SZÚ


Ukrajina a migrace

Mutace Covid-19

corona.jpg

Antibiotická rezistence

NZIP

      

ockovani.png

NUTRIVIGILANCE CZ

Kontaktní údaje


Státní zdravotní ústav
Šrobárova 49/48
Praha 10, 100 00
Tel.: 26708 1111
E-mail pro elektronická podání:
podatelna@szu_cz
E-mail pro elektronickou fakturaci:
fakturace@szu_cz
Běžný tvar e-mailu zaměstnanců SZÚ:
jmeno.prijmeni@szu_cz
Datová schránka: ymkj9r5
IČ: 75010330
DIČ: CZ75010330
Č. účtu: 1730101/0710
Profily zadavatele:
e-Gordion
Tendermarket
NEN
Tisková mluvčí:
Štěpánka Čechová
Tel.: 725 191 383
Home

Aktuality


Nové definice C, I a R při testování citlivosti na antibiotika

EUCAST se rozhodla změnit definice kategorií testování citlivosti C, I a R, jak je uvedeno níže.


 

60 let bez případu přenosné dětské obrny v České republice

Na 24. 10. 2021 připadá Světový den polia, který každoročně vyhlašuje Světová zdravotnická organizace (WHO). Připomíná tím hlavní cíl, kterým je dosáhnout světa bez obrn vyvolaných právě polioviry. To se stále nepodařilo. Poslední případ akutní chabé parézy (obrny) v evropském regionu WHO je z října letošního roku. Nahlásilo ho ukrajinské ministerstvo zdravotnictví u neočkované sedmnáctiměsíční dívky. Česká republika je už 60 let bez nákazy přenosnou dětskou obrnou.


 

17. ročník ocenění Podnik podporující zdraví

V České republice už od roku 2005 každoročně hlavní hygienik vyhlašuje soutěž Podnik podporující zdraví. Soutěž organizuje Státní zdravotní ústav pod záštitou Ministerstva zdravotnictví ČR. Cílem je ocenit ty podniky, pro které je podpora zdraví na pracovišti nedílnou součástí každodenního pracovního života a které nadstandardně a nad rámec zákona pečují o zdraví svých zaměstnanců. Soutěžit mohou všechny podniky a organizace, které jsou českými právními subjekty. Letos si vítězové převezmou certifikáty už po sedmnácté, a to 26. října v 11:00 v Kaiserštejnském paláci na Malé Straně v Praze.


 

24. 10. Světový den polia. 60 let bez případu přenosné dětské obrny v České republice!

Světový den polia je každoročně vyhlašován Světovou zdravotnickou organizací (WHO) a připomíná hlavní cíl, eradikovat poliomyelitidu, a dosáhnout tak světa bez obrn vyvolaných polioviry. Není pravda, že „dětská obrna“ již neexistuje! V současné době žije ve všech oblastech světa 11-15 miliónů lidí, od kojenců až po devadesátileté jedince, kteří přežili přenosnou dětskou obrnu a d ivoký poliovirus se stále vyskytuje ve dvou endemických zemích (Afgánistán, Pákistán). Díky úspěšnému národnímu očkovacímu programu je Česká republika od roku 1961 "Polio-free", tzn. bez výskytu divokého polioviru.


 

Surveillance covid-19 - metodický návod. Přechod z emergency surveillance covid-19 k rutinnímu sledování respiračních patogenů.

Překlad vybraných částí dokumentu ECDC: „ COVID-19 surveillance guidance. Transition from COVID-19 emergency surveillance to routine surveillance of respiratory pathogens, October 2021“


 

Poliovirus derivovaný od vakcinálního kmene (VDPV2) na Ukrajině

Ukrajinské Ministerstvo zdravotnictví ohlásilo případ akutní chabé parézy (AChP), vyvolané cirkulujícím VDPV2 (cVDPV2) u nevakcinované 17měsíční dívky z regionu Rivne na severozápadě Ukrajiny, tentýž virus byl izolován i u jejích šesti bezpříznakových sourozenců .


 

Nakažených virem SARS-CoV-2 přibývá, stále dominuje varianta delta a její subvarianty

Varianta delta a její subvarianty stále dominují v pozitivních vzorcích, které procházejí vyšetřeními metodou diskriminační PCR. V podrobné celogenomové sekvenaci pak u celkem 520 vzorků podíl původní delta varianty klesl na 31,5 % na úkor subvariant delty. Ačkoli přibývá nakažených, klinická praxe zatím nehlásí změny v průbězích či projevech nemoci.


 

Pozor při koupi domů typu OKAL. Na SZÚ se obrací stále více kupců těchto problematických starých staveb

Domy typu OKAL téměř bez výjimky obsahují v konstrukci rakovinotvorný formaldehyd a také nebezpečná azbestová vlákna. Často také plesniví. I proto se na Státní zdravotní ústav v poslední době obrací stále častěji lidé, kteří takovou stavbu ze 70. let minulého století chtějí koupit či koupili. Je potřeba nechat si dům před koupí zkontrolovat odborníkem.


 

Česká republika je na špičce EU v počtu případů klíšťové encefalitidy, situaci by mohlo pomoci zlepšit hrazené očkování

V roce 2020 bylo v České republice nahlášeno do Informačního systému infekčních nemocí (ISIN) celkem 854 případů klíšťové encefalitidy. To představuje zhruba 8 případů na 100 000 obyvatel za rok.  Podle počtu případů se ČR zařadila na první místo výskytu klíšťové encefalitidy v rámci zemí Evropské unie. Situaci by mohla pomoci změnit novela zákona o veřejném zdravotním pojištění, podle které lidé nad 50 let budou mít od roku 2022 očkování proti klíšťové encefalitidě zdarma.


 

Klíšťová encefalitida v České republice v roce 2020. Tick-borne encephalitis in the Czech Republic in 2020.

V roce 2020 bylo v České republice vykázáno v Informačním systému infekčních nemocí (ISIN) celkem 854 případů klíšťové encefalitidy (KE), z toho 503 (59 %) u mužů a 351 (41 %) u žen. ČR s incidencí 7,98 na 100 000 obyvatel nahlásila nejvyšší počet onemocnění do evropského systému TESSy a jednalo se o 22,4 % ze všech případů KE v rámci zemí EU/EHP.


 

Souhrnná zpráva Systému monitorování zdravotního stavu obyvatelstva ČR ve vztahu k životnímu prostředí za rok 2020

Sledovat vývoj v oblasti expozice obyvatel škodlivinám ze životního prostředí a z toho plynoucích zdravotních rizik je důležitou součástí práce odborníků Státního zdravotního ústavu. Celoroční přehled o této činnosti poskytují pravidelné zprávy, které zveřejňuje SZÚ v tištěné podobě i na svém webu.


 

Situace ohledně vývoje variant SARS-CoV-2 je v České republice beze změn, přibývá mladších pacientů

Co se týká variant covid-19 v České republice, situace je de facto stabilní. Stále převládá varianta delta a její subvarianty. Dříve dominantní alfa už se vyskytuje jen zhruba ve 2% pozitivních vzorků vyšetřených metodou diskriminační PCR. Z hlediska chování viru v těle pacienta nehlásí prozatím klinická praxe žádné změny.


 

Odhad cirkulace SARS-CoV-2, variant vyvolávajících znepokojení, nefarmaceutické intervence a zásobování vakcínami v zemích EU/EEA

Překlad vybraných částí dokumentu ECDC: Rapid Risk Assessment: Assessing SARS-CoV-2 circulation, variants of concern, non-pharmaceutical interventions and vaccine rollout in the EU/EEA, 16th update, 30 September 2021“.


 

Omega-3 mastné kyseliny mohou zachránit život pacientům s covid-19, prokázala česká studie COMED

Za onemocnění covid-19 je odpovědný těžký akutní respirační syndrom vyvolaný koronavirem SARS-CoV-2. Vážnou komplikací covidu-19 je obvykle pneumonie, pozorovaná až u 30 % případů středně a těžce nemocných. Dostatek omega-3 mastných kyselin s dlouhým řetězcem (EPA, DHA, DPA) dokáže v těle pacienta zvýšit schopnost buněčných membrán bránit se zánětu. Rozdíl v reakci organismu vybaveného dostatkem omega-3 mastných kyselin na napadení virem SRAS-CoV-2 může i zachránit život pacienta. Prokázala to studie COMED cílená na prevenci chronických zánětů.


 

Situace v ČR je ohledně vývoje variant COVID-19 beze změn

Na variantu delta a její subvarianty stále připadá zhruba 95 procent všech výsledků z vyšetření pozitivních vzorků metodou diskriminační PCR. Celogenomová sekvenace pak prokazuje, že podíl původní delta varianty klesl pod 50 procent na úkor jejích subvariant, souhrnně označovaných delta+. Situace se poslední týdny de facto nemění.