SZÚ

Kontaktní údaje


Státní zdravotní ústav
Šrobárova 49/48
Praha 10, 100 00
Tel.: 26708 1111
E-mail pro elektronická podání:
podatelna@szu_cz
E-mail pro elektronickou fakturaci:
fakturace@szu_cz
Běžný tvar e-mailu zaměstnanců SZÚ:
jmeno.prijmeni@szu_cz
Datová schránka: ymkj9r5
IČ: 75010330
DIČ: CZ75010330
Č. účtu: 1730101/0710
Profily zadavatele:
e-Gordion
Tendermarket
NEN
Tisková mluvčí:
Štěpánka Čechová
Tel.: 725 191 383
Home » Témata zdraví a bezpečnosti » Nemoci a jejich prevence » Infekční nemoci » A - Z infekce » V » NAG - necholerová- vibria
Stáhnout článek jako PDF Vytisknout

NAG - necholerová- vibria


Necholerová vibria (NAG - neaglutinovatelná antisérem proti antigenu O1) se přirozeně hojně vyskytují v brakických a slaných vodách teplejších oblastí, kde mohou přežívat řadu let bez ztráty virulence. Vyskytují se zde ve vyšších koncentracích od května do října, kdy je teplota vody vyšší. U lidí mohou vibria prostřednictvím kontaminované vody způsobovat průjmy, infekce uší, infikovat otevřené rány nebo způsobit systémové infekce. Asi 80 % infekcí se vyskytuje právě v období mezi květnem a říjnem.

K nejběžnějším druhům způsobujícím lidská onemocnění patří Vibrio parahaemolyticus, Vibrio vulnificus a Vibrio alginolyticus.

Většina lidí se nakazí konzumací syrových nebo nedostatečně uvařených mořských plodů, zejména ústřic. Větší riziko onemocnění je u lidí s oslabeným imunitním systémem, zejména s chronickým onemocněním jater. Většina lidí s mírným průběhem se zotaví do 3 dnů bez trvalých následků. U lidé infikovaných bakterií Vibrio vulnificus může být průběh onemocnění vážný s nutností intenzivní péče. Přibližně 1 z 5 osob s tímto typem infekce umírá, někdy během jednoho nebo dvou dnů onemocněním.

Prevence: Nejezte syrové nebo nedostatečně uvařené mořské plody. Při poranění kůže, včetně řezů a škrábanců, se vyhněte kontaktu se slanou nebo brakickou vodou. Pokud je riziko kontaktu rány/poranění/škrábance se slanou nebo brakickou vodou nebo syrovými mořskými plody, zakryjte ránu nepromokavou bandáží.

Evropské centrum pro kontrolu nemocí (ECDC) v sezóně monitoruje podmínky pro růst vibrií v Baltském moři, zejména teplotu vody a koncentraci soli v mořské vodě (ECDC Vibrio Map Viewer).


Informace o aktuálních epidemiích a klastrech infekcí V. parahemolyticus a dalších lze nalézt na webových stránkách http://www.promedmail.org

Například 18.10.2020 byla publikována informace o epidemii infekcí způsobených V. parahemolyticus ve 4 kanadských provinciích. Jako pravděpodobný zdroj byly identifikovány syrové ústřice. Od července do půlky září onemocnělo celkem 21 lidí.

Published Date: 2020-10-18 17:59:48
Subject: PRO/EDR> Vibrio parahaemolyticus - Canada (02): shellfish
Archive Number: 20201018.7871342

ProMED (The Program for Monitoring Emerging Diseases) je projekt Mezinárodní společnosti infekčního lékařství  (International Society for Infectious Diseases).

Nahoru