Kouření a užívání nikotinu během těhotenství
Kouření během těhotenství přináší řadu zdravotních komplikací jak pro samotnou maminku, tak i její očekávané miminko. Toxické látky obsažené v cigaretovém kouři pronikají placentou a mohou tak ohrozit vyvíjející se plod. U těhotných kuřaček se častěji objevují mimoděložní těhotenství, potíže s placentou, předčasný porod nebo spontánní potrat. U dětí, jejichž matky v průběhu těhotenství kouřily, bývá vyšší riziko vrozených vývojových vad končetin, srdce, urogenitálního ústrojí a obličejových rozštěpů. Novorozenci kuřaček mívají nižší porodní hmotnost, kratší délku těla a menší obvod hlavičky. Častěji se u nich mohou vyskytovat poruchy chování, učení, paměti, problémy s pozorností, hyperaktivita, psychické problémy nebo časem vyšší náchylnost ke vzniku závislosti.
Kromě aktivního kouření by se těhotná žena měla vyvarovat i pobytu v prostorách, kde se kouří (tzv. pasivní kouření). Pokud je dítě vystaveno kouři ze spalování tabákových výrobků, má to negativní vliv na jeho celkový vývoj, vývoj plic i jejich funkce, což je spojeno s rizikem opakovaných infekcí dýchacích cest, středoušních zánětů nebo s rizikem syndromu náhlého úmrtí kojence (SIDS).
V poslední době se objevují nové alternativy ke klasickým cigaretám, jako je zahřívaný tabák, elektronické cigarety či nikotinové sáčky. I přes tvrzení, že mnohé z těchto výrobků neobsahují tabák a nevytváří tak škodliviny, které by vznikaly při jeho spalování, naprostá většina obsahuje nikotin, který je silně návykový a pro ženu i její miminko škodlivý. Nikotin, stejně jako látky v cigaretovém kouři, proniká placentou a miminko ho vstřebává do těla nejen z krve, ale také kůží z plodové vody.
Většinou bývá těhotenství motivací k tomu, aby nastávající maminka přestala s kouřením, ale podaří se to přibližně každé druhé těhotné kuřačce, a řada z nich se ke kouření později opět vrátí. Pokud má žena s odvykáním problémy, pak je důležité, aby se včas obrátila na odborníky pro odvykání kouření.