SZÚ

Kontaktní údaje


Státní zdravotní ústav
Šrobárova 49/48
Praha 10, 100 00
Tel.: 26708 1111
E-mail pro elektronická podání:
podatelna@szu_cz
E-mail pro elektronickou fakturaci:
fakturace@szu_cz
Běžný tvar e-mailu zaměstnanců SZÚ:
jmeno.prijmeni@szu_cz
Datová schránka: ymkj9r5
IČ: 75010330
DIČ: CZ75010330
Č. účtu: 1730101/0710
Profily zadavatele:
e-Gordion
Tendermarket
NEN
Tisková mluvčí:
Štěpánka Čechová
Tel.: 725 191 383
Home » Témata zdraví a bezpečnosti » Nemoci a jejich prevence » Infekční nemoci » A - Z infekce » C » Coronaviry » Onemocnění COVID-19, nový koronavirus SARS-CoV-2 » Laboratoře + NRL » V diskriminačních PCR testech převažují...
Stáhnout článek jako PDF Vytisknout

V diskriminačních PCR testech převažují subvarianty omikronu BA.4 nebo BA.5 již ze 75 %

Národní referenční laboratoř (NRL) pro chřipku a nechřipková virová respirační onemocnění SZÚ hlásí od minulého týdne další výrazný nárůst v zastoupení zachycené specifické mutace L452R, která ukazuje na šíření subvariant BA.4 nebo BA.5. Jde o mezitýdenní nárůst z 53 procent v týdnu od 13. do 19. 6. na téměř 75 % v týdnu do 26. 6. 2022. Vývoj naznačují i data z celogenomové sekvenace, kdy lze vidět nárůst jak BA.4, tak především BA.5. Tento nárůst je pozvolnější s ohledem na časovou prodlevu, plynoucí z doby nutné pro provedení sekvenací.


V období od 19. 6. do 26. 6. 2022 (dle data odběru) má NRL k dispozici data 483 hlášených testů diskriminační PCR ze 14 laboratoří. Tato čísla ovlivňuje fakt, že testování v České republice zaznamenalo masivní útlum, testy už nejsou ani povinné, ani momentálně potřebné pro cestování do některých zemí. Laboratoře v menší míře vyšetřují i diskriminačními PCR, protože toto vyšetření je hrazené ze zdravotního pojištění pouze na základě žádosti lékaře. Snížení počtu vyšetření tak negativně ovlivňuje počet sekvenovaných vzorků. 

 „Data ze sekvenačních center v ČR ukazují, že nárůst lze pravděpodobně přičíst variantě BA.5, ale protože je zpoždění sekvenací zhruba 14 dní, k potvrzení dojde teprve v následujících týdnech,“ uvádí vedoucí Národní referenční laboratoře RNDr. Helena Jiřincová.

Varianty BA.4 a BA.5 podle dosavadních poznatků z klinické praxe nijak významně nemění a nezhoršují průběh infekcí u pacientů. Národní referenční laboratoř ale dlouhodobě upozorňuje, že tyto varianty podle dostupných dat zřejmě unikají virus neutralizačním protilátkám navozeným předchozími onemocněními. Imunita po prodělání nemoci tedy nemusí být spolehlivou ochranou před infekcí.

„V nadcházejícím období bude významným ochranným prvkem přeočkování posilující dávkou, tj. takzvaným boosterem, nebo samozřejmě základní očkování dvěma dávkami u těch, kteří se dosud očkovat nenechali. Na proočkovanosti populace bude záviset vývoj situace v dalších měsících. Je prokázáno, že očkování dobře chrání před závažným průběhem nemoci a za důležité ho považuji především u osob jakkoli imunitně oslabených jinou chronickou nemocí, včetně seniorů,“ připomíná ochranný význam očkování MUDr. Jan Kynčl, Ph.D., vedoucí Oddělení epidemiologie infekčních nemocí SZÚ.

O veškerých zjištěních samozřejmě informujeme ministerstvo zdravotnictví v pravidelných týdenních zprávách, jejichž plné znění je přístupné i veřejnosti na našem webu: https://archiv.szu.cz/tema/prevence/celogenomova-sekvenace-v-cr-souhrnna-zprava


Podrobná zpráva ke dni 27. 6. 2022



Nahoru