SZÚ

Kontaktní údaje


Státní zdravotní ústav
Šrobárova 49/48
Praha 10, 100 00
Tel.: 26708 1111
E-mail pro elektronická podání:
podatelna@szu_cz
E-mail pro elektronickou fakturaci:
fakturace@szu_cz
Běžný tvar e-mailu zaměstnanců SZÚ:
jmeno.prijmeni@szu_cz
Datová schránka: ymkj9r5
IČ: 75010330
DIČ: CZ75010330
Č. účtu: 1730101/0710
Profily zadavatele:
e-Gordion
Tendermarket
NEN
Tisková mluvčí:
Štěpánka Čechová
Tel.: 725 191 383
Home » Témata zdraví a bezpečnosti » Pesticidy » Přípravky na ochranu rostlin » Hodnocení přípravku – informace pro žadatele » Požadavky podle nařízení (ES) č. 1272/2012 =... » Pokyn pro bezpečné zacházení P501 u POR
Stáhnout článek jako PDF Vytisknout

Pokyn pro bezpečné zacházení P501 u POR

Protože se v praxi setkáváme velmi často s nepochopením nařízení CLP a nesprávnou formulací pokynu P501, uvádíme několik možností pro inspiraci tvůrcům materiálů a žádosti o POR, etiket i bezpečnostních listů.


Pokyn pro bezpečné zacházení P501 může být přiřazován podle přílohy I nařízení (ES) č. 1272/2008 v platném znění (nařízení CLP) na základě fyzikálních nebezpečností, nebezpečností pro zdraví, ale i pro ŽP.

Je to dokonce jediný pokyn, který podle článku 28 nařízení CLP musí být v určitých případech na štítku. Vychází-li to z klasifikace směsi/POR (resp. z příslušných tříd a kategorií nebezpečnosti) a je-li směs/POR pro neprofesionální uživatele („dodávána široké veřejnosti“), tak je pokyn P501 povinný.

Kromě toho je pokyn P501 jedním z těch, jejichž text se musí vhodným způsobem doplnit/upřesnit. A v tom je právě problém. V praxi se stává, že dodavatelé nesprávně pochopí vysvětlivku „podmínky použití“ v příloze IV nařízení CLP a doplní text pokynu nevhodně.

Smyslem pokynů pro bezpečné zacházení uváděných na etiketě/štítku je poskytnout uživateli látky/směsi určitý návod, co v konkrétní situaci s konkrétní látkou/směsí dělat. Upozornit na to nejdůležitější (ať už se jedná o tzv. prevenci, reakci, skladování nebo jako v tomto případě odstraňování).

příloze VI nařízení CLP je u pokynu P501 kromě všech tříd a kategorií nebezpečností uveden text:
   P501 Odstraňte obsah/obal …

Použijí-li se v pokynech pro bezpečné zacházení ve sloupci tři tečky […], jsou podrobnosti o tom, jaké informace je třeba poskytnout, uvedeny ve sloupci.
Podmínky použití konkrétně pro P501:
    … Podle místních/regionálních/státních/mezinárodních předpisů (upřesnit).

Výše uvedený text (uvedený v nařízení EU) je myšlen, že pokyn P501 je třeba upřesnit podle toho, jaké jsou předpisy a následné podmínky s nich vyplývající v jednotlivých státech EU.

V praxi se setkáváme s nesprávným zněním například:
   P501 Odstraňte obsah/obal v souladu se zákonem.
   P501 Odstraňte obsah/obal v souladu s místními předpisy.

Takto formulovaný pokyn nesdělí uživateli žádnou potřebnou informaci. Naopak mylně předpokládá, že každý uživatel (tedy i neprofesionál) bude znát příslušné právní předpisy.

Doporučujeme za SZÚ níže uvedené znění:

  • pro profesionální uživatele

- pokud obal splňuje požadavek uvedený v příloze I nařízení (EU) č. 547/2011 podle odst. 1 písm. s) – je možné opětovné použití obalu:
P501 Odstraňte obsah/obal předáním oprávněné osobě nebo vrácením dodavateli.
- jestliže obal nelze znova použít (příloha I nařízení (EU) č. 547/2011)
P501 Odstraňte obsah/obal předáním oprávněné osobě.

  • pro neprofesionální uživatele

P501 Odstraňte obsah/obal předáním na sběrný dvůr do části nebezpečného odpadu.

Setkali jsme se i s textem:
P501 Odstraňte obsah/obal ve sběrném místě.
Tento text je pravděpodobně také možný, ale podle přílohy č. 24 vyhlášky č. 383/2001 Sb. je zbytečně úzký. Citujeme: „Shromažďovací místa nebezpečných odpadů a sběrová místa a sklady odpadů (sběrné dvory).“

Nahoru