Problematika komárů po povodni - červen 2013
5. červen 2013 | RNDr. F. Rettich, CSc.
Situace s přemnoženými komáry po opadnutí povodní.
Situace s přemnoženými komáry po opadnutí povodní bude zřejmě kopírovat situaci, která nastala po katastrofálních povodních v srpnu 2002, kdy v ČR bylo rovněž nejvíce postiženo povodí Vltavy.
V té době nastala nejhorší situace na Mělnicku hlavně v okolí Kelských Vinic, Kel, Tuháně Červené Písky, Obříství a Neratovic. Nálet přemnožených komárů v Obříství koncem srpna 2002 dosahoval 100 útočících komárů na člověka za 1 minutu.
Vzhledem k tomu, že dnes ráno přesáhla hladina Vltavy ve Vraňanech v blízkosti soutoku Vltavy a Labe hranici 7 m, předpokládám mimořádně rozlehlý rozlev vody do luk a lesů oblasti kolem soutoku. Oblast navštívím a situaci zhodnotím dnes odpoledne.
Vývoj larev komárů a posléze létajících komárů bude záležet na ústupu a sesýchání rozlevů a na teplotě. Předpokládám, že vývoj komárů (a může být i kalamitní) by mohl nastat v příštím týdnu případně v týdnu přespříštím. Na zaplavených lukách se pomnoží komár Aedes vexans, v lesích Ochlerotatus sticticus. Oba druhy jsou považovány za tzv. kalamitní komáry.
Velmi závažná situace s přemnoženými komáry podle informací pracovníků MěÚ Třeboň bude v bezprostředním okolí Třeboně. Rozsáhlé tzv. Mokré louky jsou již zaplaveny a předpokládáme masový vývin komárů. Město již plánuje larvicidní akce za použití biologického přípravku na bazi Bacillus thuringiensis H-14. Ve vodácky populárním povodí Lužnice lze také očekávat místní komáří kalamity.
Z dalších oblastí, kde můžeme počítat s výskytem komárů, budou pravděpodobně oblasti dolního toku Berounky, Plzeňsko, v Praze snad i Stromovka.
Situaci na dolním toku Labe lze jen stěží v této době odhadnout.
Nutno připomenout, že po bleskových povodních v roce 2009 a 2010 Státní zdravotní ústav Praha ve spoluprácí v KHS MS Kraje zorganizoval dvě školení s tematikou popovodňových komárů pro pracovníky KHS (19.-20.42011 Spálov , 18.-19.4.2012 Spálov, 20.3.2013 proběhl třetí kurz ve Státním zdravotním ústavu Praha). Jinými slovy pracovníci KHS jsou vědomostně vybaveni a mohou se do monitoringu výskytu komárů případně do protikomářích akcí zapojit.
3.6.2013 (10.30)
RNDr. F. Rettich, CSc.