SZÚ


Ukrajina a migrace

Mutace Covid-19

corona.jpg

Antibiotická rezistence

NZIP

      

ockovani.png

NUTRIVIGILANCE CZ

Kontaktní údaje


Státní zdravotní ústav
Šrobárova 49/48
Praha 10, 100 00
Tel.: 26708 1111
E-mail pro elektronická podání:
podatelna@szu_cz
E-mail pro elektronickou fakturaci:
fakturace@szu_cz
Běžný tvar e-mailu zaměstnanců SZÚ:
jmeno.prijmeni@szu_cz
Datová schránka: ymkj9r5
IČ: 75010330
DIČ: CZ75010330
Č. účtu: 1730101/0710
Profily zadavatele:
e-Gordion
Tendermarket
NEN
Tisková mluvčí:
Štěpánka Čechová
Tel.: 725 191 383
Home

Aktuality


Monitorování výskytu onemocnění západonilskou horečkou v Evropě – aktualizace k 19. 7. 2018

V sezóně 2018 (k 19. 7.) bylo hlášeno 19 případů onemocnění západonilskou horečkou (West Nile Fever – WNF) u lidí v zemích EU/EEA, z toho podle místa nákazy v Řecku 12, Itálii 4, Rumunsku 2 a Maďarsku 1. V rámci monitorování výskytu WNF v zemích sousedících s EU bylo zaznamenáno dalších 29 humánních případů v Srbsku.


 

Cirkulace spalniček v EU/EAA dále pokračuje

Onemocnění spalničkami jsou v roce 2018 hlášena již z 19 zemí EU/EAA.


 

Stručný komentář k výskytu onemocnění salmonelami a kampylobaktery v ČR

Nejčastěji se vyskytujícími onemocněními infekční etiologie přenášenými vodou a potravinami v ČR jsou dlouhodobě salmonelózy a kampylobakteriózy. Onemocnění salmonelózou jsou v ČR povinně hlášena od roku 1951, kampylobakteriózy od roku 1984.


 

Trávíte hodiny sezením na různých zasedáních? WHO doporučuje “plánování zdravých a udržitelných schůzek”

Zajímavé a možná i provokující doporučení zveřejnila Světová zdravotní organizace (WHO), 5. 7. 2018. Možná je to náhoda, že zrovna v “okurkové sezoně”. Mnoho z nás tráví hodně času na různých zasedáních, schůzkách, kongresech či jiných akcích. A často jsou doprovázeny občerstvením. Nejspíše se do budoucna počet takových akcí nesníží (i když máme internet). Samotný název doporučení zní zajímavě – “plánování zdravých a udržitelných schůzek”. Ponecháme na úvaze každého, jak doporučení uchopí. Předem ho proto nijak nebagatelizujme. Předkládáme volný překlad zprávy WHO a originál doporučení v angličtině, které je lehce pochopitelné a přímo využitelné. A jedna zkušenost na konec. Na mezinárodních akcích v ČR se často liší přístup domácích a zahraničních účastníků. Catering má dobrou zkušenost, co jde na odbyt. Našinci preferují českou tradici - koláčky, gulášek, řízečky, uzeniny, sýry, cizinci více preferují bílá masa, ryby, zeleninu, sýry a ovoce. A jde i o množství. Bude zajímavé sledovat, jak se kultura bude měnit.


 

Validace metody Colilert-18 pro testování kompostů a podobných matric na přítomnost Escherichia coli


 

Syndrom dávivého kašle. Pertuse a parapertuse v České republice v roce 2017 – epidemiologická situace a přehled očkování proti pertusi.

V roce 2017 došlo v České republice k mírnému nárůstu hlášené nemocnosti pertusí; bylo evidováno 667 případů pertuse, nemocnost 6,3/100 000 obyvatel. Zprávy CEM (SZÚ, Praha) 2018; 27(3-4): 75–83.


 

Zjišťovací dotazník pro atypické sérovary salmonell, sloužící k vytvoření hypotézy o zdroji/vehikulu (aktualizace k 16.7.2018).

Dotazník byl pro účely epidemiologického šetření pro vytvoření hypotézy o zdroji/vehikulu nákazy adaptován pracovníky CEM SZÚ Praha dle dánského dotazníku. Poslední aktualizace proběhla 16.7.2018.


 

Víte, že i droždí je potenciálním zdrojem vitaminu D? Ale…

CZVP-SZÚ za uplynulý rok publikovalo celkem šest aktualit zaměřených na možné zdroje vitaminu D ve stravě. První z nich se týkala vyšších hub obsahující prekurzor vitaminu D (ergosterol), který se může vlivem UVB záření na vitamin D, přesněji na vitamin D 2 (ergokalciferol), přeměnit. V dnešním článku bychom se zaměřili na další potenciální jednobuněčný „houbový“ zdroj vitaminu D 2 , a to na DROŽDÍ. Řada populárních článků na internetu uvádí, že je tato potravina výborným zdrojem jednak vitaminů skupiny B, ale také vitaminu D. To ale není pravda, pokud se nejedná o droždí ošetřené UVB zářením, což se standardně při jeho výrobě (zatím) neděje. Proč? Více informací naleznete v článku níže. 


 

Horečka Dengue, Reunion

Od začátku roku 2018 bylo z ostrova Reunion, ležícího v Indickém oceánu, východně od Madagaskaru hlášeno celkem 5 747 případů horečky Dengue.


 

Součinnost SZÚ při řešení kůrovcové kalamity

Státní zdravotní ústav (SZÚ) jakožto organizace, která provádí hodnocení přípravků na ochranu rostlin podle § 33 zákona č. 326/2004 Sb., zhodnotil v červnu 2018 dvě žádosti o výjimku na ošetření vytěžených kmenů. Hodnocení bylo předáno na Ministerstvo zdravotnictví (MZ) a na Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ), který následně vydal příslušné výjimky formou nařízení ÚKZÚZ pro omezené a kontrolované použití.


 

Výskyt nejběžnějších infekčních onemocnění přenášených potravinami a vodou v České republice (2007-2017)

K nejvýznamnějším onemocněním alimentárního původu v České republice s tradičně nejvyšším počtem případů patří kampylobakteriózy, salmonelózy a průjmy virového původu. Z analýzy dat Informačního systému pro infekční nemoci (EPIDAT) Státního zdravotního ústavu vyplývá, že trend výskytu těchto onemocnění se v  letech 2007-2017 měnil pouze mírně.


 

Zprávy CEM 5 - květen 2018


 

Nové normy ČSN ve vztahu k přípravkům na ochranu rostlin

Příspěvek upozorňuje na normy ČSN, které vyšly v první polovině roku 2018 a souvisí s ochranou zdraví při nakládání s přípravky na ochranu rostlin (POR). Týkají se kabiny obsluhy/řidiče (u zemědělských traktorů a samojízdných postřikovačů) , a dále ochranných oděvů  pro pracovníky aplikující pesticidy a pro pracovníky vstupující do prostoru ošetřeného pesticidy.


 

Průvodce týkající se bezpečnostních listů a scénářů expozice - ECHA

Při nakládání s chemickými látkami je nesmírně důležitá komunikace v dodavatelském řetězci. Z těchto důvodů zpracovala ECHA průvodce, který má pomoci dodavatelům ale i příjemcům bezpečnostních listů nejen je sestavit, ale také lépe je pochopit a následně využít.


 

Monitorování výskytu západonilské horečky v Evropě

V Evropě je situace ve výskytu západonilské horečky (West Nile Fever – WNF) kontinuálně monitorována a výstupy jsou veřejně přístupné na webových stránkách ECDC.