SZÚ

Kontaktní údaje


Státní zdravotní ústav
Šrobárova 49/48
Praha 10, 100 00
Tel.: 26708 1111
E-mail pro elektronická podání:
podatelna@szu_cz
E-mail pro elektronickou fakturaci:
fakturace@szu_cz
Běžný tvar e-mailu zaměstnanců SZÚ:
jmeno.prijmeni@szu_cz
Datová schránka: ymkj9r5
IČ: 75010330
DIČ: CZ75010330
Č. účtu: 1730101/0710
Profily zadavatele:
e-Gordion
Tendermarket
NEN
Tisková mluvčí:
Štěpánka Čechová
Tel.: 725 191 383
Home » Témata zdraví a bezpečnosti » Nemoci a jejich prevence » Infekční nemoci » A - Z infekce » P » Poliomyelitida (přenosná dětská obrna).... » Světový den dětské obrny 24. října
Stáhnout článek jako PDF Vytisknout

Světový den dětské obrny 24. října

Dne 24. října se jako každý rok připomínáme Světový den dětské obrny. Díky očkování se v zemích EU posledních 20 let dětská obrna nevyskytuje, ale nedávný vývoj ukazuje, že dětská obrna zůstává mezinárodní zdravotní hrozbou.


Při této příležitosti komisařka pro zdraví a bezpečnost potravin, Stella Kyriakides, pro mezinárodní partnerství, Jutta Urpilainen a ředitelka Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) Dr Andrea Ammon, učinily následující prohlášení:

„Poliomyelitida zůstává mezinárodní zdravotní hrozbou. Je to hrozba, se kterou se můžeme vypořádat, a máme na ni preventivní nástroj. V zemích Evropské Unie se již 20 let dětská obrna nevyskytuje, a to díky aktivitám v oblasti plošného očkování. Nedávný případ polioviru odvozeného z vakcíny a případ paralytické obrny v Evropě a Spojených státech jsou však jasnými připomínkami, že musíme zůstat ostražití.

Dokud zůstanou neočkované nebo nedostatečně proočkované skupiny populace v evropských zemích, riskujeme, že se poliovirus v Evropě znovu objeví. Onemocnění může způsobit ochrnutí a mít strašné zdravotní následky. Aby se omezilo riziko opětovného zavlečení a trvalého přenosu této vysoce infekční nemoci, je nezbytné zachovat vysokou proočkovanost na úrovni EU v obecné populaci a zvýšit proočkovanost v oblastech s nedostatečně imunizovanou populací.

Pandemie covid-19 si vybrala daň na našich rutinách zdravotní prevence. Ve spojení s nedostatečnými informacemi a dezinformacemi o důležitosti očkování mnoho dětí bohužel propáslo život zachraňující očkování.

Proto, a abychom předešli případnému opětovnému výskytu obrny, vyzýváme členské státy, aby zkontrolovaly své údaje o proočkovanosti a řešily případné mezery v imunitě u své populace. Vyzýváme rovněž členské státy, aby zajistily, že bude zaveden systém surveillance pro identifikaci cirkulace poliovirů.

Globálně musíme pokračovat v práci na vymýcení dětské obrny jednou provždy tím, že zacelíme mezery v oblastech, kde se stále endemicky vyskytuje, jako je Afghánistán a Pákistán. Komise podporuje celosvětové úsilí o eradikaci posílením imunizačních systémů a podporou očkování. V posledních letech EU poskytla 110 milionů eur na boj proti dětské obrně ve většině postižených zemí, včetně Afghánistánu, a ve spolupráci s mezinárodními partnery, jako jsou UNICEF, WHO a Gavi.

Dokud nebude obrna celosvětově vymýcena, nikdo není v bezpečí. V tento Světový den obrny vyzýváme každého, kdo není očkován nebo jehož děti nestihly plánované očkování, aby co nejdříve vyhledali očkování. Očkování zachraňuje životy."

Poznamka_2022_10_24_125910.jpg

Zdroj: ECDC. https://www.ecdc.europa.eu/en/news-events/world-polio-day-2022

23.10.2022

 

Zpracovalo Oddělení epidemiologie infekčních nemocí

Nahoru