Nutri-Score: hotová jídla v supermarketech a e-shopech mají překvapivě dobrou zdravotně-nutriční kvalitu
Systém Nutri-Score, který hodnotí základní parametry složení potravin a pokrmů se šíří Evropou. Zjednodušuje zdravotní kvalitu z hlediska základních živin, které jsou povinně popsány na štítku potravin. Složení je pro rychlou orientaci nepraktické, pokud jde o čas výběru potravin (kdo by četl malinká písmenka na štítku). Systém Nutri-Score zjednodušuje orientaci do 5 tříd (A-E) a používá logo s barevnou škálu od zelené do červené. My jsme vyzkoušeli hodnocení „hotovek“, pokrmů (např. svíčková, guláš, lasagne), které koupíte v obchodech. Jejich sortiment se hodně rozrostl. Jak dopadlo hodnocení? Překvapivě dobře.
Co jsme hodnotili
Vybrali jsme pokrmy, které jsou obvykle ve vaničkách a dají se rychle ohřát. Jsou i s přílohou. Je to kompletní pokrm. Celkem jsme během léta zhodnotili 124 pokrmů. Otázka byla, jak by takové pokrmy uspěly při použití systému zdravotně-nutričního hodnocení pomocí bodování systémem Nutri-Score, který se v Evropě používá většinou jako dobrovolné značení. Jaké logo by se mohlo objevit na obalu pokrmu?
Výsledek nás pozitivně překvapil
Z náhodně odebraných „hotovek“ by bylo 35 % označeno zeleně (třída A-B, body -4 až 2), 59 % (třída C, body 3 – 10) a pouze 6 % (třída D-E, body 11 – 19). Zdá se, že řada výrobců a prodejců berou výživu vážně a za to je potřeba poděkovat.
Chcete si přečíst více o systému Nutri-Score?
Na webu SZÚ jsme zveřejnili několik příspěvků, které si můžete prostudovat. Samozřejmě najdete spoustu informací na internetu. Podle mediálních zpráv, ČR systém Nutri-Score nepodporuje. Přiklání se k několika zemím, vedené Itálií, která prosazuje tzv. „baterkový systém“. Rozhodnutí, jaký systém značení pro spotřebitele by měla EU rozhodnout v roce 2022.
- Studie British Medical Journal jednoznačně podporuje použití Nutri-Score
- Zjednodušené označení výživé hodnoty Nutri-Score už i v Kauflandu na Slovensku
- Nutri-Score systém označování potravin schválen v Německu od listopadu – informace jsou dobrovolné
- ČR a 6 zemí protestovala proti přijetí Nutri-Score (nutriční kvalita) na potravinách – EU rozhodne do roku 2022
- Organizace volají po povinném zavedení nutričního štítku NUTRI-SCORE na potravinách v EU
- Nutri-Score v praxi - základní popis
Souvislosti - kdy se zlepší investice do dat o výživě v ČR?
Bohužel náš stát se výživě pořád řádně nevěnuje. Důkazů je hodně. Například vůbec nevíme, jaká je spotřeba potravin u jednotlivců. Poslední data jsou z roku 2004. Ač 10 roků apelujeme na organizaci epidemiologického šetření na jednotlivcích (bylo to ve Strategii akčním plánu Zdraví 2020, ale není to už ve Zdraví 2030), jsme my zdravotníci a hygienici neúspěšní na všech frontách, od parlamentu, přes ministerstva až po média. Patříme mezi poslední v Evropě, kdo nemá aktuální data. Proto jsme požádali MZe ČR, aby v nové Strategii bezpečnosti potravin a výživy 2030, která se finalizuje, aby znovu požadavek opakovala. Takové šetření nemůže být výzkumný grant. Nemá hypotézu. Vždyť je to z hlediska zdraví zcela zásadní pro prevenci, kdy to už pochopíme.
Pro lepší přehled přikládáme tabulku hodnocení „hotovek“.
Prof. J. Ruprich a kol., CZVP SZÚ, 6.11.2020
Nutirscore_hotovky.pdf (324.51 KB 06.11.2020 10:50)