SZÚ

Kontaktní údaje


Státní zdravotní ústav
Šrobárova 49/48
Praha 10, 100 00
Tel.: 26708 1111
E-mail pro elektronická podání:
podatelna@szu_cz
E-mail pro elektronickou fakturaci:
fakturace@szu_cz
Běžný tvar e-mailu zaměstnanců SZÚ:
jmeno.prijmeni@szu_cz
Datová schránka: ymkj9r5
IČ: 75010330
DIČ: CZ75010330
Č. účtu: 1730101/0710
Profily zadavatele:
e-Gordion
Tendermarket
NEN
Tisková mluvčí:
Štěpánka Čechová
Tel.: 725 191 383
Home » Témata zdraví a bezpečnosti » Pesticidy » Přípravky na ochranu rostlin » Hodnocení přípravku – informace pro žadatele
Stáhnout článek jako PDF Vytisknout

Hodnocení přípravku – informace pro žadatele

vinice_pole.jpg Posouzení přípravku na ochranu roslin včetně jeho použití z hlediska ochrany zdraví zajišťuje Ministerstvo zdravotnictví (MZ) na základě hodnocení vypracovaného Státním zdravotním ústavem (SZÚ). Rozhodnutí o povolení pak přísluší ÚKZÚZ. Informace v položce níže se týkají především hodnocení SZÚ. Žadatel o povolení přípravku na ochranu rostlin a pomocného prostředku v EU (včetně ČR) se řídí předpisy především EU a dále národními v případech, kdy jsou určité okruhy / požadavky řešeny pouze národní legislativou.


1 2   Následující   ››

Kombinace přípravků na ochranu rostlin (tank-mix)

Kombinace přípravků na ochranu rostlin (tank-mix) jsou v praxi používány v zemědělství, lesnictví ale i při aplikaci na nezemědělských plochách apod. Původní materiál z května 2019 níže, který byl v červenci 2022 aktualizován, se věnuje především požadavkům nařízení Komise (EU) č. 284/2013, tj. podkladům a hodnocení tank-mixů v částech „zdraví lidí“.


 

Ochranné vzdálenosti k ochraně zdraví lidí

Převážná většina přípravků na ochranu rostlin (dále jen přípravek) uváděných na trh v ČR je klasifikována jako nebezpečná pro zdraví lidí. Ochranné vzdálenosti jsou jedním z ochranných opatření, které mají za cíl snížit riziko a možné nežádoucí účinky přípravků na tzv. místní osoby a okolní obyvatele, včetně zranitelných skupin osob a širokou veřejnost. Příspěvek se týká stanovení ochranné vzdálenosti k ochraně zdraví lidí – tj. vzdálenosti mezi hranicí ošetřené plochy a hranicí oblasti využívané zranitelnými skupinami obyvatel (dále jen OV).


 

Základní právní předpisy

Článek obsahuje základní právní předpisy, které se týkají přípravků na ochranu rostlin, jejich účinných látek a některých dalších složek přípravků. Nejsou a nebudou zde však uváděny detailně jednotlivé novely těchto předpisů. Další předpisy (např. k ochraně životního prostředí, mechanizaci apod.) jsou uvedeny na webu ÚKZÚZ. Poslední aktualizace materiálu - 29. 10. 2021.


 

Nepřijatelné formulační přísady u POR

EU vydala nařízení, kterým doplnila přílohu III nařízení (ES) č. 1107/2009, v platném znění - Seznam formulačních přísad, které jsou nepřijatelné jako součást přípravků na ochranu rostlin (POR).


 

Přípravky na ochranu rostlin – novela nařízení CLP

Dne 11. 8. 2020 vyšla v Úředním věstníku EU novela nařízení CLP – nařízení (EU) 2020/1182, která mění přílohu VI – konkrétně Tabulku 3 Seznam harmonizovaných klasifikací a označení nebezpečných látek. Účinnost novely je od 1. března 2022, ale lze ji použít i před tímto datem.


 

Žádost o změnu klasifikace/označení POR

Informace týkající se změny klasifikace (popř. označení) pro držitele povolení přípravků na ochranu rostlin a pomocných prostředků (dále jen POR) uplatňující změnu podle nařízení (ES) č. 1272/2008, v platném znění (dále jen nařízení CLP) .


 

Návod na začlenění požadavků na ochranu zdraví - etiketa POR

Státní zdravotní ústav se souhlasem Ministerstva zdravotnictví ČR připravil návod na začlenění požadavků na ochranu zdraví lidí do etikety přípravků na ochranu rostlin se zohledněním členění podle přílohy č. 3 vyhlášky č. 132/2018 Sb. ve znění vyhlášky č. 359/2019 Sb.


 

Vyhláška o přípravcích a pomocných prostředcích na ochranu rostlin

Ve Sbírce zákonů ČR vyšla koncem června vyhláška č. 132/2018 Sb., o přípravcích a pomocných prostředcích na ochranu rostlin.


 

Registrace POR do zeleniny z pohledu SZÚ

Přednáška zástupkyně SZÚ na Zelinářských dnech 2018.


 

Přípravky na ochranu rostlin - ochranná opatření k ochraně zdraví místních obyvatel

Článek pojednává především o možných požadavcích k ochraně místních obyvatel (tzv. rezidentů), ale nejen jich, v souvislosti s označením uváděných na etiketách přípravků na ochranu rostlin (především o ochranné vzdálenosti k ochraně zdraví lidí a informační povinnost).


 

Osobní ochranné pracovní prostředky pro práci s POR

Přehled osobních ochranných pracovních prostředků (OOPP) doporučených pro práci s přípravky na ochranu rostlin (POR) - aktualizovaná verze z prosince 2018.


 

Dermální absorpce - POR

SZÚ upozorňuje na nový dokument ESFA z 24. května 2017 s názvem "Guidance on dermal absorption". Na přelomu listopadu/prosince 2017 byl na internetovou stránku EFSA doplněn dále kalkulátor pro výpočet DA.


 

OOPP rukavice - nová norma

V srpnu 2017 vyšla nová Česká technická norma ČSN EN ISO 374-1 " Ochranné rukavice proti nebezpečným chemikáliím a mikroorganismům - Část 1: Terminologie a požadavky na provedení pro chemická rizika". Norma nabývá účinnost 1. 9. 2017.


 

Informace pro žadatele o hodnocení přípravků – studie na obratlovcích

ČR souhlasí s přístupem EU ohledně omezování a opakováním pokusů na obratlovcích pro účely hodnocení chemických látek a směsí, tedy i pro hodnocení přípravků na ochranu rostlin (dále jen POR).


 

Požadavky na pokusy s přípravky na ochranu rostlin - rezidua

Požadavky na reziduální pokusy pro vyhodnocení z hlediska zdraví lidí, aby mohly být uznatelné pro hodnocení přípravků na ochranu rostlin a reziduí jejich účinných látek v potravinách a krmivech (pokusy na rostlinách týkající se množství reziduí a možné extrapolace výsledků na jiné plodiny včetně plodin menšího významu – menšinová použití), jsou dané příslušnými předpisy a pokyny.


 
1 2   Následující   ››

Nahoru