SZÚ


Ukrajina a migrace

Mutace Covid-19

corona.jpg

Antibiotická rezistence

NZIP

      

ockovani.png

NUTRIVIGILANCE CZ

Kontaktní údaje


Státní zdravotní ústav
Šrobárova 49/48
Praha 10, 100 00
Tel.: 26708 1111
E-mail pro elektronická podání:
podatelna@szu_cz
E-mail pro elektronickou fakturaci:
fakturace@szu_cz
Běžný tvar e-mailu zaměstnanců SZÚ:
jmeno.prijmeni@szu_cz
Datová schránka: ymkj9r5
IČ: 75010330
DIČ: CZ75010330
Č. účtu: 1730101/0710
Profily zadavatele:
e-Gordion
Tendermarket
NEN
Tisková mluvčí:
Štěpánka Čechová
Tel.: 725 191 383
Home

Aktuality


Evropský týden testování na HIV a žloutenky


 

Nutrivigilance - problémy s homeopatiky obsahujícími rulík zlomocný v USA

I když homeopatika nepatří mezi potraviny, jsou volně prodejná a lidé nám občas hlásí i informace, které do systému NUTRIVIGILANCE nespadají. Přesto považujeme za vhodné se o informaci podělit. V USA se otrávila řada dětí, kterým rodiče aplikovali na prořezávající se zoubky homeopatika s obsahem látek z rulíku zlomocného (obsahuje např. atropin, skopolamin, hyoscyamin). Přípravky sice byly staženy z prodeje, ale mohou se stále objevovat např. i při internetovém prodeji. Další informace obsahuje přiložený materiál.


 

Jsme schopni zajistit udržitelnost výživy a produkce potravin? Odpověď načrtne projekt SUSFANS.

Možná si při sledování médií kladete otázku, co má vlastně zemědělství v ČR produkovat. Někdo by chtěl produkci prakticky všechno, jiný by chtěl jen produkci toho nejlepšího. Ale napadne někoho, že jde také o úvahu, zda produkce naplňuje potřebu jednotlivých živin u populace? Není lehké takový odhad udělat a i když existuje strategická koncepce  MZe s výhledem až do roku 2030, o vazbě na výživu populace tam mnoho nenajdete. Ekonomický pohled převládá. Možná je situace podobná i v jiných zemích. Proto se konzorcium výzkumníků pustilo do vytváření "modelu udržitelné produkce potravin a výživy". Projekt je financován z EU a má pracovní název SUSFANS. Jsme rádi, že se na něm můžeme podílet. Přečtěte si o čem projekt je. 


 

Tisková zpráva k Evropskému antibiotickému dni pro rok 2016


 

Tisková zpráva Národní referenční laboratoře pro HIV/AIDS - Trendy vývoje a výskyt HIV/AIDS v ČR v roce 2015

V posledních 13 letech je v ČR zaznamenáván výrazný nárůst výskytu infekce HIV.


 

9. aktualizace odhadu rizika epidemie vyvolané virem Zika. ECDC Rapid risk assessment: Zika virus disease epidemic – Ninth update, 28 October 2016.

Epidemie virem Zika zůstává pro veřejné zdravotnictví významným problémem. Dne 31. 10. 2016 vydalo ECDC poslední aktualizovaný odhad rizika epidemie vyvolané virem Zika pro Evropu a evropské občany v souvislosti s posledními epidemiologickými a vědeckými informacemi.


 

Vyhlášení EHK-954 bakteriologická diagnostika


 

Mák by při konzumaci neměl obsahovat více než 5 mg morfinu na kg.

A to může přinášet nečekané problémy. Pokračující diskuse o výjimečné kvalitě domácího potravinářského máku opakovaně vyvolává otázku, kolik alkaloidu "morfinu" by měl obsahovat, aby vyhovoval náročným požadavkům na ochranu zdraví spotřebitele. Není to lehká otázka, protože mák obvykle obsahuje směs různých alkaloidů, jejichž společný efekt zatím neumíme odhadnout. Umíme ale odhadnout efekt přítomného morfinu, který působí jako psychoaktivní látka. Na trhu se objevily šarže máku s vysokým obsahem alkaloidů, včetně morfinu. Jedná se často o využití "odpadu" z produkce pro výrobu farmak. Jenomže mák si kupujeme jako potravinu a u té se farmakologický efekt logicky primárně neočekává. Jaký pohled na tuto problematiku, z hlediska ochrany veřejného zdraví, zaujal SZÚ, si můžete přečíst v odborném stanovisku zpracovaném pro organizace odpovědné za řízení zdravotních rizik.


 

Výskyt akutní chabé myelitidy ve Velké Británii: lidský enterovirus D68

Ve Velké Británii byl zaznamenán výskyt onemocnění vyvolaných virem podobným viru poliomyelitidy, který může vést k ochrnutí postižených osob.


 

Zprávy CEM 8 - srpen 2016


 

Nutrivigilance: o informačním systému se dozví veřejnost i v čekárnách ordinací a lékárnách

Nutrivigilance je systém sběru informací o negativních zdravotních efektech neinfekčního původu po konzumaci potravin. Během letních měsíců byla přípravena informační kampaň, která bude realizována na podzim. Cílem akce je zvýšit povědomí široké veřejnosti o možnosti sdílet nežádoucí zdravotní reakce po konzumaci vybraných druhů potravin, a to prostřednictvím jejich nahlášení do systému Nutrivigilance. Od začátku roku systém zaznamenal 15 nových online hlášení, což je o 4 online hlášení více, než bylo za celý loňský rok. Povědomí o existenci systému roste. Věříme, že díky kampani bude ještě větší.      


 

Chřipka - prevence

Preventivní materiály pro laickou i odbornou veřejnost naleznete zde:


 

Očkování proti chřipce

Nejlepší prevencí proti onemocnění chřipkou je očkování. Letáky k očkování proti chřipce pro různé cílové skupiny populace vytvořený i s využitím zahraničních odborných materiálů.