SZÚ

Kontaktní údaje


Státní zdravotní ústav
Šrobárova 49/48
Praha 10, 100 00
Tel.: 26708 1111
E-mail pro elektronická podání:
podatelna@szu_cz
E-mail pro elektronickou fakturaci:
fakturace@szu_cz
Běžný tvar e-mailu zaměstnanců SZÚ:
jmeno.prijmeni@szu_cz
Datová schránka: ymkj9r5
IČ: 75010330
DIČ: CZ75010330
Č. účtu: 1730101/0710
Profily zadavatele:
e-Gordion
Tendermarket
NEN
Tisková mluvčí:
Štěpánka Čechová
Tel.: 725 191 383
Home » Témata zdraví a bezpečnosti » Nemoci a jejich prevence » Infekční nemoci » A - Z infekce » P » Poliomyelitida (přenosná dětská obrna)....
Stáhnout článek jako PDF Vytisknout

Poliomyelitida (přenosná dětská obrna). Poliomyelitis anterior acuta.


1 2   Následující   ››

Světový den dětské obrny 24. října

Dne 24. října se jako každý rok připomínáme Světový den dětské obrny. Díky očkování se v zemích EU posledních 20 let dětská obrna nevyskytuje, ale nedávný vývoj ukazuje, že dětská obrna zůstává mezinárodní zdravotní hrozbou.


 

Metodické usměrnění hlavní hygieničky ČR k zajištění zvýšené surveillance přenosné dětské obrny

Metodické usměrnění z 3.5.2022, jehož potřeba vyvstala z relativně nestabilní epidemiologické situace ve výskytu nákaz vyvolaných polioviry ve světě, která je aktuálně, s přihlédnutím k potenciálnímu riziku pro evropské státy, poměrně výrazně potencována probíhajícím válečným konfliktem na Ukrajině.


 

Komentář z Polio Weekly Global Updates, 23 March 2022, World Health Organization věnovaný Ukrajině

Tento týden nebyl hlášen na Ukrajině žádný případ od vakcíny odvozeného cirkulujícího polioviru typu 2 (cVDPV2). V roce 2021 byly hlášeny dva paralytické případy u dětí vyvolané právě tímto typem polioviru . Dne 1. 2. 2022 začala v Ukrajině národní doplňková imunizační kampaň proti obrně zaměřená na téměř 140 000 dětí neočkovaných proti obrně . V současnosti je ale kampaň pozastavena.


 

Divoký poliovirus typ 1 (WPV1) v Malawi.

Zdravotnické úřady v Malawi (jihovýchodní Afrika) ohlásily 17.2.2022 infekci divokým poliovirem typu 1 u malého dítěte v hlavním městě Lilongwe. Jedná se o první případ divokého polioviru v Africe po více než pěti letech.


 

Poliomyelitis, hlášení akutních chabých paréz v ČR

Jako každý rok upozorňujeme na opakovaně publikované materiály týkající se hlášení případů akutních chabých paréz v České republice; které jsou součástí pravidelného ročního hlášení do WHO.


 

24. 10. Světový den polia. 60 let bez případu přenosné dětské obrny v České republice!

Světový den polia je každoročně vyhlašován Světovou zdravotnickou organizací (WHO) a připomíná hlavní cíl, eradikovat poliomyelitidu, a dosáhnout tak světa bez obrn vyvolaných polioviry. Není pravda, že „dětská obrna“ již neexistuje! V současné době žije ve všech oblastech světa 11-15 miliónů lidí, od kojenců až po devadesátileté jedince, kteří přežili přenosnou dětskou obrnu a d ivoký poliovirus se stále vyskytuje ve dvou endemických zemích (Afgánistán, Pákistán). Díky úspěšnému národnímu očkovacímu programu je Česká republika od roku 1961 "Polio-free", tzn. bez výskytu divokého polioviru.


 

Poliovirus derivovaný od vakcinálního kmene (VDPV2) na Ukrajině

Ukrajinské Ministerstvo zdravotnictví ohlásilo případ akutní chabé parézy (AChP), vyvolané cirkulujícím VDPV2 (cVDPV2) u nevakcinované 17měsíční dívky z regionu Rivne na severozápadě Ukrajiny, tentýž virus byl izolován i u jejích šesti bezpříznakových sourozenců .


 

Polio Weekly Global Update

Týdenní přehledy PGEI/WHO (Polio Global Eradication Initiative) k epidemiologické situaci přenosné dětské obrny ve světě.


 

24.10.2020 Světový den polia (dětské přenosné obrny)

Světový den polia (dětské přenosné obrny) je každoročně vyhlašován Světovou zdravotnickou organizací (WHO) a připomíná hlavní cíl eradikovat/vymýtit poliomyelitidu a dosáhnout tak světa bez obrn vyvolaných polioviry. Tisková zpráva SZÚ.


 

Přenosná dětská obrna, poliomyelitida

Základní informace o onemocnění.


 

Odborná konference Postpoliomyelitický syndrom. Přenosná dětská obrna. Zkušenosti obrnářů.

Prezentace a video z konference "Postpoliomyelitický syndrom. Přenosná dětská obrna. Zkušenosti obrnářů.", která se konala v SZÚ dne 24.10.2018


 

24.10. Světový den polia (World polio day)

Tisková zpráva SZÚ k Světovému dnu polia, který je každoročně vyhlašován Světovou zdravotnickou organizací (WHO).


 

Odborná konference: Postpoliomyelitický syndrom. Přenosná dětská obrna. Zkušenosti obrnářů.

Pozvánka na odbornou konferenci, která se koná 24.10.2018, kdy se slaví Světový den boje za vymýcení dětské obrny vyhlášený OSN.


 

Postpoliomyelitický syndrom. Přenosná dětská obrna. Zkušenosti obrnářů.

Anonce na odbornou konferenci pořádanou u příležitosti Světového dne boje za vymýcení dětské obrny (World Polio Day 24. 10. 2018).


 

Život s očkovacími látkami

Odkaz na aktuální článek v časopise Vesmír 2017,96(4) věnovaný panu docentu Slonimovi.


 

Informace o výskytu dětské obrny v Nigérii

Po více než dvou letech bez záchytu dětské obrny v Nigérii, byly hlášeny tři laboratorně potvrzené případy dětské obrny  (WPV1) s nástupem příznaků  mezi červencem a srpnem 2016. Text zveřejněný na stránkách MZ ČR podle WHO.


 

Jednodenní odborná konference: Postpoliomyelitický syndrom. Přenosná dětská obrna. 55 let od zavedení plošného očkování v ČR.

Materiály z konference, která se konala 22.10.2015 ve velké přednáškové síni v budově č. 11 SZÚ.


 

Post-poliomyelitický syndrom

Postpoliomyelitickým syndromem je nazýván soubor obtíží, které vedou u jedinců po kdysi prodělané dětské obrně k výraznému horšení jejich dosud dlouhodobě stabilizovaného zdravotního stavu. Odkaz na článek doc. MUDr. M. Havlové, CSc., a kol.


 

Proč je poliomyelitida (poliomyelitis anterior acuta) a post-poliomyelitický syndrom (PPS) stále aktuální?

Očkování proti přenosné dětské obrně zabrání nejen onemocnění, ale také případným pozdním následkům, postpoliomyelitickému syndromu. Podle statistik WHO žije v současné době na světě asi 12 milionů lidí, kteří mají větší či menší následky po prožité poliomyelitidě.


 

Jednodenní odborná konference: Postpoliomyelitický syndrom. Přenosná dětská obrna. 55 let od zavedení plošného očkování v ČR.

Jednodenní odborná konference - konzultační den ve čtvrtek 22. října 2015 od 9,30 hod. ve velké posluchárně SZÚ. Program, přihláška  a možnost platby na konferenci.


 

Dva potvrzené případy paralytické poliomyelitidy na Ukrajině

Výtah z audiokonference, která se konala v pátek 4. září 2015.


 

Národní plán akcí pro zachování statusu "polio-free". Národní plán v případě importu nebo cirkulace polioviru. National action plan to maintain the polio-free status. National plan for responding to an imported or circulating poliovirus.

Všechny státy Evropského regionu WHO jsou v riziku importu divokého polioviru a poliomyelitidy až do doby ukončení eradikace poliomyelitidy v globálním měřítku. Je třeba, aby všechny státy regionu přijaly v souladu s doporučením WHO EURO "Národní plán akcí pro zachování statusu polio-free“, jehož cílem bude jednak udržet si status polio prosté země, jednak vyčíslit přehled akcí, které by byly schopny v případě zavlečení polioviru na území země jej identifikovat a v souvislosti s tím vyjmenovat akce, které by byly uvedeny do činnosti v případě jeho zavlečení a objevení se poliomyelitidy.   Any country of the WHO European Region is at risk of importation of wild poliovirus and/or poliomyelitis until global polio eradication is achieved. It is necessary for all countries of the WHO European Region to adopt, in line with the WHO-Euro recommendations, a "National action plan to maintain the polio-free status “, with the objectives to maintain the polio-free status of the country , to submit a list of actions to be taken to detect the poliovirus when imported into the country, and in this context, to enumerate the actions to be taken in the case of re-introduction of poliovirus and re-emergence of poliomyelitis .


 

Cestovní informace: nová doporučení pro obyvatele a návštěvníky zemí s výskytem polioviru

Z deklarace WHO ze dne 5. května 2014 čerpá ECDC informace pro cestovatele a obyvatele zemí s výskytem polioviru.


 

Poliomyelitis - Deklarace WHO k mimořádné události mezinárodního dopadu pro veřejné zdraví

Vzestup případů onemocnění paralytickou poliomyelitidou a počtu postižených zemí s průkazem cirkulace divokého polioviru v posledním roce vyústil po řadě jednání mezi EK (Evropskou komisí),  ECDC (Evropským střediskem pro prevenci a kontrolu nemocí), členy HSC (Výboru pro zdravotní bezpečnost), a především v návaznosti na jednání Krizového výboru WHO k vydání stanoviska WHO - Deklaraci k mimořádné události mezinárodního dopadu pro veřejné zdraví. Stanovisko respektovalo rozhodnutí Výkonného výboru WHA (Světového zdravotnického shromáždění) z ledna 2014 o nutnosti koordinace mezinárodní reakce na vzniklou situaci.


 

Zápis z telekonference týkající se aktuální situace a problematiky poliomyelitidy

Telekonference ze dne 11.2.2014 se členy „Health Security Committee“ (zdravotního bezpečnostního výboru) a „EWRS“ kontaktních členů, týkající se aktuální situace a problematiky poliomyelitidy


 
1 2   Následující   ››

Nahoru