SZÚ

Kontaktní údaje


Státní zdravotní ústav
Šrobárova 49/48
Praha 10, 100 00
Tel.: 26708 1111
E-mail pro elektronická podání:
podatelna@szu_cz
E-mail pro elektronickou fakturaci:
fakturace@szu_cz
Běžný tvar e-mailu zaměstnanců SZÚ:
jmeno.prijmeni@szu_cz
Datová schránka: ymkj9r5
IČ: 75010330
DIČ: CZ75010330
Č. účtu: 1730101/0710
Profily zadavatele:
e-Gordion
Tendermarket
NEN
Tisková mluvčí:
Štěpánka Čechová
Tel.: 725 191 383
Home » Témata zdraví a bezpečnosti » Zdraví, výživa, bezpečnost potravin a předmětů... » Zdraví, výživa a potraviny » EBOLA: předpoklad rizika přenosu...
Stáhnout článek jako PDF Vytisknout

EBOLA: předpoklad rizika přenosu prostřednictvím potravin teoreticky existuje, ale pro ČR je v současnosti prakticky nulový

Na dotaz veřejnosti, ohledně možnosti přenosu viru EBOLA prostřednictvím potravin ze zemí Afriky sdělujeme, že by sice teoreticky mohla existovat, ale praktická možnost přenosu potravinou na konzumenta v ČR je v dané chvíli krajně nepravděpodobná.


Pro zopakování raději přidáváme informace připravené pro EU (HSC, 8.8.14)

  • Riziko přenosu viru na lidi v zasažených oblastech je extrémně malé, pokud tito lidé nepřišli do přímého styku s tělesnými tekutinami živé či zemřelé nakažené osoby nebo živého či uhynulého nakaženého zvířete. Kontaktem s tělesnými tekutinami se rozumí také nechráněný pohlavní styk s osobou, která onemocnění prodělala, až do sedmi týdnů po jejím vyléčení. Vysoké riziko představuje perkutánní expozice, expozice v důsledku poranění injekční jehlou nebo mukózní expozice krvi kontaminované virem, tělním tekutinám, tkáním nebo laboratorním vzorkům vážně nemocných lidí nebo pacientů, u kterých byla potvrzena nákaza, nebo nakažených zvířat. K nákaze může dojít i v případě, že porušená kůže nebo mukózní membrány zdravého člověka přijdou do styku s prostředím, jež bylo kontaminováno infekčními tekutinami pacientů nakažených virem Ebola, jako jsou znečištěné oděvy, ložní prádlo nebo použité injekční jehly.
  • K přenosu viru Ebola nedochází při náhodném kontaktu na veřejných místech s lidmi, kteří nejeví známky nákazy. Virem Ebola se nelze nakazit při manipulaci s penězi, potravinami nebo při plavání v bazénu. Komáři virus Ebola nepřenášejí.
  • Virus Ebola se usmrtí mýdlem, bělidlem, slunečním světlem nebo sušením. Pokud se oblečení kontaminované tělesnými tekutinami vypere v pračce, virus Ebola se zničí. Na povrchu, který je vystaven slunci nebo prošel sušením, tento virus přežívá pouze krátkou dobu. Pokusy prokázaly, že při nižší teplotě může virus Ebola přežít déle.
  • Kontaminace povrchu může přispět k přenosu ve zdravotnických zařízeních, ale nehraje významnou roli v rámci komunity, s výjimkou kontaminovaného prostředí okolo nemocného pacienta. To podtrhuje význam řádné hygieny a náležitého odstraňování veškerého infekčního materiálu při péči o pacienty.
  • Další rizika nákazy pro zdravotnické pracovníky představují náhodné expozice viru, expozice prostřednictvím úzkého kontaktu s pacienty, nedostatečně přísné uplatňování opatření pro kontrolu infekce. Od počátku epidemie se nakazilo více než 140 zdravotnických pracovníků a více než polovina z nich zemřela.

Závěry:

Chcete-li mít co nejvyšší jistotu vlastního bezpečí, dodržujte následující obecná pravidla (nejen kvůli viru EBOLA):

  • Nezapomínejte na základní hygienická pravidla, včetně řádného mytí rukou. Všímejte si, jaké je hygienické prostředí místa, kde chcete konzumovat potraviny, máte-li podezření na nevhodnou přípravu pokrmů a nečisté nádobí, raději si vyberte jiný podnik.
  • Konzumujte jen řádně tepelně upravené potraviny (min. 10 min/72°C). Virus EBOLA je teplem ničen*. Je bezpečnější dostat na stůl horký pokrm a počkat až zchládne, než konzumovat potraviny  “studené”. To platí nejen pro stravování v Africe.

* Specificky se pro EBOLA virus uvádí 5 minut varu nebo 30-60 minut při 60°C. Čím vyšší teplota je užita, tím kratší doba je potřebná k deaktivaci.

J.Ruprich

 

Nahoru