarianty AY.4, a to na téměř 20 % vyšetřených vzorků. Zatím však nemáme poznatky z klinické praxe, které by hovořily u této či dalších subvariant o změnách v průběhu onemocnění, nebo jiných dopadech pro pacienty.


 
‹‹   Předchozí   1 2 3 4 5   Následující   ››

 

 

 

Nahoru