Témata a příklady zkušebních otázek – odborná způsobilost POR
MUDr. Zdeňka Trávníčková, CSc.
Zkušební otázky (písemné i ústní), které se týkají ochrany zdraví lidí, vychází z témat uvedených v příloze č. 1 vyhlášky č. 206/2012 Sb., ve znění vyhlášky č. 17/2018 Sb. (resp. z požadavků směrnice 128/2009/ES).
Níže jsou uvedena možná témata a také příklady otázek, ze kterých nebo jim podobným budou otázky vybírány a zařazovány do písemného testu.
Odpovědi na otázky získají zájemci především v kurzech k získání odborné způsobilosti pro nakládání s přípravky nebo na webu SZÚ. Kromě toho odpovědi na základní obecné otázky týkající se bezpečnosti práce jako takové musí poskytnout pracovníci pověření zaměstnavatelem daných organizací v rámci školení podle zákoníku práce.
Uchazeč pro získání odborné způsobilosti pro nakládání s přípravky na ochranu rostlin (a samozřejmě i profesionální uživatel) musí dostatečně zvládat všechna témata uvedená v příloze č. 1 vyhlášky č. 206/2012 Sb., ve znění vyhlášky č. 17/2018 Sb.
Problematika „zemědělská“ a „zdravotní“ je v jednotlivých tématech úzce propojená. K částem ochrany zdraví lidí se pak vztahují především témata č. 1, 3a, 3b, 3c, 5, 6, 8, 9, 10 a 12 vyhlášky.
Znalosti nutné pro ochranu zdraví osob, které:
- přímo nakládají s přípravky (skladování, míchání, vlastní aplikace, čistění aplikačního zařízení, likvidace při náhodném úniku apod.)
- se mohou „náhodně“ vyskytnout v místě a době aplikace přípravku
- vstupují do ošetřených oblastí (jako profesionálové – inspekce, následný sběr apod., nebo neprofesionálové – především do oblastí využívaných širokou veřejností nebo zranitelnými skupinami obyvatel)
- žijí či trvale se vyskytují v dané lokalitě (obyvatelé území - rezidenti)
- následně konzumují (rostliny, jejich produkty různě zpracované v potravinách ale i zvířata krmená rostlinnými produkty apod.)
- užívají pitnou vodu, která by mohla být při nesprávné aplikaci kontaminovaná přípravky (tuto část však přednáší odborníci na rostlinolékařství)
Níže uváděné otázky jsou rozděleny do několika částí, nicméně jsou propojené a může se stát, že jedno téma bude současně v různých částech.
Zkušební písmené otázky POR pro část ochrana zdraví byly aktualizovány a po dohodě SZÚ a Ministerstva zdravotnoctví ČR odeslány na ÚKZÚZ, následně zapracovány do zkušební otázek a používány nejpozději do 1.3.2018.
Otázky budou na web doplněny postupně, případně podle potřeby aktualizovány
- Otázky související s jednotlivými činnostmi s přípravky
- Otázky související obecně s bezpečností práce
- Standardní věty o nebezpečnosti (tzv. H věty)
- Vyjádření klasifikace přípravku
- Další požadavky k hygieně práce a omezení k nakládání
- Osobní ochranné pracovní prostředky (OOPP)
- První pomoci při expozici přípravku
- Obecné otázky související s bezpečnostním listem a etiketou
- Vybrané termíny/definice z předpisů a jejich aplikace v praxi
- Informace uváděné na obalech/etiketách k ochraně zdraví lidí podle nařízení (EU) č. 547/2011
- Ochranné vzdálenosti k ochraně zdraví lidí
Otázky pro ústní přezkoušení z oblasti ochrany veřejného zdraví - více Otázky pro ústní přezkoušení OZ POR - zdraví
Vytvořeno: únor 2016
Poslední aktualizace k 20. 6. 2018.