Aktuality
Kontaktní údaje
Státní zdravotní ústav
Šrobárova 49/48
Praha 10, 100 00
Tel.: 26708 1111
E-mail pro elektronická podání:
podatelna@szucz
E-mail pro elektronickou fakturaci:
fakturace@szucz
Běžný tvar e-mailu zaměstnanců SZÚ:
jmeno.prijmeni@szucz
Datová schránka: ymkj9r5
IČ: 75010330
DIČ: CZ75010330
Č. účtu: 1730101/0710
Profily zadavatele:
e-Gordion
Tendermarket
NEN
Kontakt pro média:
Štěpánka Čechová
Rychlé odkazy
- Nařízení (ES) č. 1272/2008 o klasifikaci a označování látek a směsí = nařízení CLP
- Soutěž o titul Podnik podporující zdraví roku 2023
- Praha, areál SZÚ, pylový monitoring
- Pracovní prostředí a zdraví
- Předpověď aktivity klíštěte obecného na území České republiky. Prognosis of tick activity in the Czech Republic.
- Parkování v areálu Státního zdravotního ústavu
- Pesticidy
- Soutěž o titul Podnik podporující zdraví roku 2022
- Aktuality - pracovní prostředí a zdraví
- Doporučení WHO
- Mykotoxiny v doplňcích stravy z ostropestřce mariánského
- SARS-CoV-2, nárůst cirkulace variant SARS-CoV-2 vyvolávajících znepokojení a autorizované vakcíny na trhu v EU/EEA, 14. aktualizace
- Potraviny – to není jen jídlo
- Sanitace povrchů a vzduchu ve vnitřním prostředí budov
- ! Opakované varování pro spotřebitele !
- Nové! Krátký průzkum zvládání krizového období
- Hygiena rukou
Absolutní počet případů reinfekcí covid-19 v ČR vzrostl, jejich frekvence výskytu ale nadále zůstává nízká
Z průběžné analýzy dat vyplývá, že v ČR aktuálně evidujeme celkem 1982 potvrzených opakovaných symptomatických onemocnění covid-19. Vzhledem k poklesu počtu nových případů nemoci se i počet reinfekcí zvyšuje jen mírně a relativní výskyt opakovaných infekcí zůstává nadále nízký.
Celý článek 1. červenec 2021 | Tisková zpráva
Záškrt v Dominikánské republice a na Haiti
Od 1. kalendářního do 22. kalendářního týdne 2021 (do 6. června 2021) byly hlášeny případy onemocnění záškrtem ze dvou zemí na ostrově Hispaniola.
Celý článek 29. červen 2021 | MUDr. Zdenka Manďáková, MUDr. Jan Kynčl, PhD.
WGS - DISKRIMINATIVNÍ PCR v České republice
Prezentace s údaji o strategii WGS, souhrny údajů z WGS, přehledy variant zjištěných v České republice v roce 2021 a dalšími.
Celý článek 25. červen 2021 | RNDr. Helena Jiřincová
Cvičení pomohlo před závažnými komplikacemi COVID-19
Fyzická aktivita nám pomáhá cítit se lépe a předchází nebo zpomaluje řadu onemocnění, včetně srdečních chorob, rakoviny a demence. Pomáhá nám žít déle. Doporučuje se alespoň 150 minut mírné fyzické aktivity týdně. Studie publikovaná v časopise British Journal of Sports Medicine naznačuje, že rutinní pohybová aktivita může pomoci chránit lidi, kteří onemocní COVID-19, před vážným onemocněním. Doporučujeme, aby úsilí o podporu fyzické aktivity bylo orgány veřejného zdraví upřednostňováno a začleněno do běžné lékařské péče.
Celý článek 22. červen 2021 | Prof.MVDr.Jiří Ruprich,CSc.
Mastné kyseliny omega-3 chrání před zánětem prostřednictvím lipidových mediátorů LOX a CYP450: mají význam pro těžkou depresi a neurogenezi lidského hipokampu
Kyselina eikosapentaenová (EPA) a kyselina dokosahexaenová (DHA) mohou působit antidepresivně, protizánětlivě a neuroprotektivně, ale přesný molekulární mechanismus jejich účinků není dosud zcela objasněn. Vědci provedli studie s cílem ověřit, které metabolity EPA nebo DHA se na těchto protizánětlivých, neuroprotektivních a antidepresivních účincích podílejí. A fungovalo to i v klinické studii na pacientech...
Celý článek 18. červen 2021 | Prof.MVDr.Jiří Ruprich,CSc.
Odhad cirkulace viru SARS-CoV-2, variant vyvolávajících znepokojení, nefarmaceutické intervence a zásobování vakcínami v zemích EU/EEA
Překlad vybraných částí dokumentu ECDC „Assessing SARS-CoV-2 circulation, varints of concern, non-pharmaceutical interventions and vaccine rollout in the EU/EEA, 15th update, 10 June 2021“
Celý článek 18. červen 2021 | Oddělení epidemiologie infekčních nemocí, CEM
VYUŽITÍ SEKVENACE A PCR PŘI SLEDOVÁNÍ VIRU SARS-COV2
Sekvenace je důležitá pro sledování změn viru SARS-COV2 v čase . Výsledkem sekvenačního procesu je „přečtení celého genomu viru“. Celý proces zpracování vzorku od příjmu k nám do NRL až po získání výsledku přiřazeného k pacientovi trvá 20-30 dní (viz schéma). K této době přispívá to, že jsou vzorky do NRL sváženy, zpracovávány v poču po 94 a předávány do dalších sekvenačních center.
Celý článek 16. červen 2021 | RNDr.HelenaJiřincová
Proč potřebujeme nové zdravotní značení na přední straně obalu potravin (FoPL)
Víří se diskuse, zda a proč se má na přední straně obalu potravin umístit zdravotně podmíněné logo, které by informovalo spotřebitele z hlediska výběru potravin pro své zdraví. Zjednodušení je sice velmi jednoduché, ale funguje. Možná to trochu obrazně připomíná tlak na nošení roušek v pandemii… A víte, že 10 Kč do prevence zdraví by brzy přineslo profit 17 Kč v ekonomickém výkonu země! Takový je výsledek analýz zdravotnictví a ekonomiky pro ČR. (Read also in EN...)
Celý článek 14. červen 2021 | Prof.MVDr.Jiří Ruprich,CSc.
COMED study - high vitamin D levels did not reduce mortality in patients with COVID-19
Preliminary results. The results of a study in patients hospitalized with COVID-19 at the University Hospital Brno focused on the effect of vitamin D on mortality. The conclusion was a bit surprising. High serum/plasma 25OH-D levels in patients (>75 nmol/l) did not lead to a reduction in mortality. On the contrary, very low values < 36.7 nmol/l statistically showed increased mortality.
Celý článek 11. červen 2021 | Prof.MVDr.Jiří Ruprich,CSc.
Nová obrana proti super-bakteriím: omega-3 MK mohou zvýšit účinek antibiotik.
Australští vědci poprvé potvrdili souvislost mezi pravidelným užíváním rybího oleje a schopnostem "super-bakteriím" stát se méně odolnými vůči antibiotikům. Objev, který uvedla Flinders University a který byl právě publikován v mezinárodním časopise mBio , ukázal, že mastné kyseliny rybího oleje se mohou ukázat jako jednoduchý a bezpečný doplněk stravy, který by lidé mohli užívat spolu s antibiotiky, aby byla efektivita proti infekcím účinnější.
Celý článek 10. červen 2021 | Prof.MVDr.Jiří Ruprich,CSc.
COMED study: reduced mortality in COVID-19 patients with higher “omega-3 index”
Preliminary information The study statistically confirmed the hypothesis that a higher value of the so-called omega-3 index (sum of EPA+DHA+DPA in cell membranes) leads to lower mortality in COVID-19 patients, who usually succumb to pneumonia. This is an encouragement for further work in the field of nutrition and promotion to include long-chain omega-3 MK sources in the diet (not to be confused with essential ALA, although this is also of great importance).
Celý článek 10. červen 2021 | Prof.MVDr.Jiří Ruprich,CSc.
Letní ovoce a zelenina osvěží, nasytí a podpoří zdraví
Léto je téměř tady, a tak se možná budete snažit kompenzovat horko kolem sebe, zejména v kuchyni. Jedním ze způsobů, jak toho dosáhnout, je vytvořit osvěžující jídla s využitím sezónního ovoce a zeleniny. Zařazení letních druhů jako jsou meloun, jahody, třešně, ostružiny, sladká kukuřice, papriky nebo cukety dodá vašim pokrmům barvu a chuť. Navíc do sebe dostanete zdraví prospěšnou vlákninu, vitaminy, minerální látky, fytonutrienty, antioxidanty a látky bojující proti zánětům. Využijte letní ovocno-zeleninovou duhu na talíři. Vaše tělo vám poděkuje a možná dokonce uniknete i žáru sporáku.
Celý článek 9. červen 2021 | Prof.MVDr.Jiří Ruprich,CSc.
Nízká hladina omega-3 mastných kyselin v krvi a riziko psychózy
Nový výzkum zjistil, že u dospívajících osob s vyšší hladinou omega-3 mastných kyselin (MK) v krvi je menší pravděpodobnost, že se u nich v rané dospělosti vyvine psychotická porucha, což naznačuje, že by mohly mít potenciální preventivní účinek na snížení rizika psychózy.
Celý článek 7. červen 2021 | Prof.MVDr.Jiří Ruprich,CSc.
Chcete děti s lepším myšlením? Experiment s Omega 3 měl pozitivní výsledky.
Děti narozené matkám, které v těhotenství užívaly rybí olej bohatý na DHA, vykazovaly příznivé účinky s rychlejším zpracováním dat při řešení složitých problémů a lepšími výsledky v testech pozornosti.
Celý článek 5. červen 2021 | Prof.MVDr.Jiří Ruprich,CSc.