SZÚ


Ukrajina a migrace

Mutace Covid-19

corona.jpg

Antibiotická rezistence

NZIP

      

ockovani.png

NUTRIVIGILANCE CZ

Kontaktní údaje


Státní zdravotní ústav
Šrobárova 49/48
Praha 10, 100 00
Tel.: 26708 1111
E-mail pro elektronická podání:
podatelna@szu_cz
E-mail pro elektronickou fakturaci:
fakturace@szu_cz
Běžný tvar e-mailu zaměstnanců SZÚ:
jmeno.prijmeni@szu_cz
Datová schránka: ymkj9r5
IČ: 75010330
DIČ: CZ75010330
Č. účtu: 1730101/0710
Profily zadavatele:
e-Gordion
Tendermarket
NEN
Tisková mluvčí:
Štěpánka Čechová
Tel.: 725 191 383
Home

Aktuality


Varianta delta v ČR dominuje, ale šíření viru naráží na bariéru očkování a imunity po prodělaném onemocnění

Relativně malý počet pozitivních detekcí viru při současné dominanci varianty delta lze přisoudit i účinnosti vakcinace a také přetrvávající imunitě těch, kteří covid-19 prodělali. Na základě kombinovaných dat z diskriminační PCR za posledních 14 dnů a celogenomové sekvenace SARS-CoV-2 pozitivních vzorků z července se potvrdila dominance varianty delta na území ČR, a to z 90 procent.


 

Hodnocení POR pro lesnictví a ochrana zdraví lidí

V článku najdete prezentaci zástupkyně SZÚ přednesenou na on line semináři "Budoucnost přípravků na ochranu rostlin v ochraně lesa" v únoru 2021, kterou pořádala Česká lesnická společnost, z. s. ve spolupráci s dalšími odbornými pracovišti.


 

Přijďte za námi na Den zdraví na Karlově náměstí

Už jste se někdy prošli s alkoholovými brýlemi? Víte jak správně odstranit klíště? Chcete vidět, jaké bakterie máte na rukou a předmětech denní potřeby? Přijďte do stánků, kde Státní zdravotní ústav pro Vás připravil tyto i další zajímavé pokusy a informace. Najdete nás tuto sobotu 31. července 2021 od 9 do 18 hodin na Karlově náměstí v Praze 2 v blízkosti Všeobecné fakultní nemocnice. Den zdraví pořádá Ministerstvo zdravotnictví ČR.  


 

Tuňák v konzervě má zdravotní výhody a nevýhody z hlediska omega-3 mastných kyselin

Rybí konzervy patří k oblíbeným výrobkům, když chceme připravit třeba rychlou, zdravou, letní večeři a zrovna nemáme po ruce čerstvou rybu. Už se Vám stalo, že jste se zastavili před regálem a váhali jste, kterou si vybrat? Jaká je „lepší“ nejen chuťově, ale i z pohledu zdraví − jestli ta ve vlastní šťávě, či ve slunečnicovém, olivovém, řepkovém nebo jiném oleji? Pokusili jsme se shrnout, která je vhodnější z pohledu poměru omega-6 a omega-3 mastných kyselin (MK). Tuňák sám o sobě je dobrým zdrojem omega-3 MK a má i žádoucí poměr zmíněných kyselin. Rostlinný olej v konzervě, pokud jste zvyklí ho konzumovat, může optimální poměr MK i změnit. Článek Vám usnadní „nákupní“ volbu. 


 

Každých 30 vteřin ve světě umírá člověk na onemocnění související s hepatitidou, varuje WHO. Situaci v ČR označuje za relativně příznivou

Každoročně je 28. červenec, den narození objevitele viru hepatitidy B a nositele Nobelovy ceny Prof. Barucha Samueal Blumberga, označován za Světový den hepatitidy. Nákaza viry hepatitidy může mít i  závažný průběh, přejít do chronického stadia a vést ke vzniku cirhózy a karcinomu jater. Heslem letošního dne je „Hepatitida nečeká“. Každých 30 vteřin umírá ve světě člověk na onemocnění související s hepatitidou, a to i v krizové době pandemie covidu-19.  V porovnání s řadou států regionu WHO/EURO (53 států) je situace ve výskytu virových hepatitid v ČR relativně příznivá.


 

Varianta delta je v ČR dominantní z 80 - 90 procent

Dle kumulativních celorepublikových dat dostupných za poslední dva týdny bylo v 71 laboratořích napříč Českou republikou vyšetřeno celkem 2186 SARS-CoV-2 pozitivních vzorků a určena příslušnost k variantě viru. Na základě kombinovaných dat z celogenomové sekvenace a diskriminačního PCR lze konstatovat, že varianta delta dominuje na celém území ČR, a to z 80 – 90 %. Nově evidujeme také podezření na záchyt případů delta plus varianty, která se dosud v ČR potvrdila pouze v jediném případě. Toto podezření na další výskyt musí ještě potvrdit sekvenace.  


 

Zajímavé zdravotní důsledky směsí omega-3 mastných kyselin

Obvykle se veřejnost moc nezajímá o složení směsí omega-3 mastných kyselin (MK). Jenomže se ukazuje, že poměry EPA, DHA, DPA a konečně i ALA mají různý vliv na organizmus. Nové rozsáhlé longitudinální epidemiologické studie na desetisících respondentů v kohortách (VITAL, REACT-IT, USA) přinášejí nové pochopení vlivu omega-3 MK na zdraví.


 

Varianta delta v ČR dominuje

Na základě výsledků z celorepublikově hlášených dat z diskriminačních PCR za poslední dva týdny lze říci, že varianta delta je celoplošně dominantní a to ze 70 až 80 procent. Nově byl zachycen výskyt delta+ (AY.1.) varianty v Jihomoravském kraji. Jde o jediný záchyt v ČR. Britská varianta, která byla dominantní v minulosti, je nyní zastoupena zhruba z 10 procent, jihoafrická a brazilská varianta se vyskytují ojediněle.


 

To co jíme má vliv na náš mozek - buďte kognitivně fit!

Mnozí z nás se obávají toho, že se v pozdějším věku budou potýkat se ztrátou paměti nebo problémy s myšlením. Mluvíme o poklesu kognitivních (poznávacích) funkcí. Pro člověka pak může být obtížné vykonávat i běžné denní aktivity.  Dobrou zprávou však je, že velkou část rizikových faktorů způsobujících pokles kognitivních funkcí je možné ovlivnit změnou životního stylu . Článek je zaměřený hlavně na výživu. Nechte se inspirovat tím, co pro zdraví svého mozku můžete udělat. 


 

Omega-3 mastné kyseliny v lidské krvi: omega-3 index - intervenční studie SZÚ zlepšila parametry účastníků

SZÚ zveřejnila monografii popisující pilotní intervenční studii. Studie sledovala změny obsahu omega-3 mastných kyselin (MK) v kapilární krvi dospělých osob při konzumaci rybího oleje z tresčích jater s obsahem cca 2000 mg EPA+DHA. Omega-3 mastné kyseliny, především ty s dlouhým řetězcem, patří mezi klíčové složky buněčných membrán všech orgánů a struktur v těle. Pokud je jich ve stravě nedostatek a jsou-li ve špatném poměru s jinými MK, může tento stav vést k řadě zdravotních problémů založených na chronických zánětech. Cílem intervenční studie bylo zjistit, zda podáváním kontrolované dávky 10 ml rybího oleje bude dosaženo doporučených hodnot omega-3 index (o3i – EPA, DHA, DPA), poměru omega-6 a omega3 (o6/o3) MK a dalších parametrů stanovovaných z MK. Skupinu účastníků studie představovalo 28 participantů. Na začátku intervenční studie mělo souběžně oba parametry (tj. o3i ≥ 8 % a poměr o6/o3 MK < 5) v optimálním rozmezí jen 7 % respondentů; na konci studie se v optimu obou parametrů nacházelo již 82 % osob. Vedlejším cílem bylo sledovat i změny na úrovni parametrů lipidového spektra. Tyto parametry se u většiny účastníků studie nacházely ve fyziologických hodnotách už na začátku studie. Rozdíly v hodnotách lipidových parametrů na začátku a na konci studie nebyly statisticky významné. Subjektivně uváděla menší počet onemocnění v době intervenční studie téměř polovina všech respondentů.


 

SZÚ se za ČR uchází o 90 milionů korun z evropského grantu HERA. Peníze půjdou do infrastruktury laboratoří detekujících varianty SARS-CoV-2

Česká republika, zastoupená Státním zdravotním ústavem a spolupracujícími odbornými garanty v podobě významných institucí , usiluje o získání v přepočtu devadesáti milionů korun (zhruba 3,5 milionu €) na investice do infrastruktury ve zdravotnických laboratořích tak, aby dotace umožnila posílit systém dohledu nad variantami a zvýšila se tak sekvenační kapacita SARS-CoV-2 v České republice. Vyrozumění o tom, zda ČR se žádostí uspěla, dostaneme na konci srpna.


 

Absolutní počet potvrzených reinfekcí covid-19 v ČR přesáhl dva tisíce, frekvence výskytu zůstává nízká

V České republice aktuálně evidujeme celkem 2026 potvrzených opakovaných symptomatických onemocnění covid-19. Vzhledem k poklesu počtu nových případů nemoci se i počet reinfekcí zvyšuje jen mírně a relativní výskyt opakovaných infekcí zůstává nadále nízký.


 

Státní svátky znamenaly malý počet vzorků k sekvenaci

Vzhledem k aktuálně nízkému počtu pozitivních vzorků s ohledem na víkend prodloužený navazujícími státními svátky se počty zachycených variant v ČR výrazně oproti minulé zprávě nemění. Z diskriminačních PCR, která má Národní referenční laboratoř (NRL) k dispozici vyplývá, že podíl varianty delta roste. Data ovšem nelze přímou úměrou označit za číslo procentuálního plošného výskytu sledovaných variant v daných krajích ani obecně mezi nakaženými koronavirem v české populaci.


 

Sledování mutací COVID-19

Data k výsledkům sekvenací variant koronaviru na území ČR bude SZÚ pravidelně aktualizovat a zveřejňovat vždy v pondělí. Termín je dán systémem sběru a zpracování. Platí, že v České republice mírně narůstá detekce varianty delta, ale praxe zatím nemá k dispozici data, která by odůvodňovala obavy z vyšší nebezpečnosti delta mutace vzhledem k průběhu onemocnění. Delta se ale snáze šíří, proto je důležité dodržovat preventivní opatření.


 

Výskyt delta mutace COVID-19 se v ČR se mírně zvyšuje

Ke dni 2. 7. 2021 bylo za ČR osekvenováno a do GISAID vloženo 4 830 celogenomových sekvencí. V týdnu od 28. 6. do 2. 7. laboratoře prokázaly celkem 6 nových případů mutace delta z nově osekvenovaných 22 vzorků, a to čtyři případy v Jihomoravském kraji a dva v Praze.