SZÚ

Kontaktní údaje


Státní zdravotní ústav
Šrobárova 49/48
Praha 10, 100 00
Tel.: 26708 1111
E-mail pro elektronická podání:
podatelna@szu_cz
E-mail pro elektronickou fakturaci:
fakturace@szu_cz
Běžný tvar e-mailu zaměstnanců SZÚ:
jmeno.prijmeni@szu_cz
Datová schránka: ymkj9r5
IČ: 75010330
DIČ: CZ75010330
Č. účtu: 1730101/0710
Profily zadavatele:
e-Gordion
Tendermarket
NEN
Tisková mluvčí:
Štěpánka Čechová
Tel.: 725 191 383
Home » Témata zdraví a bezpečnosti » Zdraví, výživa, bezpečnost potravin a předmětů... » Zdraví, výživa a potraviny
Stáhnout článek jako PDF Vytisknout

Zdraví, výživa a potraviny

Health, nutrition and food Tato sekce se týká vztahů mezi zdravím, výživou a potrainami. Neobsahuje všechna témata, ale zabývá se zejména hodnocením dietární expozice, charakterizací zdravotních rizik chemických agens a aplikovanou výživou. Z mikrobiologických agens zahrnuje problematiku mikroskopických hub (plísní) a jejich toxinů.


 

‹‹   Předchozí   1 2 3 4 5 6 7 8 10   Následující   ››

COMED study - high vitamin D levels did not reduce mortality in patients with COVID-19

Preliminary results. The results of a study in patients hospitalized with COVID-19 at the University Hospital Brno focused on the effect of vitamin D on mortality. The conclusion was a bit surprising. High serum/plasma 25OH-D levels in patients (>75 nmol/l) did not lead to a reduction in mortality. On the contrary, very low values < 36.7 nmol/l statistically showed increased mortality.


 

Nutrivigilance – případ otravy amygdalinem

Začátkem letošního roku byl do systému Nutrivigilance nahlášen závažný případ akutní otravy u 72letého spotřebitele, který zkonzumoval doplněk stravy (DS) s obsahem amygdalinu, který zakoupil přes internet od slovenského výrobce a dodavatele firmy Tachyon Technology pharm spol. s.r.o. Z amygdalinu, někdy nesprávně označovaného jako vitamin B17, se v těle působením enzymů uvolňuje toxický kyanid, který může při vysoké dávce způsobit až smrt. V


 

Dlouhá pracovní doba zabíjí - říká WHO

Podle WHO (17.5.21) dlouhá pracovní doba vedla v roce 2016 k odhadovanému počtu 745 000 úmrtí na mrtvici a srdeční choroby, což je nárůst o 29% od roku 2000. Nová globální zpráva WHO a Mezinárodní organizace práce zdůrazňuje, že práce více než 55 hodin týdně je hlavní rizikový faktor pro nemoc a smrt. Takže nejen faktory životního stylu, ale i "práce", kterou jen tak ignorujeme a oceňujeme "pracanty", může efektivně zabíjet v nízkém věku...


 

Studie COMED - vysoká hladina vitaminu D nesnížila mortalitu u nemocných s COVID-19

Výsledek studie u hospitalizovaných pacientů s COVID-19 ve FN Brno byl zaměřen na vliv vitaminu D na mortalitu. Závěr byl trochu překvapivý. Vysoké hodnoty 25OH-D v séru/plazmě pacientů    (>75 nmol/l)  nevedly ke snížení mortality. Naopak, velmi nízké hodnoty < 36,7 nmol/l statisticky prokázaly zvýšenou mortalitu.


 

Vzpomínka na kolegu MUDr. Jana Ševčíka (1936 – 2020)

Je to přibližně rok, kdy jsme se naposled setkali v Praze, při příležitosti přípravy tradiční konference, která bývá vždy v září v Teplicích. Rok rychle uběhl a člověk si teprve teď snad uvědomuje, že mnoho kolegů tady najednou není, že není možné se zeptat na dřívější historii, na zkušenosti, které další generace teprve musí zažít a pochopit.


 

Zpráva NUTRIVIGILANCE 2020

Do systému NUTRIVIGILANCE bylo za rok 2020 nahlášeno celkem 12 případů zdravotních potíží po potravinách (vč. doplňků stravy) a 1 případ reakce po aplikaci zdravotnickém prostředku. Je to poměrně málo případů. Většina lidí problémy nenahlašuje. Lékaři nemají povinnost případy hlásit. Někteří ale případy, pokud jsou vážnější, hlásí, často také přes SUKL.


 

Evropští vědci podepsali „Výzvu k zavedení Nutri-Score v Evropě"

Evropští vědci podepsali „Výzvu k zavedení Nutri-Score v Evropě“, jednoduchého a transparentního štítku s potravinami na přední straně obalu, s přísnou vědeckou podporou, jehož cílem je řídit výběr stravovacích návyků a přispět tak k prevenci chronických onemocnění.


 

COVID-19 - je třeba zvážit nízký referenční příjem vitaminu D na etiketě potraviny - je to pravděpodobně role EFSA

V pandemii má preventivní účinek. V době onemocnění COVID-19 se toho o prevenci už hodně napsalo, ale jako by společnost úplně zapoměla, co má dělat - starat se intenzivně o své zdraví a nikoli se zaklínat, aby člověk nechytl infekci. (Upřímně, začít by se inhed mělo se zlepšením budoucí výuky na školách - dieta, pohyb, více pohody...kdo na tom pracuje?) Ale zpět - jedním z preventivních opatření je udržovat dostatečnou hladinu vitaminu D v těle.  V současné době by hodnoty v séru / plazmě měly být vyšší než 75 nmol / l. Většina populace ani zdaleka nedosahuje těchto hodnot, zejména v jarních měsících (leden-duben).


 

Mykotoxiny v doplňcích stravy z ostropestřce mariánského

Jednou z činností, které jsou úzce spojeny s odbornou a výzkumnou činností NRC pro mikroskopické houby a toxiny v potravinových řetězcích při SZÚ – CZVP v Brně je vyhledávání „nových“ expozičních zdrojů mykotoxinů v potravinách. Jedním z takových expozičních zdrojů mohou být doplňky stravy ze semen ostropestřce mariánského ( Silybum marianum ). 


 

Sůl v masných výrobcích - Technická zpráva publikována v AHEM 1-2021

Chcete vědět kolik soli obsahují masné výrobky v ČR, které jsou tak oblíbené? Nezapomeňte, že konzumujeme obvykle 2-3x více, než je zdrávo. Podívejte se na technickou zprávu, kde je spousta výsledků a pěkná úvodní infografika.


 

Do března 2021 se EFSA vyjádří ke zdravotnímu označování na přední straně obalu potravin

Podle akčního plánu pro strategii EU „Farm to Fork“ má Evropská komise v úmyslu předložit do konce roku 2022 návrh harmonizovaného povinného nutričního značení na přední straně obalu potravin a stanovení nutričních profilů s cílem omezit propagaci potravin s vysokým obsahem například soli, cukrů a/nebo tuku. Ve hře jsou různé systémy označování, např. Nutri-Score, "Baterkový systém" a řada systémů v dalších zemích. O systému značení Nutri-Score jsme už dříve psali.


 

Odborné ohlédnutí za rokem 2020: Aflatoxiny 60 let od jejich objevu

V loňském roce si odborná veřejnost připomněla 60. výročí objevu aflatoxinů. Toto výročí je úzce spojeno s odbornou a výzkumnou činností NRC pro mikroskopické houby a toxiny v potravinových řetězcích při SZÚ – CZVP v Brně.


 

Revize informací EU pro označování potravin poskytované spotřebitelům

Návrh na revizi pravidel EU o informacích poskytovaných spotřebitelům je součástí strategie EU „od farmy na vidličku“. Jeho cílem je zajistit lepší informace o označování, aby pomohly spotřebitelům při výběru „zdravějších a udržitelnějších“ potravin a při plýtvání potravinami. Navrhuje se: (1) zavést povinné standardizované nutriční označování na přední straně balení potravin, (2) rozšířit povinné informace o původu nebo původu u některých produktů, (3) revidovat pravidla pro označování dat (data „spotřebujte do“ a „minimálně do“). Každý občan EU má nyní právo se k tématu vyjádřit. Bohužel je možnost názor vyjádřit jen do 3.2.21, v EN (lze lehce přeložit v Googlu).


 

Střevní mikrobiota ovlivňuje zdraví srdce i cholesterolu v krvi některých lidí

Zdá se, že rostlinná strava, která je dobrá pro prevenci srdečních chorob, podporuje rozmanitější a zdravější střevní mikrobiom. Tato oblast výzkumu je vzrušující oblastí a možná i budoucí „léčby mikrobiomu“.


 

Objevte zmrazenou zeleninu a ovoce - přínos pro zdraví je zaručen

Čerstvá zelenina a ovoce jsou obvykle nutričně nejvíce hodnotné. Ale mražené produkty mohou být také skvělou alternativou. Mražené ovoce a zelenina mají podobný obsah vitaminů a dalších důležitých živin jako čerstvé výrobky. Vyzkoušejte každý týden kombinaci čerstvého a mraženého, abyste dosáhli rovnováhy mezi cenou, pohodlím a zdravím. 


 
‹‹   Předchozí   1 2 3 4 5 6 7 8 10   Následující   ››

 

Nahoru