SZÚ


Ukrajina a migrace

Mutace Covid-19

corona.jpg

Antibiotická rezistence

NZIP

      

ockovani.png

NUTRIVIGILANCE CZ

Kontaktní údaje


Státní zdravotní ústav
Šrobárova 49/48
Praha 10, 100 00
Tel.: 26708 1111
E-mail pro elektronická podání:
podatelna@szu_cz
E-mail pro elektronickou fakturaci:
fakturace@szu_cz
Běžný tvar e-mailu zaměstnanců SZÚ:
jmeno.prijmeni@szu_cz
Datová schránka: ymkj9r5
IČ: 75010330
DIČ: CZ75010330
Č. účtu: 1730101/0710
Profily zadavatele:
e-Gordion
Tendermarket
NEN
Tisková mluvčí:
Štěpánka Čechová
Tel.: 725 191 383
Home

Aktuality


‹‹   Předchozí   3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 20 30 40 50 60 100   Následující   ››

Doporučení Státního zdravotního ústavu pro diagnostiku dávivého kašle, pertuse a parapertuse, v ordinaci

Aktualizované doporučení Státního zdravotního ústavu pro diagnostiku dávivého kašle, pertuse a parapertuse. Červen 2022.


 

Nežádoucí účinky doplňků stravy obsahujících kurkumy

Kurkuma je rostlina, která se používá jako koření a díky svým trávicím, antioxidačním a protizánětlivým vlastnostem se nachází také v celé řadě doplňků stravy. V návaznosti na několik hlášení o hepatitidách v Itálii a Francii, upozorňuje ANSES na riziko výskytu nežádoucích účinků v souvislosti s konzumací doplňků stravy obsahujících kurkumu.


 

9. případ opičích neštovic v ČR

Národní referenční laboratoř SZÚ potvrdila dnes (4. 7. 22) v České republice celkem 9. případ infekce virem opičích neštovic. Dva kontrolní vzorky od jednoho nemocného člověka nám ke konfirmaci poslala Fakultní nemocnice Bulovka. Oba vzorky byly pozitivní. Případ epidemiologicky šetří opět Hygienická stanice hlavního města Prahy.   


 

Subvarianty omikronu BA.4 nebo BA.5 dominují z téměř 87%

Národní referenční laboratoř (NRL) pro chřipku a nechřipková virová respirační onemocnění SZÚ potvrdila vývoj sledovaný už zhruba měsíc. Od minulého týdne došlo k dalšímu nárůstu detekcí subvariant BA.4 nebo BA.5 ve výsledcích vzorků z diskriminačních PCR testů. Mezitýdenní nárůst představuje zhruba 12% a celkem tak subvarianty omikronu BA.4 nebo BA.5 dominují v ČR už z 87%. Vzestup subvariant už se začíná promítat a potvrzovat i ve výsledcích celogenomové sekvenace.


 

Algoritmus laboratorního vyšetření biologických vzorků získaných od pacientů s podezřením na infekci virem opičích neštovic. Aktualizace.

Na základě upozornění ECDC a zdravotních autorit některých evropských států vydává Státní zdravotní ústav doporučení k diagnostickému postupu při podezření na výskyt případu opičích neštovic na území ČR. Jakmile bude vysloveno podezření na výskyt infekce, je třeba neprodleně kontaktovat spádové lůžkové infekční oddělení a odbor protiepidemický místně příslušné KHS.


 

Týdenní zpráva SZÚ k testování vzorků na virus opičích neštovic

Během tohoto týdne Národní referenční laboratoř pro chřipku a nechřipková virová onemocnění SZÚ vyšetřila celkem 11 vzorků od 3 různých pacientů, kromě toho bylo provedeno konfirmační vyšetření negativního nálezu u 1 pacienta se 2 vzorky z FN Motol . Jako infikovaného testy metodou PCR označily v tomto týdnu nově jednoho člověka. Celkem jsme tedy laboratorně potvrdili již 8. případ opičích neštovic v ČR.   


 

Roste počet případů těžkých průjmů u dětí, pozor na sezónní aktivity

V poslední době byl v ČR zaznamenán významně vyšší výskyt hlášených případů závažných průjmových onemocnění vyvolaných shiga toxin produkujícími bakteriemi E. coli (STEC). Konkrétně v květnu bylo hlášeno 8 případů a v červnu 7 případů. To je více než polovina ze všech letošních případů. V 80 procentech onemocněly děti do pěti let věku. Pro přenos infekce jsou rizikovými zvířaty především kozy, ovce a hovězí dobytek. Děti se mohou nakazit například kontaktem se zvířaty, konzumací nedostatečně tepelně zpracovaného masa, ale také kontaktem s nakaženým člověkem.


 

Alimentární nákazy s potenciálně závažným průběhem – nákazy vyvolané Shiga toxin produkující bakterií Escherichia coli. Informace pro veřejnost.

Předkládáme informace o onemocnění, které je často spojeno se sezónními aktivitami, například grilováním, a může být nebezpečné zejména pro malé děti. Aktualizace 29. 6. 2022


 

Nález poliovirů v odpadních vodách Londýna připomíná důležitost kontroly proočkovanosti a očkování před cestami do zemí výskytu divokého i derivovaného polioviru

Laboratoře ve Spojeném království potvrdily izolaci polioviru , který způsobuje dětskou obrnu, ve vzorcích odebraných v rámci sledování výskytu těchto virů z životního prostředí, tedy odpadních vod. Jde o virus odvozený z vakcinačního polioviru typu 2, tedy z vakcíny proti polioviru, která využívá očkování oslabeným virem. Pravděpodobně tak nálezy pochází z exkrementů očkovaných osob. Událost ale obrací pozornost k míře proočkovanosti v jednotlivých zemích, včetně České republiky a zdůrazňuje nutnost posílení surveillance onemocnění včetně sledování výskytu polioviru v životním prostředí jednotlivých států.


 

Laboratorní diagnostika Shiga toxin-produkujících E. coli v Národní referenční laboratoři pro E. coli a shigely a metodická doporučení pro klinické laboratoře

V tomto článku podáváme metodickou informaci o laboratorní diagnostice infekcí vyvolaných Shiga toxin-produkujícími kmeny E. coli s důrazem na molekulární metody. Dále informujeme o zavedení celogenomového sekvenování těchto kmenů v Národní referenční laboratoři pro E. coli a shigely pro účely rozpoznání národních i mezinárodních epidemií. Zprávy CEM (SZÚ, Praha) 2022; 31(1): 15–22.


 

V diskriminačních PCR testech převažují subvarianty omikronu BA.4 nebo BA.5 již ze 75 %

Národní referenční laboratoř (NRL) pro chřipku a nechřipková virová respirační onemocnění SZÚ hlásí od minulého týdne další výrazný nárůst v zastoupení zachycené specifické mutace L452R, která ukazuje na šíření subvariant BA.4 nebo BA.5. Jde o mezitýdenní nárůst z 53 procent v týdnu od 13. do 19. 6. na téměř 75 % v týdnu do 26. 6. 2022. Vývoj naznačují i data z celogenomové sekvenace, kdy lze vidět nárůst jak BA.4, tak především BA.5. Tento nárůst je pozvolnější s ohledem na časovou prodlevu, plynoucí z doby nutné pro provedení sekvenací.


 

Možnost nedostatku vitaminu B12 u diabetiků používaných glucophage (metformin)

Snížená hladina vitaminu B12 je nyní považován za častý nežádoucí účinek u pacientů léčených metforminem. Zejména u těch, kteří dostávají vyšší dávky nebo déle trvající léčbu, a u těch, kteří mají další rizikové faktory. Doporučuje se proto kontrolovat sérové hladiny vitaminu B12 u pacientů léčených metforminem, kteří mají příznaky naznačující nedostatek vitaminu B12. 


 

Týdenní zpráva SZÚ k testování vzorků na virus opičích neštovic

Během tohoto týdne Národní referenční laboratoř pro chřipku a nechřipková virová onemocnění SZÚ vyšetřila celkem 26 vzorků od 8 různých pacientů. Jako infikovaného testy metodou PCR označily, a elektronový mikroskop potvrdil, nově jednoho člověka. Celkem jde tedy o 7. laboratorně potvrzený případ opičích neštovic v ČR. 


 

Zdravější školní obědy pro naše děti - s přídavkem omega-3 a vitaminů A, D, E - receptury

Z historie stravování na školách, rybí tuk/olej, vitaminy, omega-3 mastné kyseliny...  


 

Leishmanióza - základní a aktuální informace

V souvislosti s cestováním upozorňujeme na onemocnění leishmaniózou.


 
‹‹   Předchozí   3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 20 30 40 50 60 100   Následující   ››