Vnitřní prostředí (Urbanismus a bydlení) - hygienické aspekty
Problematika plísní - stanovisko SZÚ | Sanitace povrchů a vzduchu ve vnitřním prostředí budov | Kvalita vnitřního prostředí
Vnitřní prostředí budov se v současnosti stává prostředím, kde trávíme nejvíce času (až 90 %) a tak samozřejmě významně ovlivňuje naše fyzické zdraví a duševní pohodu. Přitom se zde vyskytuje mnoho faktorů, které mohou představovat zdravotní rizika. Problémem může být kvalita vnitřního ovzduší daná kombinací vnitřních zdrojů a pronikáním škodlivin z vnějšího prostředí. Zásadní význam mají mikroklimatické faktory prostředí (teplota, vlhkost a nevyhovující úroveň větrání), které mohou v bytech a budovách vyvolat růst plísní a dalších alergenů. Samostatnou kapitolou je obtěžující hluk, působící často až zdravotní a psychickou újmu. Urbanismus souvisí nejen s architektonickým řešením sídel, ale může pozitivně či negativně ovlivňovat také životní styl, zdraví a bezpečnost jejich obyvatel.
Materiál zpracovaný WHO (Dampness_and_mould_WHO)
Problematika plísní - stanovisko SZÚ
Plísně jsou mikroskopické houby, které rostou všude tam, kde je dostatek vlhkosti. Při růstu vytvářejí reprodukční orgány, ze kterých uvolňují do okolního ovzduší spory (rozmnožovací částice). Ty jsou velmi malé a lehké a tak jsou unášeny vzduchem na velké vzdálenosti. Plísně patří k významným faktorům, které mohou velmi negativně ovlivnit zdraví člověka zejména z hlediska jejich podílu na vzniku celé řady alergických a mykotických onemocnění. Z důvodu výše uvedeného působení na zdraví nelze výskyt plísní v bytech lidí podceňovat. Proto základním hygienickým doporučením je, aby se ve vnitřním prostředí člověka nevyskytovaly viditelné nárůsty plísní na površích.
Celý článek 16. únor 2022 | RNDr. Bohumil Kotlík
Sanitace povrchů a vzduchu ve vnitřním prostředí budov
Problematika sanitace povrchů a vzduchu ve vnitřním prostředí veřejných budov, pracovišť, domů a bytů.
Celý článek 1. prosinec 2020 | RNDr. Bohumil Kotlík
Kvalita vnitřního prostředí
Vnitřní prostředí je prostředím, kde trávíme nejvíce času (až 90 %) a tak samozřejmě významně ovlivňuje naše fyzické zdraví a duševní pohodu. Přitom se zde vyskytuje mnoho faktorů, které mohou představovat zdravotní rizika. Vyplývá to především z kombinace vnitřních zdrojů a pronikáním škodlivin z vnějšího prostředí. Zásadní význam mají i mikroklimatické faktory prostředí (teplota, vlhkost a nevyhovující úroveň větrání). Z ostatních sledovaných a hodnocených látek lze často za velmi významnou považovat zvýšenou prašnost, ojediněle organické látky, zcela výjimečně azbest.
Celý článek 11. duben 2008 | RNDr. Bohumil Kotlík