SZÚ

Kontaktní údaje


Státní zdravotní ústav
Šrobárova 49/48
Praha 10, 100 00
Tel.: 26708 1111
E-mail pro elektronická podání:
podatelna@szu_cz
E-mail pro elektronickou fakturaci:
fakturace@szu_cz
Běžný tvar e-mailu zaměstnanců SZÚ:
jmeno.prijmeni@szu_cz
Datová schránka: ymkj9r5
IČ: 75010330
DIČ: CZ75010330
Č. účtu: 1730101/0710
Profily zadavatele:
e-Gordion
Tendermarket
NEN
Tisková mluvčí:
Štěpánka Čechová
Tel.: 725 191 383
Home » Témata zdraví a bezpečnosti » Podpora zdraví » Zdraví mladých » Studie Saturace jodem a jodurie 11-12ti letých...
Stáhnout článek jako PDF Vytisknout

Studie Saturace jodem a jodurie 11-12ti letých dětí z 6 oblastí v roce 2012-2013


Monitorování jodurie a saturace dětí jódem patří mezi zásadní metody pro hodnocení

efektivity a úrovně preventivních opatření k zamezení chorob z nedostatku jódu. Výsledky

sledování slouží také ICCIDD WHO ke srovnávání stavu v různých zemích. Každodenní

dostatečný přísun jódu je nezbytný pro zajištění správné funkce všech buněk organismu každého jedince. Bližší informace o studii a výsledky šetření naleznete zde.

 

 

Přívod jodu sledovaného souboru dětí odpovídá současné hladině obsahu jodu v potravních

zdrojích. Zejména mléko je hodnoceno jako luxusní zdroj jodu, uplatňuje se také výše spotřeby potravin s významným obsahem soli (s obsahem jodu) a u vyšších jodurií zřejmě také současně poměrně rozšířený konzum potravních doplňků (multivitaminových, multiminerálních), které vedle vitamínů a minerálních látek obsahují také jod.

Ve srovnání s r. 2007 má o 6 % dětí méně nadměrnou jodurii, resp. nadměrný přísun jódu a o 7 % se zvýšilo procento dětí, které mají normální saturaci. Přesto nás výsledky sledování opravňují ke kontrole a usměrňování obsahu jodu v mléku, resp. jeho snížení, stejně tak jako k informační kampani o problematice nadužívání potravních doplňků a multivitaminových a minerálních přípravků – v tomto kontextu s obsahem jodu a u dětí a obecně k snížení spotřeby potravin s vyšším obsahem soli. Protože lidská společnost prochází neustálými změnami, mění se socioekonomické podmínky i způsob života lidí, včetně stravovacích návyků vyžaduje také problematika optimálního přísunu jódu stálou pozornost a sledování.

Cílem dalšího postupu by pak mělo být dosáhnout u co největšího počtu dětí resp. obyvatel jodurie v rozmezí 100 –199 μg/l, resp. 100 – 300 ug/l, tedy adekvátního přívodu jodu, kdy by medián jodurie souboru neměl překročit hodnotu 300 ug/l.

 

Odkaz na webové stránky - https://archiv.szu.cz/sbornik-z-x-konference-u-prilezitosti-dne-jodu

Nahoru