SZÚ


Ukrajina a migrace

Mutace Covid-19

corona.jpg

Antibiotická rezistence

NZIP

      

ockovani.png

NUTRIVIGILANCE CZ

Kontaktní údaje


Státní zdravotní ústav
Šrobárova 49/48
Praha 10, 100 00
Tel.: 26708 1111
E-mail pro elektronická podání:
podatelna@szu_cz
E-mail pro elektronickou fakturaci:
fakturace@szu_cz
Běžný tvar e-mailu zaměstnanců SZÚ:
jmeno.prijmeni@szu_cz
Datová schránka: ymkj9r5
IČ: 75010330
DIČ: CZ75010330
Č. účtu: 1730101/0710
Profily zadavatele:
e-Gordion
Tendermarket
NEN
Tisková mluvčí:
Štěpánka Čechová
Tel.: 725 191 383
Home

Aktuality


Ekologie, etika, zdraví - přichází další vlna ve stravování? Nahradíme více živočišného masa rostlinnými alternativami?

V létě stoupá obliba zahradních párty a oslav spojených nejen s příjemnou společností, ale i s chutným jídlem. Zlatou klasikou je grilování masa, sýrů, zeleniny. V poslední době se zvyšuje využití  výrobků nahrazujících maso zvířat. Ze západu přichází nová vlna rostlinných alternativ masa. Všichni jistě ví, že klasické maso je mj. výborným zdrojem plnohodnotných bílkovin a lépe využitelného železa. Na druhou stranu jeho nadměrná konzumace (zejména červeného masa, masných výrobků, tučného masa) bývá spojována s vyšším rizikem vzniku civilizačních onemocnění. Stále větší váhu má ve společnosti i hledisko ekologické a etické, které ve výběru potravin, zejména u mladší generace spotřebitelů, často dominuje. Proto někteří spotřebitelé již dávají přednost produktům, které se masu podobají, ale neobsahují ho. Výběr alternativ masa (v podobě plátků nebo přímo burgerů) je na českém trhu dost široký. Mohou být z vaječného bílku, sóji a dalších luštěnin, pšenice, či z jejich kombinací. Produkty mají rozdílné nutriční složení. Z hlediska lidské výživy není lehké si vybrat. Maso, nebo alternativy masa? To je oč tu dnes a asi i do budoucna (po)běží. V 1. části letní aktuality si připomeneme tradiční alternativy masa s jejich nutričními hodnotami a v nadcházející  2. části, kterou zveřejníme po laboratorní analýze, se podíváme na novinku v ČR – „Beyond Meat burger“, který připomíná vzhledem, texturou, potažmo i chutí klasický hovězí hamburger .  


 

Světový den hepatitid - 28. červenec

Každoročně je 28. červenec označován za světový den hepatitid. V tento den se narodil Dr. Baruch Blumberg, objevitel viru hepatitidy B, nositel Nobelovy ceny. Podle ECDC je okolo 9 milionů Evropanů postiženo chronickou hepatitidou B nebo C.


 

Výzva k přihlášení do vzdělávacího programu ECDC (EPIET a EUPHEM) – EU track (kohorta 2020). Call for application to the ECDC Fellowship Programme EPIET and EUPHEM – EU track fellows (Cohort 2020).

Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) vyhlásilo ročník 2020 školícího programu ECDC Fellowship Programme, EU Track , sestávající ze dvou paralelních směrů European Programme for Intervention Epidemiology Training (EPIET) a European Public Health Microbiology Training (EUPHEM). Termín podání přihlášek do ECDC ze strany jednotlivých uchazečů o EPIET nebo EUPHEM, EU-track, kohorta 2020 je do 8. září 2019 do 24:00 hodin CET.


 

Ebola jako mimořádná událost ohrožující veřejné zdraví mezinárodního významu (Public Health Emergency of International Concern - PHEIC)

Probíhající epidemie Eboly v Demokratické republice Kongo byla dne 17. července 2019 vyhlášena Světovou zdravotnickou organizací jako mimořádná událost ohrožující veřejné zdraví mezinárodního významu [1], epidemie začala v létě 2018 [2].


 

Zdravotní riziko kontaminantů v potravinách hodnotí SZÚ od července 2019 podle výpočetního modelu EU (RACE)

Možná jste slyšeli o systému rychlého varování pro nebezpečné a rizikové potraviny a krmiva EU známého pod zkratkou RASFF. Země se navzájem oficiálně informují o záchytu potravin, které mohou poškodit zdraví spotřebitele. Proto je důležité mít harmonizovaný postup, abychom si navzájem rozuměli. Řada případů končí u soudu a nejedna firma je pak citelně pokutována. Nyní se využívá nový výpočetní systém pro hodnocení vlivu na zdraví známý pod zkratkou RACE.


 

Zprávy CEM 5 - květen 2019


 

Zpráva za chřipkovou sezonu 2018/2019

Sledování cirkulace viru chřipky a nechřipkových respiračních virů (ARI/ILI) probíhá v sentinelovém systému standardně od 1.10. daného roku do 31.5. následujícího roku pokynem hlavního hygienika ČR.


 

Jak v horku poznat, jestli jsme dost zavodněni?

Současné extrémní teploty způsobují u každého z nás vyšší ztráty tekutin. Tyto ztráty tekutin je nutno nahrazovat, aby nedocházelo k dehydrataci organismu a následných nepříznivých zdravotních projevů.


 

Očkování při cestách do zahraničí

Při cestování do zahraničí je očkování  důležitou ochranou před vybranými infekčními onemocněními.


 

"Obrovské klíště" Hyalomma marginatum - výskyt v Evropě


 

Teplo/horko - jak se vyrovnat s mimořádnými klimatickými podmínkami

Horké počasí může způsobit zdravotní potíže komukoliv, ale především jsou ohroženi lidé nad 65 let věku, děti do 4 let, těhotné, kojící či zvláště drobné ženy, dlouhodobě nemocní (nemoci srdce, vysoký krevní tlak, nadváha) a lidé léčení některými léky (např. na depresi, nespavost apod.).


 

Stručná zpráva o výskytu západonilské horečky u lidí v roce 2018 v České republice a v Evropě

V roce 2018 bylo hlášeno celkem 7 případů onemocnění západonilskou horečkou u občanů České republiky, z toho 2 případy byly importované ze zahraničí (1 z Řecka, 1 z Rakouska) a 5 nemocných se nakazilo na území České republiky.


 

Monitorování výskytu západonilské horečky – začátek sezóny 2019

Sezóna sledování výskytu západonilské horečky 2019 začala.


 

Epidemie onemocnění vyvolaných virem Ebola, provincie North Kivu a Ituri, Demokratická republika Kongo – aktualizace k datu 13. 6. 2019.

Ugandské ministerstvo zdravotnictví potvrdilo od 12. června tři případy importovaných onemocnění vyvolaných virem Ebola a dvě úmrtí v oblasti Kasese v Ugandě. Jedná se o první případy, které byly hlášeny mimo Demokratickou republiku Kongo od začátku vypuknutí epidemie v srpnu 2018.


 

Stanovisko Státního zdravotního ústavu ke kurzům plavání kojenců a batolat

Aktualizovaná verze (3.4.2013) stanoviska z roku 2011.