SZÚ

Kontaktní údaje


Státní zdravotní ústav
Šrobárova 49/48
Praha 10, 100 00
Tel.: 26708 1111
E-mail pro elektronická podání:
podatelna@szu_cz
E-mail pro elektronickou fakturaci:
fakturace@szu_cz
Běžný tvar e-mailu zaměstnanců SZÚ:
jmeno.prijmeni@szu_cz
Datová schránka: ymkj9r5
IČ: 75010330
DIČ: CZ75010330
Č. účtu: 1730101/0710
Profily zadavatele:
e-Gordion
Tendermarket
NEN
Tisková mluvčí:
Štěpánka Čechová
Tel.: 725 191 383
Home » Témata zdraví a bezpečnosti » Zdraví, výživa, bezpečnost potravin a předmětů... » Zdraví, výživa a potraviny
Stáhnout článek jako PDF Vytisknout

Zdraví, výživa a potraviny

Health, nutrition and food Tato sekce se týká vztahů mezi zdravím, výživou a potrainami. Neobsahuje všechna témata, ale zabývá se zejména hodnocením dietární expozice, charakterizací zdravotních rizik chemických agens a aplikovanou výživou. Z mikrobiologických agens zahrnuje problematiku mikroskopických hub (plísní) a jejich toxinů.


 

‹‹   Předchozí   7 8 9 10 11 12 13 14 15 16   Následující   ››

Mák by při konzumaci neměl obsahovat více než 5 mg morfinu na kg.

A to může přinášet nečekané problémy. Pokračující diskuse o výjimečné kvalitě domácího potravinářského máku opakovaně vyvolává otázku, kolik alkaloidu "morfinu" by měl obsahovat, aby vyhovoval náročným požadavkům na ochranu zdraví spotřebitele. Není to lehká otázka, protože mák obvykle obsahuje směs různých alkaloidů, jejichž společný efekt zatím neumíme odhadnout. Umíme ale odhadnout efekt přítomného morfinu, který působí jako psychoaktivní látka. Na trhu se objevily šarže máku s vysokým obsahem alkaloidů, včetně morfinu. Jedná se často o využití "odpadu" z produkce pro výrobu farmak. Jenomže mák si kupujeme jako potravinu a u té se farmakologický efekt logicky primárně neočekává. Jaký pohled na tuto problematiku, z hlediska ochrany veřejného zdraví, zaujal SZÚ, si můžete přečíst v odborném stanovisku zpracovaném pro organizace odpovědné za řízení zdravotních rizik.


 

Nutrivigilance: o informačním systému se dozví veřejnost i v čekárnách ordinací a lékárnách

Nutrivigilance je systém sběru informací o negativních zdravotních efektech neinfekčního původu po konzumaci potravin. Během letních měsíců byla přípravena informační kampaň, která bude realizována na podzim. Cílem akce je zvýšit povědomí široké veřejnosti o možnosti sdílet nežádoucí zdravotní reakce po konzumaci vybraných druhů potravin, a to prostřednictvím jejich nahlášení do systému Nutrivigilance. Od začátku roku systém zaznamenal 15 nových online hlášení, což je o 4 online hlášení více, než bylo za celý loňský rok. Povědomí o existenci systému roste. Věříme, že díky kampani bude ještě větší.      


 

Školní obědy v ČR jsou dobré z hlediska obsahu trans-tuků, ale potřebovaly by více polynenasycených tuků

Národní studie školního stravování poskytla další pohled na obsah živin v průměrných obědech pro děti ve věku 7-10 roků. Pozitivním nálezem je fakt, že žádný oběd neobsahoval nadlimitní množství nebezpečných trans- mastných kyselin, které mohou být součástí částečně ztužených tuků, ale přirozeně třeba i másla. Poměrně dobrý výsledek byl dosažen i pro nasycené mastné kyseliny. 75% obědů bylo v limitu. Na druhou stranu bylo zjištěno, že ne všechny obědy pokrývají doporučení pro obsah esenciálních mastných kyselin. Očekávané bylo zjištění, že prakticky všechny obědy jsou chudé na omega-3 mastné kyseliny (EPA a DHA), které jsou nejvíce obsažené v tuku ryb, částečně i v obohacených rostlinných tucích. Výsledky jsou podkladem pro další snahy o zkvalitnění nutriční hodnoty školních obědů, který by nyní měly teoreticky krýt až 35% průměrné denní potřeby dětí.  


 

I kvalitní a chutné školní obědy z bezpečných regionálních potravin mohou být příčinou zdravotně problematického stravování

Studie zastoupení živin ve školních obědech, kterou dokončuje SZÚ, vyvolala širokou diskusi. Někdy věcnou, jindy i zavádějící. Zdá se, že největší reakce vyvolalo konstatování, že to "se školním stravováním v ČR zase není tak špatné, jak se někdy tvrdí". Příští týden SZÚ zveřejní další výsledky rozborů, které se budou týkat složení tuků ve školních obědech. Při té příležitosti neuškodí zopakovat si v následující krátké eseji, co studie cílevědomě řeší a co ne. Nesupluje náplň práce jiných odborných skupin napříč resorty. A nemají to opravdu lehké, pokud jde o 7 miliard Kč, které se údajně ročně protočí ve školním stravování. 


 

Kolik živin mají ve skutečnosti školní obědy v ČR

Na začátku školního roku je obvyklé věnovat se školnímu stravování. Vyjadřují se politikové, různí odborníci i úplní laikové. Média vyjádření prezentují s povděkem, zejména když jde o kritické komentáře. Zřídka se ale dozvíme, co je objektivní základ tvrzení. Studie obsahu nutrientů v pokrmech ze školního stravování ve školním roce 2015/16, provedená na pokyn hlavního hygienika ČR, ve spolupráci SZÚ, hygieniků a dalších odborníků, poskytuje zajímavý analytický pohled, možná trochu překvapivý, na situaci v ČR. Jednoduše, školní stravovování není tak špatné, ale je pořád co zlepšovat.


 

Pesticid glyphosate - EK prodlouží registraci, co ale udělají členské země?

Zdroje blízké EK ohlásily, že ze strany EK bude prodloužena doba schválení účinné látky ("registrace") glyphosate používané v pesticidech (např. součást herbicidního příravku Roundap), o 12-18 měsíců. To je významná informace v kontextu použití např. ve spojení s geneticky modifikovanými plodinami, ale i vzhledem k masivnímu užití v tradiční zemědělské výrobě a malospotřebiteli. Ve hře bylo prodloužení schválení účinné látky o 15 roků nebo i zákaz po neschválení. V poslední době totiž probíhá kontroverzní diskuse o karcinogenitě těchto známých pesticidů.


 

Jaké zdravotní problémy hlásili spotřebitelé potravin v ČR do systému Nutrivigilance

Systém Nutrivigilance byl založen pro sběr a analýzu informací týkajících se zdravotních problémů (primárně neinfekčního původu) spotřebitelů potravin v ČR. Podnětů sice není mnoho, ale praxe ukazuje výhody sdílení informací tohoto typu na národní úrovni. Realita bude asi jiná, než naznačuje počet hlášených případů. Možná je to i proto, že se o něm moc neví. Proto se chystá marketingová akce zaměřená na lékárny, praktické lékaře a význam se vysvětluje i jednotlivým KHS.


 

Pěstitelské pálenice začínají novou sezonu - jak předcházet tvorbě karcinogenního etylkarbamátu

Před časem CZVP SZÚ upozornil na riziko karcinogenního etylkarbamátu v alkoholu. Nejde o žádnou novinku, ale možná, že většina těch, kteří se zabývají produkcí pálenek, zejména v pěstitelských pálenicích, neví o několika jednoduchých zásadách, které pomáhají vzniku etylkarbamátu předcházet. Zveřejňujeme proto stručné a docela praktické doporučení Evropské Komise z tohoto roku (2016/22 ze dne 7.1.2016), o prevenci a snížení kontaminace lihovin z peckovin a lihovin z výlisků peckovin ethylkarbamátem.  


 

Dobrá zpráva pro spotřebitele kávy - podle IARC není karcinogenní, ale nepijte ji příliš horkou!

Většina z nás si ráda pochutná na dobré kávě. Občas se diskutoval závěr IARC z roku 1991, že káva je "možný karcinogen pro člověka" (Skupina 2B, založeno na omezených důkazech pro nádory močového měchýře).V polovině června 2016 však IARC zveřejnil  (pro monohé potěšující) zprávu, že nové studie neposkytují adekvátní důkazy o karcinogenitě pití kávy u člověka. Ani studie na zvířatech karcinogenitu nepotvrzují. Dokonce se ukázalo, že káva podporovala apoptózu lidských rakovinových buněk a existují i určité poznatky o redukci rizika kolorektálního adenomu. Pití kávy bylo rovněž asociováno s pozitivním efektem na jaterní fibrózu a cirrhózu. Pití kávy tak bylo přeřazeno do skupiny "neklasifikovatelné jako karcinogen pro člověka" (Skupina 3). Ale pozor! Pokud ji budete pít velmi horkou (65-70 o C), a to platí pro jakékoli horké nápoje, budete ve zvýšeném riziku rakoviny jícnu - pití horkých nápojů totiž bylo klasifikováno jako "pravděpodobně karcinogenní pro člověka (Skupina 2A).


 

Experti z Beninu zaškoleni na SZÚ do dietárního monitoringu chemických látek

Činnost SZÚ má mnoho dimenzí. Jednou z nich je i vzdělávání expertů jiných zemí v oblastech, které sami dobře zvládáme. Takovou oblastí je i organizace tzv. Total Diet Study (monitoring dietární expozice, TDS), kde jsme nedávno nejen zodpovídali za implementaci v některých zemích EU, ale naše zahraniční prezentace vedli k žádostem o pomoc dalším zemím světa, včetně rozvojových. O stáž na CZVP SZÚ požádali odborníci z Beninu, kteří se snaží zavést systém kontroly dietární expozice obyvatelstva. Benin je země v západní Africe (velikostí a populací podobná ČR), která potřebuje řadu inovací v oblasti bezpečnosti potravin, výživy a zdraví. Naše více než 20leté zkušenosti na SZÚ jsou pro ně cenné.


 

Je káva a horké nápoje karcinogen? Dozvíme se od IARC v květnu 2016

V roce 2015 zveřejnil IARC zprávu o karcinogenitě červeného masa a masných výrobků. V květnu roku 2016 má být zveřejněna zpráva o kávě a "horkých nápojích". Určitě to vyvolá podobný zájem médií, jako minulý rok u červeného masa.Samozřejmě hlavně v situaci, kdy hodnocení nebezpečnosti bude zdravotně nějak alarmující. Podobně jako minulý rok, ani nyní nebude k dispozici monografie s detaily, ale pouze prohlášení IARC, podpořené odkazem na publikaci v Lancet Oncology , která by měla údajně vyjít do dvou týdnů od zasedání panelu expertů. Ostatně, monografie k červenému masu není dostupná dodnes (proces publikace trvá často více než 1 rok). Takže se asi zase máme na co těšit!   


 

Stanovisko CZVP SZÚ k atropinu v „Nestlé dětské kaši“

CZVP SZÚ v Brně bylo požádáno o vyjádření k případu kontaminace dětské kaše atropinem. Pro připomenutí případu citujeme zprávu médií: „SZPI nařídila řetězci DM drogerie stáhnout z prodeje nemléčnou kaši Nestle. Při laboratorní analýze totiž vyšlo najevo, že potravina obsahuje více atropinu, než dovolují limity“ . Závěr hodnocení CZVP SZÚ: škodlivý efekt je málo pravděpodobný, farmakologický efekt nelze zcela vyloučit.


 

Polovina spotřebitelů alkoholu ve zvýšeném riziku rakoviny díky etylkarbamátu

Nelze říci, že by obvyklé expoziční dávky etylkarbamátu v ČR příliš vybočovaly z hodnot odhadovaných pro celou EU (viz publikace EFSA, 2012). Můžeme ale tvrdit, že u 50-60 % pravidelných spotřebitelů slivovice a dalších alkoholických nápojů z peckového ovoce dochází k překračování zdravotně bezpečných dávek. Spotřebitelé, zejména ti, kteří si nechají pálit vlastní pálenku, dlouho ji skladují a pravidelně pijí, by to měli vědět. Podobně, jako kuřáci cigaret ví, že jim kouření může škodit.


 

Trans-mastné kyseliny - mladá děvčata jsou často více exponovaná

Diskuse ohledně stanovení limitů pro trans -mastné kyseliny (TFA), které jsou považovány za škodlivé (s výjimkou konjugovaných TFA, jako je CLA) vede k dotazům, která skupina naší populace je ve zvýšené míře exponována těmto nežádoucím složkám tuků. Z výzkumných prací CZVP SZÚ plyne, že zvláště exponovanou skupinou jsou zejména malé děti ve věku 5-10 roků a spíše děvčata než chlapci. Expoziční dávka je často dvojnásobná ve srovnání s nutričním doporučením WHO (2003). Zdrojem jsou hlavně pekárenské výrobky a přirozeně mléčný tuk. Reformulace složení některých potravin by byla žádoucí.


 

Palmový olej a zdraví - pozor na občas matoucí diskuse

V posledních týdnech se zvýšil počet dotazů týkajících se "palmového oleje" a vlivu na zdraví spotřebitele. Diskuse není nová, souvisí se zvyšující se produkcí, která zasahuje pralesy v Indonésii a Malajsii. V boji proti ekologickým problémům se velmi často diskutuje či využívá otázka vlivu na zdraví. Vzhledem k mnoha zavádějícím informacím nabízíme několik upřesnění, která by mohla pomoci v orientaci všem zájemcům o tuto problematiku. K ní se již vyjádřil i ministr zemědělství s poukazem, že "palmový olej" nelze primárně spojovat se zdravotními riziky. S tímto tvrzením nelze než souhlasit.


 
‹‹   Předchozí   7 8 9 10 11 12 13 14 15 16   Následující   ››

 

Nahoru