Pracovní skupina pro monitorování rezistence - PSMR
9. duben 2019 | MUDr. Helena Žemličková, PhD.
Pracovní skupina pro monitorování (antibiotické) rezistence PSMR získává objektivní, nezávislé údaje o aktuálním stavu a trendech antibiotické rezistence hlavních bakteriálních původců infekčních onemocnění prostřednictvím surveillance - systematického a trvalého sběru dat o antibiotické rezistenci, a analýzou těchto údajů poskytuje podklady pro antibiotickou politiku. PSMR byla ustavena v roce 1990 při Národní referenční laboratoři pro antibiotika (NRL/ATB) Státního zdravotního ústavu (SZÚ). Od roku 2011 sdružuje PSMR zástupce více než 50. mikrobiologických laboratoří České republiky (ČR), jejichž spádová oblast zahrnuje zhruba 90 % populace ČR. Účast v PSMR je dobrovolná, členové PSMR se přihlašují do jednotlivých projektů podle možností laboratoře. Všechny shromažďované údaje jsou získávány v procesu běžné každodenní rutiny za dodržení podmínek správné laboratorní praxe. Projekty jsou strikně nezávislé.
Projekty
Antibiotická rezistence hlavních původců bakteriálních infekcí se v ČR sleduje ve třech projektech:
1) Respirační studie ATB rezistence
2) Močová studie ATB rezistence
3) European Antimicrobial Resistance Surveillance Network (EARS-Net)
Spolupráce. PSMR úzce spolupracuje se Subkomisí pro antibiotickou politiku ČLS JEP a s Pracovními skupinami (PS) Společnosti pro lékařskou mikrobiologii ČLS JEP.
Využití dat. Národní údaje o antibiotické rezistenci bakterií, získané PSMR, upřesňují pozici léků volby a alternativ, kterou mají v ČR jednotlivá antibiotika u příslušných infekcí. Tyto údaje jsou podkladem pro vypracování doporučených postupů pro správné používání penicilinů, makrolidů a fluorochinolonů, pro léčbu komunitních infekcí dýchacích a močových cest, a pro profylaxi infekcí způsobených kmeny s nebezpečnou rezistencí.
V souladu s požadavky, které vyhlásil Národní antibiotický program ČR, jsou údaje získané projekty PSMR základním východiskem pro zavedení multidisciplinárních aktivit směřujících k snížení rizika vzniku, výskytu a šíření bakterií rezistentních k antibiotikům v ČR a tím k ochraně zdraví pacientů a kvality života lidské populace.