Povodně. Přírodní katastrofy. Nepříznivé klimatické podmínky.
Ve světě dochází k mnoha událostem, které můžeme označit za přírodní katastrofy, nebo takovým stavům podnebí, které mohou mít na zdraví člověka nepříznivý vliv. Ve středoevropském prostoru se můžeme setkat především s povodněmi, lesními požáry, silným větrem, extrémním horkem, mimořádným chladem nebo inverzní situací spojenou se zhoršenou kvalitou venkovního ovzduší.
Nabídka Národních referenčních laboratoří SZÚ
Národní referenční laboratoře SZÚ nabízejí během popovodňového období v rámci svých personálních a technických možností vyšetření biologického materiálu.
Venkovní hrací plochy. Doporučení pro provozovatele.
Doporučení Ministerstva zdravotnictví pro provozovatele venkovních hracích ploch, které jsou určeny pro hry a sport dětí a mladistvých
Ochrana proti komárům
Po opadnutí povodní lze v zatopených oblastech očekávat zvýšený (pravděpodobně i kalamitní) výskyt přemnožených komárů.
Informace pro praktické lékaře - infekční onemocnění v povodňových oblastech
U osob s podezřením na infekční onemocnění a s pobytem v zaplavených oblastech v anamnéze je důležité v rámci diferenciální diagnostiky myslet také na onemocnění, která se v povodních častěji vyskytují nebo je vyšší pravděpodobnost jejich výskytu
Likvidace plísní
Výskyt plísní velmi úzce souvisí s vlhkostí, která je v zaplavených objektech díky povodním i změněným klimatickým podmínkám neustále vysoká. Pokud je likvidace plísní dle níže uvedených pravidel neúspěšná, doporučuje Ministerstvo zdravotnictví obrátit se na místně a věcně příslušnou krajskou hygienickou stanici nebo specializovanou firmu. Upraveno podle MZ ČR
Prevence leptospirózy při záplavách
Mezi popovodňová rizika lidí pracujících při odstraňování škod po záplavách patří u nás jinak málo frekventované bakteriální onemocnění - leptospiróza. Podle našich vlastních zkušeností z období po povodních na Moravě (1997) a v Čechách (2002), je to u nás jediná nákaza, jejíž nemocnost se tehdy 3-5 násobně zvýšila oproti běžnému výskytu v naší populaci.
Povodně a pitná voda
Postup při sanaci zatopené studny. Nouzové zásobování pitnou vodou. Informace SZÚ – Národního referenčního centra pro pitnou vodu - k možnostem rychlé detekce bakteriální kontaminace pitné vody.
Povodně. Změny klimatu a jejich vliv na zdraví.
Povodně. Změny klimatu a jejich vliv na zdraví. Stále aktuální prezentace doc. MUDr. Bohumíra Kříže, CSc., MUDr. Čestmíra Beneše, RNDr.Milana Daniela, DrSc., SZÚ, Centrum epidemiologie a mikrobiologie SZÚ v Praze, 2004
Leptospiróza - nebezpečí nákazy
Rizikové faktory leptospirózy, prevence, příznaky, diagnostika, léčba, komplikace. Zdroj: MZ ČR
Pokud cestujete do jiných částí světa a zajímá vás, jak se chovat v případě jiných přírodních katastrof, můžete najít bližší informace zde.
Řadu informací o zvládání přírodních katastrof lze najít v publikaci Světové zdravotnické organizace "Environmental health in emergencies and disasters: a practical guide".