SZÚ


Ukrajina a migrace

Mutace Covid-19

corona.jpg

Antibiotická rezistence

NZIP

      

ockovani.png

NUTRIVIGILANCE CZ

Kontaktní údaje


Státní zdravotní ústav
Šrobárova 49/48
Praha 10, 100 00
Tel.: 26708 1111
E-mail pro elektronická podání:
podatelna@szu_cz
E-mail pro elektronickou fakturaci:
fakturace@szu_cz
Běžný tvar e-mailu zaměstnanců SZÚ:
jmeno.prijmeni@szu_cz
Datová schránka: ymkj9r5
IČ: 75010330
DIČ: CZ75010330
Č. účtu: 1730101/0710
Profily zadavatele:
e-Gordion
Tendermarket
NEN
Tisková mluvčí:
Štěpánka Čechová
Tel.: 725 191 383
Home

Aktuality


NRL doporučuje odběry PCR pro zjištění infekce SARS-CoV-2 provádět současně z nosu i krku

V České republice zůstává zcela dominantní variantou omikron, jehož výskyt přesahuje 95 procent všech pozitivních vzorků. Variantu BA.2 dosud celogenomová sekvenace potvrdila v celkem 18 případech a za poslední týden pak tvoří zhruba  procento suspektních, neboli dosud sekvenací nepotvrzených pozitivních testů. V případě infekce omikronem praxe ukazuje, že odběr pouze z nosu (nosohltanu) nemusí být pro prokázání infekce metodou PCR dostatečný a Národní referenční laboratoř (NRL) proto doporučuje provádět vždy odběr výtěrem z nosu i krku. 


 

Autoimunitní onemocnění sniží vitamin D a omega 3 mastné kyseliny

Studie VITAL (USA) zjišťovala, zda vitamin D a omega 3 mastné kyseliny snižují riziko autoimunitní onemocnění .  Celostátní, randomizovaná, dvojitě zaslepená, placebem kontrolovaná studie s dvou faktorovým designem se účastnilo 25 871 účastníků, z toho 12 786 mužů ≥ 50 let a 13 085 žen ≥ 55 let při zařazení do studie. Oba kombinované faktory vykazovaly vyšší účinky ve srovnáních s placebem.


 

Pesticidy

kytka-hmyz.jpg Pod pojem pesticidy se zahrnují : a) přípravky na ochranu rostlin - jak jsou definovány v nařízení (ES) č. 1107/2009; b) biocidní přípravky - jak jsou definovány v nařízení (EU) č. 528/2012, o dodávání biocidních přípravků na trh a jejich používání.


 

Zpráva NRL pro HIV-AIDS - Trendy vývoje a výskyt HIV-AIDS v ČR v roce 2021

V roce 2021 bylo v ČR zachyceno 233 nových případů infekce HIV. Česká republika tak zůstává zemí s relativně nízkou úrovní infekce HIV/AIDS v rámci světa i Evropy.


 

Dominuje omikron, situace se vyvíjí dle předpokladů

Epidemiologická situace se v současnosti výrazně zhoršuje v nárůstu počtu infikovaných. Varianta omikron se přenáší s vyšší účinností a její podíl přesahuje plošně 95 %. Především v Dánsku a Švédsku rozšířenou subvariantu BA.2 potvrdila dosud celogenomová sekvenace v České republice v 5 případech.


 

Zprávy o výskytu a šíření HIV/AIDS za rok 2021

Měsíční výkazy o výskytu HIV/AIDS v České republice a tiskové zprávy Národní referenční laboratoře pro HIV/AIDS.


 

Nový studijní program a výchova odborníků v oblasti veřejného zdraví. Tři významné instituce spojují síly

3. lékařskou fakultu Univerzity Karlovy, Státní zdravotní ústav a Institut postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví spojilo nově memorandum, které si klade za cíl zajistit společnými silami výchovu nových odborníků pro oblast veřejného zdraví, hygieny a epidemiologie. Pandemie covid-19 jen zdůraznila a podtrhla dlouhodobý nedostatek těchto kvalifikovaných specialistů. Spoluprací tří institucí vznikne nový navazující magisterský studijní program s předběžným názvem „Epidemiologie  a management veřejného zdraví“.


 

Posouzení dalšího výskytu a potenciálního dopadu SARS-CoV-2 varianty Omikron (VOC) v zemích EU/EHP, 19. aktualizace

Assessment of the further emergence and potential impact of the SARS-CoV-2 Omicron variant of concern in the EU/EEA, 19th update Vydáno dne 28.1.2022


 

Omikron je v ČR plošně dominantní, přesahuje 95% všech vzorků vyšetřených metodou diskriminační PCR

Epidemiologická situace se v současnosti výrazně zhoršuje v počtech nových případů, ale počty hospitalizovaných zatím mají klesající trend. Varianta omikron se přenáší s vyšší účinností a nyní její podíl přesahuje v České republice 95 % všech provedených testů metodou diskriminační PCR. Podezření na variantu BA.2, která v Evropě dominuje v Dánsku a Švédsku, aktuálně testy diskriminační PCR na území ČR ukazují ve 173 možných záchytech. Tyto nálezy je třeba ověřit sekvenací. Klinická praxe v zasažených zemích ale dosud nehlásí změny v průběhu onemocnění ani v počtech hospitalizací v souvislosti s touto variantou. 


 

Zprávy CEM 12 - prosinec 2021


 

Potvrzené reinfekce covidem-19 přesáhly v prosinci dvanáct tisíc případů

Z průběžné analýzy dat vyplývá, že v České republice od začátku pandemie do konce prosince 2021 evidujeme celkem 12 207 potvrzených opakovaných symptomatických onemocnění covidem-19. Kromě tohoto počtu bylo identifikováno ještě více než devět tisíc případů možných, suspektních reinfekcí, u kterých ale minimálně jedna z epizod onemocnění proběhla bezpříznakově.


 

Podíl varianty omikron v ČR u vyšetřených vzorků přesahuje 80 procent

V období od 9. 1. do 16. 1. 2022 (dle data odběru) má Národní referenční laboratoř (NRL) k dispozici data 40 468 provedených testů diskriminační PCR z 89 laboratoří. Varianta omikron se přenáší s vyšší účinností a k 16. 1. se její podíl pohybuje kolem 80 % vzorků vyšetřených metodou diskriminační PCR. Téměř 20 procent pozitivních vzorků pak ve sledovaném období ještě stále připadalo na variantu delta a její subvarianty.


 

Věda říká: vitamin D pomáhá žít déle

Všichni asi ví, že nízká hladina vitaminu D v těle může způsobit onemocnění kostí (křivice u dětí, osteoporóza u dospělých). Může však také zvyšovat riziko infarktu a předčasného úmrtí. Situace s počtem pacientů s infarktem myokardu se zlepšuje. Za 10 let se počet infarktů snížil o 20% (v současnosti asi 9000 případů ročně). Jaké hodnoty máte mít v krevním séru, aby vám vitamin D pomohl déle žít?


 

98 publikací Centra zdraví, výživy a potravin za rok 2021 a nové úkoly pro lidi

Rok 2021 byl opravdu náročný. Přesto se podařilo pracovat tak, abychom veřejnosti předložili řadu zajímavých odborných výstupů. Publikovali jsme cca 100 výstupů, což je v "metrice práce" průměr 3,5 různých veřejných vědeckých a populárních textů na pracovníka centra. 


 

Odborné ohlédnutí NRC za rokem 2021: prevence kontaminace potravin plísněmi a mykotoxiny

Německý spolkový institut pro hodnocení rizik (Bundesinstitut für Risikobewertung -BfR) vydal v loňském roce vzdělávací materiál s názvem „ 17 zlatých pravidel k prevenci kontaminace potravin plísněmi a mykotoxiny“, který úzce souvisí s odbornou a výzkumnou činností Národního referenčního centra (NRC) pro mikroskopické houby a toxiny v potravinových řetězcích při SZÚ – CZVP v Brně.