SZÚ


Ukrajina a migrace

Mutace Covid-19

corona.jpg

Antibiotická rezistence

NZIP

      

ockovani.png

NUTRIVIGILANCE CZ

Kontaktní údaje


Státní zdravotní ústav
Šrobárova 49/48
Praha 10, 100 00
Tel.: 26708 1111
E-mail pro elektronická podání:
podatelna@szu_cz
E-mail pro elektronickou fakturaci:
fakturace@szu_cz
Běžný tvar e-mailu zaměstnanců SZÚ:
jmeno.prijmeni@szu_cz
Datová schránka: ymkj9r5
IČ: 75010330
DIČ: CZ75010330
Č. účtu: 1730101/0710
Profily zadavatele:
e-Gordion
Tendermarket
NEN
Tisková mluvčí:
Štěpánka Čechová
Tel.: 725 191 383
Home

Aktuality


Živou virovou kulturu SARS-CoV-2 omikron posílá Národní referenční laboratoř do WHO k dalšímu výzkumu

Národní referenční laboratoř (NRL) Státního zdravotního ústavu připravila živou virovou kulturu ze vzorku, u kterého byla prokázána varianta SARS-CoV-2 omikron. Podle dohody se Světovou zdravotnickou organizací (WHO) a Evropským střediskem pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ji nyní za přesně definovaných bezpečnostních podmínek posíláme do laboratoří WHO a k dalšímu výzkumu.


 

Důsledky vzniku a šíření varianty SARS-CoV-2 B.1.1. 529 VOC (Omicron), v zemích EU/EHP

ECDC, krátké hodnocení rizika v souvislosti s variantou Omicron. 26.11.2021


 

Tiskové zpráva ke Světovému dni AIDS - Počet infekcí HIV nově zachycených u mužů majících sex s muži v České republice klesá

Prvního prosince si připomínáme Světový den boje proti AIDS, který vyhlásila Světová zdravotnická organizace. Ačkoli je Česká republika zemí s relativně nízkou úrovní infekce HIV/AIDS v rámci světa i Evropy, prevence, osvěta a včasná léčba jsou stále velice důležité. Dokazují to i nejčerstvější data o výskytu HIV za prvních 10 měsíců roku 2021. V ČR byla nově diagnostikována infekce HIV u 162 mužů a 31 žen.


 

Národní referenční laboratoř v tuto chvíli nesekvenuje žádné vzorky s podezřením na omikron. V ČR dál převládají subvarianty delty

K datu 29. 11. 2021 Národní referenční laboratoř (NRL) nemá hlášen příjem žádného vzorku s podezřením na variantu omikron. Na území ČR zaznamenáváme nárůst nových subvariant delty. Klinická praxe však zatím nehlásí žádné změny v projevech infekcí způsobených těmito delta subvariantami u sledovaných osob.


 

Hodnocení aktuální epidemiologické situace v souvislosti s onemocněním způsobeným SARS-CoV-2 v zemích EU/EHP, zohlednění svátečního období a oslav souvisejících s koncem roku, strategie jak reagovat, 17. aktualizace

ECDC dokument RRA (rychlé hodnocení rizik) : Assessment of the current SARS-CoV-2 epidemiological situation in the EU/EEA, projections for the end-of-year festive season and strategies for response, 17th update, 24 November 2021


 

Může vyhýbání se potravinám, jako jsou bramborové lupínky a pizza pomáhat zmírnit bolest při artritidě? Možná...

Některé potraviny mohou zvyšovat průběh zánětu a přispívat k příznakům artritidy. Patří mezi ně zejména hodně tučná jídla, jednoduché cukry, hodně soli, říkají odborníci z Mayo Clinic. Mezi nevhodné potraviny řadí burgery, hranolky, pizza, brambůrky a další slané pochutiny. Mezi příznaky mohou patřit oteklé a bolestivé klouby, nepohodlí a bolest. Artritida souvisí s různorodými poruchami, při kterých dochází k zánětu v kloubech.


 

Laboratoře v České republice ani v Evropě zatím nehlásí záchyt varianty B1.1.529

Laboratoře v České republice ani v rámci Evropy v tuto chvíli nehlásí záchyt pozitivního vzorku varianty koronaviru B1.1.529. Národní referenční laboratoř (NRL) Státního zdravotního ústavu i další laboratoře v České republice jsou schopny tuto variantu detekovat.


 

V ČR je 15 potvrzených případů celoevropsky sledované subvarianty delta AY 4.2

V České republice nadále dominuje varianta koronaviru delta a její subvarianty. Celogenomová sekvenace potvrdila v ČR od srpna celkem 15 případů celoevropsky více sledované subvarianty AY 4.2. Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) se na ni zaměřuje s úkolem zjistit, zda může být odolnější proti očkování či léčbě. Podle zatím dostupných výsledků studií AY 4.2 vykazuje schopnost snadnějšího přenosu, ale přibližně stejnou odolnost vůči virus-neutralizačním protilátkám jako ostatní subvarianty delta.


 

Včasná léčba může prodloužit život o desítky let. Začal Evropský týden testování na HIV a žloutenky, testy jsou zdarma.

K Evropskému týdnu testování na HIV a žloutenky se Česká republika připojila už pošesté. V termínu od 22. do 29. listopadu je ve všech 14 krajích k dispozici celkem 82 testovacích míst, ať už v kamenných poradnách nebo při mobilním testování. Odborníci ze třiceti zúčastněných organizací a institucí nabízejí všem zájemcům o testování přes 1000 hodin svého času. Na HIV i žloutenky typu B a C může být testován každý, anonymně a zdarma. Pro osoby s pozitivním výsledkem testování se otevírá cesta k okamžité léčbě v některém z osmi HIV center. Všechna místa s aktuální dobou testování jsou dostupná na webu https://tadyted.com/ . 


 

Často kladené otázky

Odpovědi na dotazy uživatelů stránek EUCAST.


 

Tisková konference SZÚ - 22. 11. - 10:00 - Evropský týden testování na HIV a žloutenky a Světový den boje proti AIDS

Mezinárodní kampaň Evropský týden testování na HIV a žloutenky probíhá opakovaně v České republice i dalších evropských zemích. Cíl: zpřístupnit bezplatné testování na HIV infekci a žloutenky typu B a C, syfilis. Záchyt infekce umožňuje včas zahájit léčbu. Testování bude probíhat v období od 22. do 29. listopadu 2021 v celé ČR, místa jsou zveřejněna na www.tadyted.com.


 

V ČR nadále dominuje SARS-CoV-2 varianta delta a její subvarianty

Z hlediska zastoupení variant viru SARS-CoV-2 v ČR se situace prakticky nemění, dominuje varianta delta a její subvarianty. V rámci Evropy se začíná objevovat další subvarianta delty, označovaná AY 4.2. V ČR laboratoře zatím zachytily tři pozitivní vzorky AY 4.2. Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) se na tuto subvariantu nyní zaměřuje a zjišťuje, zda může být odolnější proti očkování či léčbě.


 

Počet potvrzených symptomatických reinfekcí covid-19 v ČR se výrazně zvýšil

Z průběžné analýzy dat vyplývá, že v České republice od začátku pandemie do konce října 2021 evidujeme celkem 4680 potvrzených opakovaných symptomatických onemocnění covid-19. Relativní výskyt opakovaných infekcí tedy zůstává nadále nízký, ale vzhledem k významnému nárůstu počtu reinfekcí od poslední aktualizace je zřejmé, že ani prodělání nemoci neposkytuje plnou ochranu před další infekcí virem SARS-CoV-2.


 

Zhruba milion Čechů trpí cukrovkou a nemocných neustále přibývá

Na neděli 14. listopadu připadá Světový den diabetu . Diabetes mellitus, neboli lidově cukrovka, už nabral charakter celosvětové epidemie. Napříč zeměmi rostou jak p očty nových případů onemocnění (tzv. incidence – údaj za určité časové období vztažený na populační jednotku) , tak celkový p odíl počtu lidí trpících cukrovkou ve sledované populaci (tzv. prevalence) . Zvyšuje se také výskyt komplikací, které následně znamenají další snižování kvality života nemocných a častější úmrtí s diabetem.  V České republice je nyní přibližně milion osob trpících cukrovkou a na celém světě jde o 537 miliónů diabetiků. Ve většině případů se přitom jedná o diabetes 2. typu, kterému lze předcházet zdravým životním stylem.


 

V listopadu si celý svět připomíná hrozbu ztráty účinnosti antibiotik

Antibiotická rezistence, neboli stále větší odolnost bakterií na účinky antibiotik, je problém, který stále nabírá na síle. Pokud bychom nezměnili své chování k antibiotikům, jejich nesprávné a často nadměrné užívání, odolnost bakterií vůči antibiotikům by mohla mít v roce 2050 na svědomí až 10 milionů úmrtí ročně . Proto v České republice startuje projekt „Prevence antibiotické rezistence“, jehož cílem je šířit osvětu o této problematice. Navíc v listopadu probíhá také Evropský antibiotický den (18. 11.) a Světový antibiotický týden (18. 11. - 24. 11.), jejichž ústředním tématem je právě antibiotická rezistence.