SZÚ


Ukrajina a migrace

Mutace Covid-19

corona.jpg

Antibiotická rezistence

NZIP

      

ockovani.png

NUTRIVIGILANCE CZ

Kontaktní údaje


Státní zdravotní ústav
Šrobárova 49/48
Praha 10, 100 00
Tel.: 26708 1111
E-mail pro elektronická podání:
podatelna@szu_cz
E-mail pro elektronickou fakturaci:
fakturace@szu_cz
Běžný tvar e-mailu zaměstnanců SZÚ:
jmeno.prijmeni@szu_cz
Datová schránka: ymkj9r5
IČ: 75010330
DIČ: CZ75010330
Č. účtu: 1730101/0710
Profily zadavatele:
e-Gordion
Tendermarket
NEN
Tisková mluvčí:
Štěpánka Čechová
Tel.: 725 191 383
Home

Aktuality


Výzva k přihlášení do programů EPIET a EUPHEM, EU-track, kohorta 2022

Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) vyhlásilo nový ročník postgraduálního vzdělávacího programu „ECDC Fellowship Programme“, který je zaměřený na dvě oblasti: intervenční epidemiologii (program EPIET) a mikrobiologii ve veřejném zdravotnictví (program EUPHEM). Zájemci se mohou přihlásit do 17. října 2021.


 

Doporučení WHO

V roce 2021 vydalo WHO "Globální pokyny WHO pro kvalitu ovzduší. Zahrnují pevné částice (PM 2,5 a PM 10 ), ozon, oxid dusičitý, oxid siřičitý a oxid uhelnatý.


 

Počet potvrzených symptomatických reinfekcí covid-19 se nadále zvyšuje jen mírně

V České republice aktuálně evidujeme celkem 2198 potvrzených opakovaných symptomatických onemocnění covid-19. Relativní výskyt opakovaných symptomatických a asymptomatických infekcí zůstává nadále nízký a nedosahuje ani půl procenta ze všech osob v riziku.


 

Situace se v zásadě nemění. Delta a její subvarianty jsou v pozitivních vzorcích zastoupeny zhruba v poměru 50:50

Situace, s ohledem na výskyt variant covid-19, zůstává v ČR prakticky stejná, delta varianta dál ustupuje svým vlastním vývojovým subvariantám. Momentálně se v celogoenomově sekvenovaných vzorcích vyskytují původní delta a její subvarianty zhruba půl na půl. Z hlediska vývoje situace pro pacienty klinická praxe nehlásí změny.


 

Pozvánka na tiskovou konferenci Antibiotická rezistence jako aktuální problém

Odolnost bakterií vůči antibiotikům se stává naléhavým celosvětovým problémem. Antibiotika jsou v boji proti infekčním onemocněním nenahraditelná a jediným způsobem, jak zachovat jejich účinnost, je odpovědné chování každého z nás. Dovolujeme si Vás proto pozvat na tiskovou konferenci k tématu, kde Vás seznámíme s průzkumem chování české populace v otázce užívání antibiotik a představíme informační kampaň pro zvýšení povědomí veřejnosti o celé problematice. 


 

Zprávy CEM 07-08 - červenec-srpen 2021


 

Koncentrace škodlivin v ovzduší České republiky dál významně klesaly, ale zásluhu má spíše klima, než chování lidí

Znečištěné ovzduší významně poškozuje zdraví a zkracuje životy lidí. Klíčovou úlohou Světové zdravotnické organizace (WHO) je připravit na důkazech založené pokyny pro kvalitu ovzduší (Global Air Quality Guidelines - AQGs). Dnes WHO vydává jejich aktualizaci. Tyto pokyny slouží mimo jiné také jako podklad pro nastavení standardů Evropské komise v nařízení pro čisté ovzduší, které je právně závazným dokumentem ve všech členských státech EU.  


 

Očkování proti chřipce pro nadcházející sezónu 2021/2022. The flu vaccination for the upcoming 2021/2022 season.

Aktuální informace k očkování proti chřipce pro nadcházející sezónu 2021/2022 s využitím „Doporučeného postupu pro očkování proti sezónní chřipce“ Národní imunizační komise. Current information on the flu vaccination for the upcoming 2021/2022 season using the "recommended procedure for vaccination against seasonal flu" of National Immunization Committee.


 

Původní varianta delta dále ustupuje vlastním subvariantám, situace se ale výrazně nemění

Podíl původní varianty delta ve výsledcích z celogenomové sekvenace představuje aktuálně zhruba 60 %. Pozorujeme nárůst podílu stejných subvariant delta varianty, které se šíří i v dalších zemích. Z hlediska chování viru v populaci však klinická praxe zatím nehlásí žádné změny. Na základě vyšetření metodou diskriminační PCR pak lze konstatovat, že na variantu delta, a to včetně subvariant, připadá stále přibližně 95 % pozitivních případů.


 

Nevyléčitelná Alzheimerova choroba postihuje už čtyřicátníky. Nepodceňujte prevenci, může snížit riziko onemocnění až o polovinu

Nevyléčitelná Alzheimerova choroba se v České republice týká zhruba 160 tisíc mužů a žen. Předpokládáme ale, že nemocných může být mnohem více, jen se ještě nedostali do statistik, protože jejich nemoc ještě nikdo nerozpoznal. Riziko nástupu Alzheimerovy choroby můžeme minimalizovat primární prevencí. Pomůže zdravá strava a pravidelný pohyb. Začít je dobré v co nejmladším věku. Jakmile se ale začnou hlásit první příznaky, je na prevenci pozdě.


 

Výživa zásadně ovlivňuje naše zdraví. Teplice hostí mezinárodní konferenci odborníků, pro veřejnost je nachystán Jarmark chutí

Specialisté na výživu a bezpečnost potravin ze Státního zdravotního ústavu a z 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy jsou odbornými garanty mezinárodní konference Výživa a zdraví v Teplicích ve dnech 21. – 23. 9. 2021. Jako jediná obdobná akce zdravotníků a dalších odborníků svého druhu v ČR se tato třídenní konference zaměřuje především na prevenci nemocí správným stravováním. Pro veřejnost je pak na 24. 9. 2021 připraven Jarmark chutí , který nabídne široké spektrum informací o správné výživě i pestrý doprovodný program.


 

Mor na Madagaskaru

Podle zprávy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ze dne 10. září 2021 bylo na Madagaskaru hlášeno 30 případů onemocnění pneumonickou formou moru. WHO již dříve potvrdila, že 7 případů z 30 hlášených skončilo úmrtím, všechny v obci Miandrandra.


 

Alfa už skoro vymizela, dominuje delta a její subvarianty

Diskriminační PCR testy ukazují, že na variantu delta, včetně jejích subvariant, připadá v ČR přibližně 95 % případů. Dříve dominantní alfa se již téměř nevyskytuje. Trend potvrzuje i podrobná celogenomová sekvenace, podle které podíl původní varianty delta klesá na 56 % a posilují její subvarianty. Tento vývoj je v Česku podobný jako v okolních zemích. Data také ukazují, že nemoc se stále častěji týká především mladých lidí.


 

SZÚ uspěl za ČR se žádostí o 90 milionů korun z evropského grantu HERA. Peníze půjdou do infrastruktury laboratoří detekujících varianty SARS-CoV-2

Česká republika, zastoupená Státním zdravotním ústavem a spolupracujícími odbornými garanty v podobě významných institucí , uspěla se žádostí o v přepočtu zhruba devadesát milionů korun (zhruba 3,5 milionu €) na investice do infrastruktury ve zdravotnických laboratořích. Dotace umožní posílit systém dohledu nad vývojem SARS-CoV-2 a zvýší se sekvenační kapacity v České republice.


 

Delta a její subvarianty stále převládají

Na území České republiky stále převládá varianta delta a její subvarianty, a to zhruba z 95 %. Podle výsledků celogenomové sekvenace výskyt původní delta varianty klesá na zhruba 67 % a vzrůstá nárůst delta subvarianty AY.4, a to na téměř 20 % vyšetřených vzorků. Zatím však nemáme poznatky z klinické praxe, které by hovořily u této či dalších subvariant o změnách v průběhu onemocnění, nebo jiných dopadech pro pacienty.