SZÚ

Kontaktní údaje


Státní zdravotní ústav
Šrobárova 49/48
Praha 10, 100 00
Tel.: 26708 1111
E-mail pro elektronická podání:
podatelna@szu_cz
E-mail pro elektronickou fakturaci:
fakturace@szu_cz
Běžný tvar e-mailu zaměstnanců SZÚ:
jmeno.prijmeni@szu_cz
Datová schránka: ymkj9r5
IČ: 75010330
DIČ: CZ75010330
Č. účtu: 1730101/0710
Profily zadavatele:
e-Gordion
Tendermarket
NEN
Tisková mluvčí:
Štěpánka Čechová
Tel.: 725 191 383
Home » Témata zdraví a bezpečnosti » Zdraví, výživa, bezpečnost potravin a předmětů... » Zdraví, výživa a potraviny » Mykotoxiny v doplňcích stravy z ostropestřce...
Stáhnout článek jako PDF Vytisknout

Mykotoxiny v doplňcích stravy z ostropestřce mariánského

Jednou z činností, které jsou úzce spojeny s odbornou a výzkumnou činností NRC pro mikroskopické houby a toxiny v potravinových řetězcích při SZÚ – CZVP v Brně je vyhledávání „nových“ expozičních zdrojů mykotoxinů v potravinách. Jedním z takových expozičních zdrojů mohou být doplňky stravy ze semen ostropestřce mariánského ( Silybum marianum ). 


Přítomnost mykotoxinů v doplňcích stravy z ostropestřce mariánského (Silybum marianum (L.) Gaertn.)

Jednou z činností, které jsou úzce spojeny s odbornou a výzkumnou činností NRC pro mikroskopické houby a toxiny v potravinových řetězcích při SZÚ – CZVP v Brně je vyhledávání „nových“ expozičních zdrojů mykotoxinů v potravinách.

Jedním z takových expozičních zdrojů mohou být doplňky stravy ze semen ostropestřce mariánského (Silybum marianum). Semena obsahují silymarin, směs tří flavolignanů (silybinu, silydianinu, silychristinu). Silymarin má benefitní hepatoprotektivní účinky tzn., že chrání jaterní tkáň tím, že přispívá k jejich detoxikačnímu a regeneračnímu potenciálu. Hepatoprotektivní účinky silymarinu byly prokázány v mnoha výzkumných studiích. Na druhé straně však mohou být semena ostropestřce mariánského kontaminovány fuzáriovými a alternariovými mykotoxiny s nepříznivými toxickými účinky.

Celý článek:

Přítomnost mykotoxinů v doplňcích stravy z ostropestřce mariánského (Silybum marianum (L.) Gaertn.)

Jednou z činností, které jsou úzce spojeny s odbornou a výzkumnou činností NRC pro mikroskopické houby a toxiny v potravinových řetězcích při SZÚ – CZVP v Brně je vyhledávání „nových“ expozičních zdrojů mykotoxinů v potravinách.

Jedním z takových expozičních zdrojů se mohou stát doplňky stravy ze semen ostropestřce mariánského (Silybum marianum). Semena obsahují silymarin, směs tří flavolignanů (silybinu, silydianinu, silychristinu). Silymarin má benefitní hepatoprotektivní účinky tzn., že chrání jaterní tkáň tím, že přispívá k jejich detoxikačnímu a regeneračnímu potenciálu. Hepatoprotektivní účinky Silymarinu byly v mnoha výzkumných studiích. Na druhé straně však mohou být semena ostropestřce mariánského kontaminovány fuzáriovými a alternariovými mykotoxiny s nepříznivými toxickými účinky.

Ve výzkumných studiích se popisuje osídlení rostliny ostropestřce mariánského toxinogenními vláknitými mikroskopickými houbami zejména rodu Alternaria a Fusarium a následně produkce alternariových a fuzariových mykotoxinů v semenech rostliny. Při použití semen do doplňků stravy patří k nejvýznamnějším kontaminujícím mykotoxinům alternariol monometyl eter, alternariol, beauvericin, deoxynivalenol, enniatin A, enniatin A1, enniatin B, enniatin B1, T-2 toxin, HT-2 toxin, tentoxin a zearalenon.

Uvedené mykotoxiny nejsou ve vztahu k doplňkům stravy na bázi ostropestřce mariánského regulovány legislativou Evropské unie.

S dalšími podrobnými informacemi se mohou zájemci seznámit v přiloženém odborném článku.

Ostry Mycotoxins in Milk Thistle_Silybum marianum.pdf

 

Prof. J. Ruprich a kol., SZÚ-CZVP Brno, 17. 2. 2021

Nahoru