SZÚ

Kontaktní údaje


Státní zdravotní ústav
Šrobárova 49/48
Praha 10, 100 00
Tel.: 26708 1111
E-mail pro elektronická podání:
podatelna@szu_cz
E-mail pro elektronickou fakturaci:
fakturace@szu_cz
Běžný tvar e-mailu zaměstnanců SZÚ:
jmeno.prijmeni@szu_cz
Datová schránka: ymkj9r5
IČ: 75010330
DIČ: CZ75010330
Č. účtu: 1730101/0710
Profily zadavatele:
e-Gordion
Tendermarket
NEN
Tisková mluvčí:
Štěpánka Čechová
Tel.: 725 191 383
Home » Témata zdraví a bezpečnosti » Zdraví, výživa, bezpečnost potravin a předmětů... » Zdraví, výživa a potraviny
Stáhnout článek jako PDF Vytisknout

Zdraví, výživa a potraviny

Health, nutrition and food Tato sekce se týká vztahů mezi zdravím, výživou a potrainami. Neobsahuje všechna témata, ale zabývá se zejména hodnocením dietární expozice, charakterizací zdravotních rizik chemických agens a aplikovanou výživou. Z mikrobiologických agens zahrnuje problematiku mikroskopických hub (plísní) a jejich toxinů.


 

‹‹   Předchozí   9 10 11 12 13 14 15 16   Následující   ››

Světový den ledvin 2015 – polovina dětí v ČR ve věku 4-6 roků má ledviny ohrožené také kadmiem

Státní zdravotní ústav, ve spolupráci s dalšími institucemi v ČR při analýze dat týkajících se obvyklého přívodu kadmia z potravin zjistil, že u více než 50 % dětí ve věku 4-6 roků je týdenní zátěž kadmiem vyšší, než je doporučená tolerovatelná dávka definovaná v roce 2011 Evropským úřadem pro potraviny (EFSA: 2,5 mikrogramu na kg tělesné hmotnosti a týden). Výsledky budou publikovány ve vědeckém tisku, ale předběžné hodnocení je pro odborníky i veřejnost rutinně dostupné na webu SZÚ ( http://czvp.szu.cz/monitor/tds13c/tds13c.htm ).


 

Kterak český Honza (a německý Hans) přechytračil draka Bruseláka

Je to již řada let, kdy probíhá diskuse   o povolení prodávat sušenou bylinu Stevia rebaudiana Bertoni jako nízkokalorické sladidlo (potravinu). Zatím ji ale nikdo oficiálně nepovolil, přestože čistá látka z této rostliny (Rebaudiosid A) je již povolena a užívána. Někteří ze spotřebitelů toto čisté sladidlo znají například z nápojů firmy Kofola či Coca-Cola nebo i z tablet umělého sladidla. Jak ale dostat na trh to co povoleno zatím není, rostlinu? Příkladem může být produkt firmy Sonnentor s.r.o.s názvem „Přesladká Stevia“ ( http://www.sonnentor.cz/sonnentor_cz/e_shop/stevia/stevia , 17.2.2015), kterou jsem zakoupil v Bio-prodejně na brněnském Hlavním nádraží. Stačí na obal balení nálevových sáčků napsat: „Ponořte se do sladkosti s touto rostlinkou….“, jeden sáček na 200 ml vody, a dále uvést „V EU není povoleno jako potravina“. Tak všem kupujícím přeji příjemnou koupel ve 200 ml sladké vody! Podobnou koupel či čaj si mohou dopřát i uživatelé v Rakousku, Slovensku, Německu, Rumunsku, ale ne v UK (tedy alespoň podle internetové nabídky). J.Ruprich, CZVP Brno


 

Je libo párečky bez Éček?

Možná i Vás zajímá, co to vlastně znamená, když je podobné tvrzení o nepřítomnosti "Éček" uvedeno na obalu výrobku. Opravdu do sebe nedostanu dávku např. známých dusitanů a dusičnanů, podezřívaných z negativních vlivů na zdraví spotřebitele?


 

Dietární expozice člověka v ČR - výsledky MZSO za rok 2012-2013

V rámci dlouhodobého zdravotnického programu "Monitoriování zdravotního stavu obyvatelstva" jsou každé dva roky vyhodnocovány expoziční dávky řady chemických látek a je charakterizováno zdravotní riziko (metoda Total Diet Study). Rok 2013 byl již 20 rokem sledování. U řady škodlivých chemických látek pozorujeme snížení průměrné expoziční dávky, u některých mikronutrientů pozorujeme zvýšení přívodu. To jsou z dlouhodobého hlediska pozitivní zprávy. Pro některé další látky však pozorujeme navýšení dávek, i když nikoli příliš významné. Pokud Vás zajímají výsledky sledování desítek chemických látek, otevřete si podrobnou roční zprávu. Ta obsahuje také výsledek sledování vybraných GM potravin na trhu v ČR v roce 2013.


 

NUTRIVIGILANCE CZ - konzultace nového informačního portálu s pracovníky KHS

CZVP SZÚ připravil konzultace se zástupci KHS s cílem pokročit v ladění nového veřejného portálu "NUTRIVIGILANCE CZ", s cílem odladit systém před jeho zpřístupněním. Setkání proběhne na CZVP v Brně dne 4. 12. 2014.  Portál bude IT instrument („derivát systému RASFF“) určený ke sběru a hodnocení zdravotních informací od spotřebitelů, ale i profesionálů, který nemá mandatorní charakter. Vychází primárně z problematiky „potravin nového typu“, ale neomezuje se jen na ně. Neřeší otázky infekčních onemocnění. Nemá ambice přebírat současnou odbornou práci jiných pracovišť SZÚ, OOVZ nebo dalších dozorových orgánů pro potraviny. Měl by zaplnit komunikační mezeru s cílem poskytovat podněty k dozoru a managementu zdravotních rizik prostřednictvím OOVZ, případně dalších institucí. Měl by pracovat v součinnosti s podobnými systémy v zahraničí. Očekává se jeho zkušební spuštění na začátku roku 2015.


 

Ebola virus - možnost přenosu zvěřinou z Afriky - zpráva EFSA

Bylo zjištěno, že několik druhů zvířat hostí virus Ebola v Zairu (ZEBOV), hlavně ne-humánní primáti a Kaloni (netopýři). EFSA zhodnotila riziko pro osoby v Evropě spojené s přenosem ZEBOV prostřednictvím zpracování a přípravy nelegálně dovážených potravin (spotřebitelé nebo pracovníci manipulující se zvěřinou z Afrikyv kuchyni bezprostředně před spotřebou) . Výsledkem byla pravděpodobnost výskytu alespoň jednoho případu ZEBOV v Evropě, díky přenosu prostřednictvím “zvěřiny” (bushmeat).


 

EBOLA: předpoklad rizika přenosu prostřednictvím potravin teoreticky existuje, ale pro ČR je v současnosti prakticky nulový

Na dotaz veřejnosti, ohledně možnosti přenosu viru EBOLA prostřednictvím potravin ze zemí Afriky sdělujeme, že by sice teoreticky mohla existovat, ale praktická možnost přenosu potravinou na konzumenta v ČR je v dané chvíli krajně nepravděpodobná.


 

Rajčata z Maroka - příklad komplikovanosti práce při ochraně zdraví spotřebitele

Jak jste se již dozvěděli z televize nebo denního tisku, záchyt STEC E. coli v rajčatech z Maroka, který signalizovala SZPI nevedl při typizaci k potvrzení serotypů schopných produkce toxinu. Původní případ zdravotních problémů konzumentů, signalizovaný z Francie (jiné šarže rajčat z Maroka) zatím nemá žádné vysvětlení. Myslím, že pomalu končí doba skladovatelnosti zadržených a stažených rajčat. Princip předběžné opatrnosti tak vygeneroval problém pro management. Bude zajímavé sledovat, jak bude případ právně uzavřen (myslím zejména ten z Francie), protože to může být precedens pro další podobné složité situace (vzpomeňme okurky ze Španělska v případu STEC E.cli v Německu). J.Ruprich


 

Rajčata z Maroka - informace o nálezu ST E.coli zveřejněné v TV

Dne 26.5.2014 zveřejnila SZPI v ČT informaci o záchytu STEC v "rajčatech z Maroka". Tento záchyt byl výsledkem vyšetření v ČR a to nikoli šarží rajčat, které byly signalizovány jako závadné v systému RASFF. Podle sdělení SZPI typizace STEC právě probíhá. Informace navozuje pocit, že jde o spojení s kauzou hlášenou v systému RASFF před několika dny. Proto se informace údajně nedostala do systému RASFF  OOVZ, ale do televize ano. Příznaky popisované z Francie však nebyly typické pro STEC. Údajně došly na SZPI i podněty konzumentů v ČR  o zdravotních problémech. Tyto podněty byly předány ze SZPI na MZ ČR. V dané chvíli se prověřuje, o jaké podněty "týkající se vlivu na zdraví" se jedná. Žádná zdravotní informace nesmí být podceněna. Je potřeba rozpoznat, zda jde o související nebo nesouvisející informace, což je často velmi otížné, protože se jedná často pouze o subjektivní názor konzumenta. V případě dalších relevantních informací budeme dále informovat. J.Ruprich


 

Rajčata z Maroka a zdravotní potíže po konzumaci

V pátek v odpoledních hodinách byla systémem rychlého varování EU (RASFF) rozšířena informace o cherry rajčatech původem z Maroka, která u spotřebitelů vyvolávala údajně zdravotní problémy. Zpráva přišla z Francie. Přes 50 tun rajčat stejných šarží bylo údajně dovezeno i distribuováno v ČR prostřednictvím velkých řetězců (Kaufland, Billa, Penny Market). Přes snahu orgánů ve Francii zatím nebyla odhalena příčina zdravotních problémů spotřebitelů. Z tohoto důvodu bylo na místě rozšíření informace sdělovacími prostředky i v ČR. Po dotazech veřejnosti odpovídáme na časté otázky. Samozřejmě, odpovědi jsou poplatné dostupným informacím.


 

Nutrivigilance - nový projekt CZVP SZÚ

Na základě předchozí diskuse s partnery v EU, spustilo CZVP SZÚ od 1.5.2014 nový projekt s názvem NUTRIVIGILANCE CZ. V průběhu roku 2014 by měl být připraven základní modul pro webovou komunikaci, pomocí kterého by veřejnost mohla sdělovat informace spojené s negativním zdravotním efektem po konzumaci vybraných druhů potravin. Zahrnuty by měly být ty potraviny, u kterých nemusí být historicky známé působení na organizmus. Patří sem tedy potraviny nového typu, nové doplňky stravy, potraviny s přídavkem doplňků potravin nebo obohacené o určité složky ve zvýšeném množství. Komunikace je primárně zaměřena na spotřebitele, odborníci samozřejmě přispívají také. Cíl je zapojit se postupně do systému zdravotní prevence ve vztahu k inovacím potravin, který se začíná budovat v zemích EU. Jde o systém podobající se systému FARMAKOVIGILANCE. V mnohém se ale bude lišit. Zkušební provoz systému se očekává od roku 2015. J.Ruprich


 

Český mák má zelenou na trhu v ČR – od 1.1.2014 platí nový limit

Jistě si všichni vzpomínají na televizní i novinové informace o prodeji máku, který obsahoval vysoké množství přírodních látek zvaných alkaloidy, zejména morfinu, s poukazem na fakt, že je to způsobeno mícháním našeho kvalitního potravinářského máku s mákem odrůd určených pro farmaceutické účely. Alkaloidy totiž ve zralém máku nejsou uvnitř semen, ale pouze jako znečištění na jejich povrchu, které pochází z makových palic. Celkem se v máku vyskytuje kolem 30 druhů alkaloidů, který v různé míře může kontaminovat semena. Teď se ale situace mění, Český mák má zelenou.


 

Jak při grilování myslet i na své zdraví

Léto je tady a s ním sladký čas prázdnin, večerů s grilováním nebo dokonce  i s pracnějším barbecue. Jak se dobře najíst, vychutnat neopakovatelnou kouřovou příchuť pokrmu a současně při tom myslet na své zdraví? To Vám radí nový materiál Centra zdraví, výživy a potravin, zaměřený na bezpečné grilování a barbecue. Při dodržování několika praktických rad lze podstatně snížít rizika pro zdraví a grilování si pořádně užít. A to přece stojí za to!


 

Mykotoxiny v pivu – dTest postrašil spotřebitele

V úterý 14.5.2013 se média začala zajímat o údaje zveřejněné v časopise dTest č.4/2013, týkající se přítomnosti 2 mykotoxinů, deoxinivalenolu (DON) a jeho rostlinného detoxikačního produktu deoxynivalenol-3-glukosidu (D3G). Podle sdělení časopisu při vypití „nejzamořenějšího“ piva v množství 1 litru bychom již překročili maximální tolerovatelnou dávku škodliviny na jeden den. Zpráva byla náležitě barvitě rozvedena v různých médiích a bude jistě vděčným tématem pro odborné a hospodské diskuse v nejbližší době. Prostou otázkou pro běžného smrtelníka zůstává, co se mu po vypití takového piva stalo nebo stane. Odpověď zní, že podle stávajících znalostí nic.


 

Ne každý mák na trhu je považován za bezpečný pro obsah morfinu

V souvislosti s nálezy vysokého obsahu morfinu v máku na trhu v ČR bylo CZVP požádáno o zhodnocení zdravotního rizika. Ukazuje se, že ne každý prodávaný mák projde přes nově navržený limit, založený na charakterizaci nebezpečnosti morfinu. Je to způsobeno tím, že mezi u nás tradičně pěstované máky pro potravinářské účely se vloudil dovážený mák z odrůd určených pro farmaceutické účely s vysokým obsahem alkaloidů ve slupce (samotné semeno morfin prakticky neobsahuje, je jím hlavně znečištěno).


 
‹‹   Předchozí   9 10 11 12 13 14 15 16   Následující   ››

 

Nahoru