SZÚ


Ukrajina a migrace

Mutace Covid-19

corona.jpg

Antibiotická rezistence

NZIP

      

ockovani.png

NUTRIVIGILANCE CZ

Kontaktní údaje


Státní zdravotní ústav
Šrobárova 49/48
Praha 10, 100 00
Tel.: 26708 1111
E-mail pro elektronická podání:
podatelna@szu_cz
E-mail pro elektronickou fakturaci:
fakturace@szu_cz
Běžný tvar e-mailu zaměstnanců SZÚ:
jmeno.prijmeni@szu_cz
Datová schránka: ymkj9r5
IČ: 75010330
DIČ: CZ75010330
Č. účtu: 1730101/0710
Profily zadavatele:
e-Gordion
Tendermarket
NEN
Tisková mluvčí:
Štěpánka Čechová
Tel.: 725 191 383
Home

Aktuality


Zprávy CEM 3 - březen 2014


 

Den hygieny rukou


 

Projekt "Sweden Loves Children"

5. květen 2014

Projekt "Sweden Loves Children" je zaměřen na podporu bezpečnosti dětí a prevence úrazů. Cílem je podpořit šíření informací a zvýšit povědomí o této problematice napříč celou společností. Součástí projektu je webový portál, brožurka a také rodinný víkend, který bude probíhat ve dnech 17.-18. května v areálu IKEA v Praze 5 – Zličín. Projekt organizuje Velvyslanectví Švédska a Business Sweden (obchodní oddělení) ve spolupráci se švédskými a českými partnery. Jedním z partnerů je i SZÚ, konkrétně Centrum podpory veřejného zdraví, které bude na akci zajišťovat semináře 1. pomoci pro veřejnost a edukaci pomocí informačních materiálů.


 

Nutrivigilance - nový projekt CZVP SZÚ

Na základě předchozí diskuse s partnery v EU, spustilo CZVP SZÚ od 1.5.2014 nový projekt s názvem NUTRIVIGILANCE CZ. V průběhu roku 2014 by měl být připraven základní modul pro webovou komunikaci, pomocí kterého by veřejnost mohla sdělovat informace spojené s negativním zdravotním efektem po konzumaci vybraných druhů potravin. Zahrnuty by měly být ty potraviny, u kterých nemusí být historicky známé působení na organizmus. Patří sem tedy potraviny nového typu, nové doplňky stravy, potraviny s přídavkem doplňků potravin nebo obohacené o určité složky ve zvýšeném množství. Komunikace je primárně zaměřena na spotřebitele, odborníci samozřejmě přispívají také. Cíl je zapojit se postupně do systému zdravotní prevence ve vztahu k inovacím potravin, který se začíná budovat v zemích EU. Jde o systém podobající se systému FARMAKOVIGILANCE. V mnohém se ale bude lišit. Zkušební provoz systému se očekává od roku 2015. J.Ruprich


 

Aktualizace - Algoritmus vyšetření chřipky subtypu H7 a MERS-koronaviru

Aktualizovaná verze (29.6.2015) organizace ošetření a laboratorního vyšetření pacientů s možnou zavlečenou infekcí novým koronavirem (MERS-CoV) či virem chřipky subtypu A/H7N9


 

Evropský imunizační týden


 

Oxid uhelnatý

„Otrava oxidem uhelnatým je vždy vážná, zpočátku je nenápadná, ale o to zákeřnější“. Jedovatý oxid uhelnatý je produktem nedokonalého spalování – vzniká při hoření jakéhokoliv paliva. Příčinou výskytu zvýšených koncentrací v interiérech je nedostatečné odvětrání místností, kde jsou kamna, sporáky, karmy (koupelny) a další spalovací zařízení umístěna. Životu nebezpečné pak jsou netěsnící spalinové cesty a komíny, dále špatně čištěná a neseřízená zařízení. Rizikové je např. používání plynové trouby k vytápění, grilu na dřevěné uhlí uvnitř bytu nebo zapnutý motor auta v garáži. Je jednou z nejběžnějších a nejrozšířenějších látek znečišťujících vnitřní a venkovní ovzduší . Do organismu vstupuje pouze vdechováním, působí na srdce a cévní a nervový systém. Při jeho nízkých koncentracích může zdravý člověk pociťovat únavu a bolest hlavy, člověk se srdečními problémy „tíži“ či bolest na prsou. Při vyšších koncentracích dochází k poruchám vidění a koordinace, silným bolestem hlavy, závratím, zmatečnému chování a může být pociťována žaludeční nevolnost. Velmi vysoké koncentrace jsou pak smrtelné. První pomoc spočívá v přerušení expozice (vyvětrat, při zachování vlastní bezpečnosti vynést zasaženou osobu), a pak pokud došlo k zástavě oběhu, je třeba bezodkladně poskytnout srdeční masáž a dýchání z plic do plic. Další péče vždy patří do rukou lékaře, neboť i zdánlivě zotavený a stabilizovaný postižený může náhle opět upadnout do bezvědomí.


 

Česko-německé fórum zdravého životního stylu


 

Modernizace a vybavení NRL pro biologické monitorování a CEM

Nadlimitní veřejná zakázka spolufinancovaná Evropskou unií z prostředků Evropského fondu pro regionální rozvoj prostřednictvím Integrovaného operačního programu (projekt reg. č. CZ.1.06/3.2.01/11.08435 s názvem: „Modernizace a vybavení NRL pro biologické monitorování expozice chemickým látkám a CEM”). Zakázka je uveřejněna ve Věstníku veřejných zakázek pod evidenčním číslem 367816.


 

Virové onemocnění Ebola – riziko při manipulaci se vzorky v klinických laboratořích

Virové onemocnění Ebola – riziko při manipulaci se vzorky v klinických laboratořích , doporučení ECDC ( European Centre for Disease Prevention and Control)


 

Dopady pravidelného očkování v ČR

Dlouhodobé trendy nemocnosti, případně úmrtnosti, v ČR před a po zavedení pravidelného očkování.


 

Zprávy o zdraví - březen 2014


 

Změna odběrového místa NRL pro pertusi a difterii na kultivační a PCR vyšetření pertuse/parapertuse v SZÚ

Od 7.4.2014 se odběry na kultivační a PCR vyšetření pertuse/parapertuse provádějí v odběrové místnosti v  budově č. 3 v areálu SZÚ, zvonek NRL AIDS ; 1. patro, č. dveří 115 .


 

Zprávy CEM 2 - únor 2014


 

Světový den zdraví - onemocnění přenášená vektory (Vector-borne diseases- VBD)

Světový den zdraví se každoročně slaví dne 7. dubna a to u příležitosti výročí založení Světové zdravotnické organizace . Prioritním tématem letošního roku jsou onemocnění přenášená vektory (Vector-borne diseases- VBD ).