SZÚ

Kontaktní údaje


Státní zdravotní ústav
Šrobárova 49/48
Praha 10, 100 00
Tel.: 26708 1111
E-mail pro elektronická podání:
podatelna@szu_cz
E-mail pro elektronickou fakturaci:
fakturace@szu_cz
Běžný tvar e-mailu zaměstnanců SZÚ:
jmeno.prijmeni@szu_cz
Datová schránka: ymkj9r5
IČ: 75010330
DIČ: CZ75010330
Č. účtu: 1730101/0710
Profily zadavatele:
e-Gordion
Tendermarket
NEN
Tisková mluvčí:
Štěpánka Čechová
Tel.: 725 191 383
Home » Publikace » Data a statistické údaje » Hodnocení růstu a vývoje dětí a mládeže
Stáhnout článek jako PDF Vytisknout

Hodnocení růstu a vývoje dětí a mládeže

uvodni_obr.jpg


    Pravidelná sledování a kvalifikovaná hodnocení růstu dávají možnost individuálně posoudit fyzický i psychický vývoj dítěte či dospívajícího i jeho zdravotní a výživový stav. Včasné rozpoznání odchylného vývoje tělesných znaků dítěte od předpokládaných hodnot běžných v celé populaci může upozornit na výskyt mnoha onemocnění, a to často ještě před klinickými projevy nemoci. Sledování základních tělesných parametrů také pomáhá včas odhalit chybné výživové návyky vedoucí např. k nadváze, obezitě či naopak k nízké hmotnosti a posoudit přiměřenost výživy mateřským mlékem u nejmenších dětí.
      Česká republika patří celosvětově k menšině zemí, které mají vlastní růstová referenční data (růstovou „normu"). Ta bývají publikovaná nejčastěji ve formě růstových grafů, které jsou výsledkem rozsáhlých Celostátních antropologických výzkumů (CAV). Tyto výzkumy byly v desetiletých intervalech organizovány v letech 1951 - 2001, čímž vznikla světově ojedinělá tradice.
     V současné době jsou růstové grafy ještě stále součástí Zdravotního a očkovacího průkazu dítěte a mladistvého (přílohy pro rodiče) a dostávají je i samostatně pediatři a odborní lékaři. V digitální formě jsou k dispozici na této internetové stránce Státního zdravotního ústavu. Z internetových stránek SZÚ je možné také stáhnout růstový program RůstCZ, který umožňuje naměřené údaje zaznamenávat a ihned zobrazit v aktuálních grafech.

 

 

 

 

 

 

 

 

Nahoru