SZÚ


Ukrajina a migrace

Mutace Covid-19

corona.jpg

Antibiotická rezistence

NZIP

      

ockovani.png

NUTRIVIGILANCE CZ

Kontaktní údaje


Státní zdravotní ústav
Šrobárova 49/48
Praha 10, 100 00
Tel.: 26708 1111
E-mail pro elektronická podání:
podatelna@szu_cz
E-mail pro elektronickou fakturaci:
fakturace@szu_cz
Běžný tvar e-mailu zaměstnanců SZÚ:
jmeno.prijmeni@szu_cz
Datová schránka: ymkj9r5
IČ: 75010330
DIČ: CZ75010330
Č. účtu: 1730101/0710
Profily zadavatele:
e-Gordion
Tendermarket
NEN
Tisková mluvčí:
Štěpánka Čechová
Tel.: 725 191 383
Home

Aktuality


Světový a 16. Evropský týden očkování 2021

Ocko_2021_5.jpg Světový a Evropský týden očkování se slaví každoročně v posledním dubnovém týdnu. Hlavním cílem letošního týdne očkování je šířit informace o významu očkování jako prevenci před infekcemi u lidí všech věkových skupin. Motto Světového a Evropského týdne očkování 2021 zní: „Vakcíny nás sbližují“.


 

„Prozatímní pokyny, týkající se benefitů plné vakcinace proti onemocnění covid-19 s ohledem na rizika přenosu a implikace pro nefarmaceutické intervence“

„Interim guidance on the benefits of full vaccination against COVID-19 transmission risks and implications for non-pharmaceutical interventions (NPIs)“ – Technical Report, 21 April 2021


 

Zhodnocení chřipkové sezony 2020-2021

V České republice v rámci sítě laboratoří spolupracujících s NRL pro chřipku a nechřipkové respirační viry nebyl v sezoně 2020-2021 zaznamenán jediný pozitivní záchyt viru chřipky.


 

Absolutní počet případů reinfekcí covid-19 v ČR dále vzrostl, ale frekvence výskytu zůstává nadále nízká

Z průběžné analýzy dat vyplývá, že v ČR aktuálně evidujeme celkem 1535 potvrzených opakovaných symptomatických onemocnění covid-19. Nárůst reinfekcí souvisí s velkým počtem případů v podzimní a zimní vlně onemocnění, relativní výskyt opakovaných infekcí však zůstává nadále velmi nízký.  


 

10 praktických rad pro „nezánětlivý“ spánek

Tipy, jak se kvalitně v dospělosti vyspat, poskytuje např. Světová společnost spánku (World Sleep Society). Věříme, že i pro vás budou cennou inspirací.


 

Nedostatek vitaminu D narušuje sílu a funkci svalů u starších osob

Nedostatek vitaminu D může snížit funkci svalů v důsledku snížení produkce energie ve svalech. Studie byla zveřejněna v Journal of Endocrinology . Experiment na myších zjistil, že nedostatek vitaminu D zhoršuje funkci mitochondrií ve svalech. To má význam pro svalovou funkci, výkon a zotavení svalu. Experiment naznačuje, že zvýšení dávek vitaminu D u starších osob by mohl pomoci udržovat lepší svalovou sílu a funkci. Snižoval by zhoršování objemu svalové hmoty související s věkem (sarkopenie). K potvrzení jsou ještě další studie.


 

Reinfekce virem SARS-CoV-2: implementace surveillance definice případu v EU / EEA

Překlad části dokumentu ECDC „Reinfection with SARS-CoV-2: implementation of a surveillance case definition within the EU/EEA“ z 8.4.2021


 

Jak se v těle akutní zánět stává chronickým

Akutní zánět může začít jako obrana organizmu. Cílem je zbavit tělo nebezpečného vetřelce. Pokud se  ale včas „nevypne“, může vzniknout problém. Imunitní systém těla může udržovat zánět v chodu, dlouho poté, co vetřelec zmizí. Akutní zánět tak přechází na chronický zánět. Náklady na zdravotnictví v ČR dosáhly v roce 2018 výše 431 miliard Kč. Kolik budou náklady zdravotnictví v současné době pandemie? Jedna koruna v prevenci představuje úsporu čtyři koruny v léčbě. Výživa je jeden ze základních faktorů prevence. 


 

Jódový deficit v ČR stále aktuální

České republice hrozí vyřazení ze seznamu zemí z vyřešeným jódovým deficitem, na kterém je od roku 2004. Výsledky monitoringu saturace jódem u novorozenců jsou alarmující. Toto a další překvapivá zjištění zazněla na letošní konferenci JÓD 21.


 

Ředitelkou Státního zdravotního ústavu se stala MUDr. Barbora Macková

Ministr zdravotnictví Jan Blatný jmenoval na základě výsledků výběrového řízení ředitelkou Státního zdravotního ústavu Barboru Mackovou.


 

Pozvánka na webináře ke Světovému dni zdraví

7. duben 2021

Na 7. dubna připadá Světový den zdraví, který každoročně vyhlašuje Světová zdravotnická organizace a připomíná nám důležitost zdraví.


 

Invazivní meningokokové onemocnění v České republice v roce 2020. Invasive meningococcal disease in the Czech Republic in 2020

V programu surveillance byl v roce 2020 zjištěn v České republice výrazný pokles počtu invazivních meningokokových onemocnění oproti předchozímu roku: celkem 25 (nemocnost 0,23/100000 obyv.) oproti 49 v roce 2019 (nemocnost 0,46/100 000 obyv.). Vzhledem k nastaveným opatřením protišíření onemocnění covid-19 došlo v roce 2020 ke snížení řady infekčních onemocnění přenášených vzdušnou cestou, mezi něž patří i invazivní meningokokové onemocnění. Zprávy CEM (SZÚ, Praha 2021; 30(2): 51–60.


 

Zprávy CEM 02 - únor 2021


 

Pozitivní psychologie v těžkých dobách

Možná jste už slyšeli o tom, že je lepší býti optimistou a mít pozitivní myšlení. Nejen, že takovéto myšlení může dle některých odborníků přispívat k lepšímu zdraví, ale i díky němu můžete lépe zvládnout těžká období. Těžká období (nemoc, smrt v rodině, rozchod/rozvod…) přichází bez vyzvání a každý z nás jimi v životě prochází. Je jen na nás, jak se s nimi vyrovnáme. Někdo je vybaven z rodiny vhodnějšími vzorci a mechanismy, jak „bojovat“ se zátěží, někomu mohou být inspirací strategie pozitivní psychologie. Jedná se o vědu o pozitivních emocích, kladných vlastnostech osob, pozitivních zkušenostech atp. Snaží se tedy obsáhnout pozitivní témata. V následujícím článku je přiblížen tento poměrně mladý směr současné psychologie včetně příkladů, jak pozitivně pohlížet na události v životě. Vždyť právě ta nejtěžší období v našem životě mohou zapříčinit náš největší růst, i když si to v danou chvíli neuvědomujeme.


 

Počet případů reinfekcí covid-19 v ČR vzrostl

Z průběžné analýzy dat vyplývá, že v ČR aktuálně evidujeme celkem 1400 potvrzených opakovaných symptomatických onemocnění covid-19. Současný nárůst reinfekcí souvisí s velkým počtem případů v podzimní vlně onemocnění.