SZÚ

Kontaktní údaje


Státní zdravotní ústav
Šrobárova 49/48
Praha 10, 100 00
Tel.: 26708 1111
E-mail pro elektronická podání:
podatelna@szu_cz
E-mail pro elektronickou fakturaci:
fakturace@szu_cz
Běžný tvar e-mailu zaměstnanců SZÚ:
jmeno.prijmeni@szu_cz
Datová schránka: ymkj9r5
IČ: 75010330
DIČ: CZ75010330
Č. účtu: 1730101/0710
Profily zadavatele:
e-Gordion
Tendermarket
NEN
Tisková mluvčí:
Štěpánka Čechová
Tel.: 725 191 383
Home » Témata zdraví a bezpečnosti » Zdraví, výživa, bezpečnost potravin a předmětů... » Zdraví, výživa a potraviny
Stáhnout článek jako PDF Vytisknout

Zdraví, výživa a potraviny

Health, nutrition and food Tato sekce se týká vztahů mezi zdravím, výživou a potrainami. Neobsahuje všechna témata, ale zabývá se zejména hodnocením dietární expozice, charakterizací zdravotních rizik chemických agens a aplikovanou výživou. Z mikrobiologických agens zahrnuje problematiku mikroskopických hub (plísní) a jejich toxinů.


 

‹‹   Předchozí   10 11 12 13 14 15 16   Následující   ››

Nejen zdravotní, ale i hygienická závadnost potravin je v zájmu zdravotníků

Vzrušené diskuse kolem přesunu kompetencí mezi resortem zdravotnictví a zemědělství dosáhly nebývalé úrovně. Jde totiž o princip, lidi i peníze. Snad se podasří všem zachovat chladnou hlavu pro rozhodnutí při novele zakova o potravinách.


 

Phenylbutazon v koňském mase na Ostravsku spotřebitele zdravotně nepoškodil

Medializace záchytu koňského masa, původem dle protokolu z Polska, vedla k několika dotazům veřejnosti, kvůli obavám o zdraví. Veřejnost na severní Moravě, vystresovaná vážnou kauzou s metanolem v lihovinách, zvýšila svůj zájem o problémy s potravinami v obchodní síti. CZVP SZÚ sleduje pečlivě vývoj celé kauzy s koňským masem, které může být v případě porážení koní určených k práci, nikoli k výrobě potravin, kontaminováno některými veterinárními léčivy. Mezi tato léčiva tradičně patří phenylbutazon a oxyphenylbutazon, používané k mírnění bolesti a proti zánětům, jež jsou u pracovních a dostihových koní časté u pohybového aparátu.


 

Svět "na modro" - včetně potravin

Nedávno byl zpřísněn toxikologický limit (ADI) na potravinářské barvivo známé jako patentní modř V (E131). Současná hodnota denního akceptovatelného přívodu na 1 kg. tělesné hmotnosti a den byl snížen na 5 mg (každý den, po dobu celého života. Zpřísnění vždy evokuje otázku, jak je na tom náš spotřebitel. Výsledky studie prováděné před nedávnou dobou na CZVP SZÚ dokladují, že tato hodnota není překračována u našich dětí ve věku 4-10 roků, které často barevné potraviny preferují. 95% z nich nepřekračuje denní přívod 3,8 mg. Ani tato informace ale není signálem, proč by měl konzument snižovat pozornost při výběru potravin. Nezapomínejme, že čerstvé, přirozené a minimálně zpracované potraviny jsou obvykle ty nejlepší pro naše zdraví.   


 

Poplatky za hodnocení zdravotních rizik v EFSA nebudou

Nejen u nás, ale v celé Evropě se v posledních letech hledají zdroje na financování veřejných institucí. Jeden z návrhů se týkal i zpoplatnění práce EFSA, která se zabývá hodnocením zdravotních rizik na úrovni EU. Podobné snahy byly zaznamenány i v jednotlivých zemích, např. v Rakousku.  Tam poplatky nebyly doporučeny a podobně to dopadlo i na základě hodnocení situace (impakt assessment) na úrovni EU. Žádná z navržených tří variant zpoplatnění "zdravotního hodnocení" se neukázala jako efektivní a tak EFSA bude i nadále pracovat pouze za veřejné prostředky. Myslím, že to připomíná i některé diskuse v našich podmínkách. Více se lze dočíst na webu http://ec.europa.eu/governance/impact/ia_carried_out/docs/ia_2013/swd_2013_45_en_1_2.pdf


 

Koňské maso místo hovězího na talíři – zrcadlo nastavené chování společnosti v EU

Již řadu dní jsme vystaveni informacím médií o „kolosálním evropském systému podvodů“ s použitím koňského masa místo hovězího v různých potravinářských výrobcích. Zejména v těch, obsahujících mleté výrobní maso, jako jsou např. lasagne. Někteří spotřebitelé jsou zmateni, ptají se, jak jim to uškodí. Setkali jsme se i s reakcí studentů vysokých škol, kteří šířili informace o nebezpečnosti koňského masa vzhledem k obsahu veterinárních léčiv jinak pro potravinová zvířata nepoužívaná.   Odpovědí je např. na webu mnoho, většinou věcných a správných. Shrňme si některá fakta.


 

"Jed na krysy" v surovinách pro výrobu cukrovinek v Polsku potvrzen

V průběhu tohoto měsíce byla veřejnost informována, že v některých cukrářských výrobcích původem z Polska může být přítomen “jed na krysy”. Tvrzení se zakládalo na zprávě polských orgánů, že při kontrole byl zjištěn obsah podezřelých granulí připomínajících rodenticidní přípravek, v sušeném mléce, používaném při výrobě. Stažení výrobků obsahujících sušené mléko s obsahem rodenticidu na bázi bromadiolonu bylo opodstatněné, i když reálné zdravotní efekty spíše nepředpokládáme. To je dobrá zpráva pro spotřebitele, kteří by uvedené výrobky s kontaminací konzumovali opakovaně a současně špatná zpráva pro provozovatele potravinářských podniků, kteří by měli podezřelé výrobky vyloučit z lidské spotřeby a neškodným způsobem zlikvidovat.


 

Televizní varování SZPI před "cukrovinkami s jedem na krysy"

V souvislosti s masivní kampaní SZPI v médiích, především v TV ve večerních hodinách 22.1.2013, týkající se možné kontaminace některých cukrářských výrobků společnosti Magnolia Sp. z o.o., se sídlem na adrese Transportowa 3, Lubsko 68-300, Polsko, cizorodou látkou nebezpečnou pro lidské zdraví, připomínající jed na hlodavce, se na CZVP SZÚ začala obracet řada občanů s dotazy, co se jim stane, pokud jmenované výrobky konzumovali. V dané situaci nelze jasně na položený dotaz veřejnosti odpovědět. Informace z Polska, kterou SZPI rozšířila v rámci předběžné opatrnosti, ani informace přicházející systémem rychlého varování EU, neobsahují žádné další konkrétní informace o povaze látek, jež by mohly poškodit zdraví ani o jejich koncentracích, což by rozhodovalo o vážnosti zdravotního rizika po případné konzumaci cukrovinek.


 

Hodnocení zdravotního rizika 2-propanolu (isopropanolu) v lihovinách

Vzhledem k omezené dostupnosti prakticky všech relevantních dat potřebných pro zhodnocení zdravotního rizika 2-propanolu bylo provedeno rychlé hodnocení zdravotních rizik, které uvažuje mechanickou extrapolaci údajů pro situaci, kdy spotřebitel lihoviny nepřekračuje doporučené maximální denní dávky etanolu (24g u dospělých mužů a 16g u dospělých žen). Současně se předpokládá stejný toxický efekt jako při samostatné expozici 2-propanolu (nikoli ve směsi s etanolem, případně i metanolem). Za této situace je lihovina s obsahem více než 3300 mg 2-propanolu / litr 100% etanolu považována za „zdravotně rizikovou potravinu".


 

Výsledky monitorování diety v ČR za rok 2010-11

 Informace o přívodu škodlivých látek a základních živin v obvyklé dietě české populace za rok 2010/11 patří k základnímu vybavení pro hodnocení zdravotních rizik. Materiál obsahuje i trendy za poslední řadu let.  


 

Analýza metanolu a isopropylalkoholu v lihovinách podle NV č.317/2012

Akreditovaná laboratoř CZVP SZÚ je schopna Vám v lihovinách stanovit metanol a 2-propanol (isopropanol) tak, jak to vyžaduje současná legislativa.


 

Hodnocení rizika metanolu v lihovinách

Na základě požadavku MZ ČR bylo provedeno rychlé zhodnocení zdravotního rizika metanolu v lihovinách určených pro konečného spotřebitele. Koho zajímá velikost tolerovatelných a toxických dávek metanolu, počet osob konzumujících alkohol z lihovin v množství 100 a více ml a možné důsledky, může se dočíst konkrétní údaje v tomto odkazu.


 

Informační "linka" v souvislosti s otravami metanolem

V souvislosti s pokračujícím skandálním případem otrav metanolem z alkoholických nápojů zřizuje Centrum zdraví, výživy a potravin SZU v Brně informační linku, kde se veřejnost může dotázat na obecné informace týkající se vlivu metanolu na zdraví, velikosti škodlivých dávek, jak se jednoduše chránit, případně další informace, pokud budou v dané chvíli dostupné. Linka primárně neinformuje o činnosti kontrolních orgánů, které podávají informace samostatně. Linka bude pracovat až do zvládnutí případu.


 

Zdravotní rizika námelových alkaloidů v žitné mouce

Kontrolní orgány pro potraviny v ČR občas zachytí měřitelné hodnoty obsahu námelových alkaloidů v mouce. Představují zjištěné hodnoty nějaká významná zdravotní rizika pro spotřebitele? Víme přece, že v historii to býval velký problém. Přečtěte si souhrn k hodnocení jednoho z posledních případů posouzení zdravotního rizika.


 

Kontrolní plán pro pesticidy na roky 2012-2014

MZ ČR zveřejnilo kontrolní plán pro pesticidy na další 3 roky. Materiál obsahuje obsáhlou část týkající se legislativy a popisu orgánů státní správy, dále popis kontrolního programu, včetně počtu analyzovaných vzorků a výčtu analyzovaných komodit a pesticidů. V materiálu lze nalézt i přehled spotřeby pesticidů v ČR za rok 2010 a třebas i výčet analytických metod používaných při oficiální kontrole potravin.                  


 

Zvýšený obsah glycerolu a kvasinek v medu a zdravotní rizika pro spotřebitele.

Med může za určité situace obsahovat glycerol a vysoký počet kvasinek. Co to znamená pro zdraví spotřebitele? Přečtěte si hodnocení CZVP SZU v Brně.


 
‹‹   Předchozí   10 11 12 13 14 15 16   Následující   ››

 

Nahoru