SZÚ


Ukrajina a migrace

Mutace Covid-19

corona.jpg

Antibiotická rezistence

NZIP

      

ockovani.png

NUTRIVIGILANCE CZ

Kontaktní údaje


Státní zdravotní ústav
Šrobárova 49/48
Praha 10, 100 00
Tel.: 26708 1111
E-mail pro elektronická podání:
podatelna@szu_cz
E-mail pro elektronickou fakturaci:
fakturace@szu_cz
Běžný tvar e-mailu zaměstnanců SZÚ:
jmeno.prijmeni@szu_cz
Datová schránka: ymkj9r5
IČ: 75010330
DIČ: CZ75010330
Č. účtu: 1730101/0710
Profily zadavatele:
e-Gordion
Tendermarket
NEN
Tisková mluvčí:
Štěpánka Čechová
Tel.: 725 191 383
Home

Aktuality


Zprávy o výskytu a šíření HIV/AIDS za rok 2012

Výroční a tiskové zprávy o výskytu HIV/AIDS v České republice Národní referenční laboratoře pro HIV/AIDS.


 

Zprávy o výskytu a šíření HIV/AIDS za rok 2011

Výroční a tiskové zprávy o výskytu HIV/AIDS v České republice Národní referenční laboratoře pro HIV/AIDS.


 

Vyhlášení EHK-779 bakteriologická diagnostika

Zásilka obsahuje čtyři simulované vzorky k identifikaci signifikantního patogena, z toho poslední i k vyšetření citlivosti k antibiotikům. Pátý vzorek je kmen určený pouze k vyšetření citlivosti k předepsaným antimikrobním látkám.


 

Poplatky za hodnocení zdravotních rizik v EFSA nebudou

Nejen u nás, ale v celé Evropě se v posledních letech hledají zdroje na financování veřejných institucí. Jeden z návrhů se týkal i zpoplatnění práce EFSA, která se zabývá hodnocením zdravotních rizik na úrovni EU. Podobné snahy byly zaznamenány i v jednotlivých zemích, např. v Rakousku.  Tam poplatky nebyly doporučeny a podobně to dopadlo i na základě hodnocení situace (impakt assessment) na úrovni EU. Žádná z navržených tří variant zpoplatnění "zdravotního hodnocení" se neukázala jako efektivní a tak EFSA bude i nadále pracovat pouze za veřejné prostředky. Myslím, že to připomíná i některé diskuse v našich podmínkách. Více se lze dočíst na webu http://ec.europa.eu/governance/impact/ia_carried_out/docs/ia_2013/swd_2013_45_en_1_2.pdf


 

Koňské maso místo hovězího na talíři – zrcadlo nastavené chování společnosti v EU

Již řadu dní jsme vystaveni informacím médií o „kolosálním evropském systému podvodů“ s použitím koňského masa místo hovězího v různých potravinářských výrobcích. Zejména v těch, obsahujících mleté výrobní maso, jako jsou např. lasagne. Někteří spotřebitelé jsou zmateni, ptají se, jak jim to uškodí. Setkali jsme se i s reakcí studentů vysokých škol, kteří šířili informace o nebezpečnosti koňského masa vzhledem k obsahu veterinárních léčiv jinak pro potravinová zvířata nepoužívaná.   Odpovědí je např. na webu mnoho, většinou věcných a správných. Shrňme si některá fakta.


 

Výzva k podání nabídky - Antibiotická rezistence

Evropská komise (DG SANCO) zveřejnila pod označením SANCO/2012/C3/01 veřejnou výzvu k podání nabídek na přípravu a realizaci výzkumu týkajícího se příčin neobezřetného používání antibiotik v humánní medicíně.


 

Informace k výskytu nového koronaviru


 

Situace ve výskytu klíšťové encefalitidy do roku 2012 v České republice

Popis klinického onemocnění, možností laboratorní diagnostiky a situace v ČR včetně roku 2012 (mapy a grafy incidencí). Description of clinical disease, possibilities of laboratory diagnosis and the situation in the  Czech Republic, including the year 2012 (maps and graphs of incidence of disease).  


 

"Jed na krysy" v surovinách pro výrobu cukrovinek v Polsku potvrzen

V průběhu tohoto měsíce byla veřejnost informována, že v některých cukrářských výrobcích původem z Polska může být přítomen “jed na krysy”. Tvrzení se zakládalo na zprávě polských orgánů, že při kontrole byl zjištěn obsah podezřelých granulí připomínajících rodenticidní přípravek, v sušeném mléce, používaném při výrobě. Stažení výrobků obsahujících sušené mléko s obsahem rodenticidu na bázi bromadiolonu bylo opodstatněné, i když reálné zdravotní efekty spíše nepředpokládáme. To je dobrá zpráva pro spotřebitele, kteří by uvedené výrobky s kontaminací konzumovali opakovaně a současně špatná zpráva pro provozovatele potravinářských podniků, kteří by měli podezřelé výrobky vyloučit z lidské spotřeby a neškodným způsobem zlikvidovat.


 

Televizní varování SZPI před "cukrovinkami s jedem na krysy"

V souvislosti s masivní kampaní SZPI v médiích, především v TV ve večerních hodinách 22.1.2013, týkající se možné kontaminace některých cukrářských výrobků společnosti Magnolia Sp. z o.o., se sídlem na adrese Transportowa 3, Lubsko 68-300, Polsko, cizorodou látkou nebezpečnou pro lidské zdraví, připomínající jed na hlodavce, se na CZVP SZÚ začala obracet řada občanů s dotazy, co se jim stane, pokud jmenované výrobky konzumovali. V dané situaci nelze jasně na položený dotaz veřejnosti odpovědět. Informace z Polska, kterou SZPI rozšířila v rámci předběžné opatrnosti, ani informace přicházející systémem rychlého varování EU, neobsahují žádné další konkrétní informace o povaze látek, jež by mohly poškodit zdraví ani o jejich koncentracích, což by rozhodovalo o vážnosti zdravotního rizika po případné konzumaci cukrovinek.


 

Opětovné zavedení stanovení obsahu metanolu v alkoholických nápojích

Stanovení obsahu metanolu v alkoholických nápojích. Opětovné zavedení


 

Definice případu těžkého respiračního onemocnění (SARI) v České republice

    S ohledem na vývoj epidemiologické situace u chřipky v letošní sezóně je žádoucí sjednotit pro interní potřebu definici případu těžkého respiračního onemocnění (SARI). V definicích případů EU, novela z roku 2012, u chřipky existuje stále oficiálně jen ARI a ILI. SARI v definicích EU nefiguruje, nicméně existují různé verze definice SARI, které jsou využívány v řadě států Evropy i mimo ní včetně definice WHO-EURO (2011).  


 

Schéma na odběry v případě těžkých průběhů chřipkové infekce

Bezprostředně po odběru a během transportu do vyšetřující laboratoře se vzorek uchovává při +4°C, nemrazí se. Při teplotě +4°C může být až 48 hodin od odběru. Nad 48 hodin od příjmu se materiál uchovává minimálně při -20°C.


 

Informace k novému koronaviru – možné zavlečení nákazy do ČR

U nového koronaviru není zatím znám ani primární zdroj infekce, ani možné cesty přenosu. Všechny pacienty zatím spojuje pouze pozitivní cestovní anamnéza - pobyt v Saudské Arábii, Kataru a/nebo Jordánsku.


 

EUCAST dokumenty

České překlady vybraných dokumentů EUCAST.